Studia Białystok. Bądź Politechniczny! Wybierz Politechnikę Białostocką. Do wyboru 33 kierunki studiów I stopnia, w tym 5 nowych w roku akademickim 2025/2026.
😀 STUDIA BIAŁYSTOK. 33 KIERUNKI STUDIÓW I STOPNIA
Studia Białystok! Politechnika Białostocka proponuje do wyboru 33 kierunki studiów I stopnia, w tym 5 nowych na rok akademicki 2025/2026.
Największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej kształci na 6. wydziałach uczelni:
- Wydział Architektury
- Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
- Wydział Elektryczny
- Wydział Informatyki
- Wydział Inżynierii Zarządzania
- Wydział Mechaniczny
Kierunki studiów w Politechnice Białostockiej odpowiadają potrzebom przemysłu XXI wieku.
Sprawdź kierunki studiów – wejdź na stronę
Poznaj uczelnię – obejrzyj wideo!
😀 NOWE KIERUNKI STUDIÓW
Od października 2025 r. uczelnia planuje uruchomić 5 nowych kierunków studiów:
- agroekobiznes na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku
- elektromobilność na Wydziale Elektrycznym
- data science – inżynieria danych na Wydziale Informatyki
- transport na Wydziale Mechanicznym
- zarządzanie projektami – profil praktyczny na Wydziale Inżynierii Zarządzania
Studia Białystok. Nowe kierunki studiów to efekt analizy badania Barometr zawodów. Spełniają one zarówno oczekiwania młodych ludzi i konieczność tworzenia wysokospecjalistycznych profesji, wykorzystujących kompetencje cyfrowe i umiejętności praktyczne. Kierunek zarządzanie projektami ma w programie studiów 6-miesięczne praktyki zawodowe. Zajęcia na kierunkach transport oraz agroekobiznes wyróżnia interdyscyplinarny charakter, studia będą prowadzone przez specjalistów z kilku wydziałów.
Politechnika Białostocka zachęca do wyboru studiów w uczelni pod hasłem: Bądź Politechniczny! Wybierz Politechnikę Białostocką!
Poli znaczy wielość, mnogość. Technika to nauki techniczne i inżynieria.
Razem tworzą Politechnikę. Miejsce idealne do studiowania, ponieważ zapewnia atrakcyjny zawód i nieograniczone możliwości na przyszłość.
Dlaczego warto wybrać Politechnikę Białostocką?
Studia to przede wszystkim tytuł inżyniera, który jest niczym autostrada do sukcesu, prowadząca w wielu kierunkach rozwoju. A jakie są inne atuty uczelni?
Stawiamy na praktykę. Studenci nabywają wiedzę i kompetencje przyszłości, które są dostosowane do aktualnych potrzeb przedsiębiorców. To firmy współtworzą w Politechnice Białostockiej program studiów. Przy wydziałach uczelni działają Rady Przedsiębiorców, które pozwalają reagować na zmieniające się trendy na rynku pracy, a przedsiębiorcy prowadzą ze studentami zajęcia praktyczne.
Zajęcia na studiach dualnych – kierunek elektrotechnika, w części są realizowane w firmach.
Nowy kierunek – zarządzanie projektami, to studia o profilu praktycznym, które oferują 6-miesięczne praktyki zawodowe!
Studia otwierają również drogę do uprawnień branżowych, które pozwalają zdobyć niezbędne kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, awans oraz pracę na kierowniczych stanowiskach.
Studia w Politechnice Białostockiej są przepustką do atrakcyjnego zawodu i dobrze płatnej pracy. Dyplom inżyniera można uzyskać już po 3,5 latach studiów I stopnia. Wysokie kompetencje naszych absolwentów np.: programistów, biotechnologów czy robotyków ceni rynek pracy w Polsce oraz za granicą.
Większość naszych studentów znajduje zatrudnienie już podczas studiów. Rozkłady zajęć są elastyczne, aby łączyć naukę z pracą. Studenci poznają pracodawców podczas wizyt studyjnych w firmach, na praktykach i stażach zawodowych.
Oferujemy wybór atrakcyjnych specjalności, które pozwalają zdobyć zaawansowaną wiedzę i specjalistyczne umiejętności. To one budują przewagę absolwentów na rynku pracy.
W Politechnice Białostockiej działa ponad 60 studenckich kół naukowych. To możliwość rozwijania swoich pasji, prowadzenia projektów naukowych. Koła naukowe są hubem innowacyjnych projektów, które stanowią trampolinę do kariery zawodowej.
Studia Białystok z pasją
Studenci Politechniki Białostockiej tworzą bolidy wyścigowe, roboty mobilne, łaziki marsjańskie sprzęt do rehabilitacji, czy biodegradowalne materiały. Razem z nauczycielami akademickimi rozwijają nowe technologie, zdobywają patenty a przy okazji nawiązują kontakty z przedsiębiorcami. Z reguły już w czasie studiów mają zapewnione miejsce pracy.
Politechnika Białostocka wraz z 8 uczelniami współtworzy Uniwersytet Europejski Across. Otwiera on naukowcom szerokie pole współpracy międzynarodowej w obszarze badań i kreowania innowacyjnych projektów. Studentom oferuje unikalne możliwości rozwijania wiedzy i umiejętności, udział w międzynarodowych kursach i wymianie.
Obecnie Politechnika Białostocka umożliwia studentom odbycie części studiów w 347 uczelniach zagranicznych w ramach Programu Erasmus+. Wybrane kierunki studiów pozwalają na zdobycie podwójnego dyplomu w 21 uczelniach partnerskich.
7 kierunków studiów realizowanych w Politechnice Białostockiej ma Europejski Certyfikat Jakości EUR-ACE® Label. Programy studiów posiadające EUR-ACE® Label spełniają międzynarodowe standardy i są rozpoznawane przez pracodawców w Europie. W krajach o regulowanych zawodach inżynierskich programy posiadające EUR-ACE® Label spełniają warunki niezbędne do uzyskania tytułu Registered lub Chartered Engineer (CEng), a FEANI automatycznie zalicza programy posiadające EUR-ACE® Label jako uprawnione do uzyskania tytułu Inżyniera Europejskiego (Eur Ing).
Studenci mogą się ubiegać o certyfikaty branżowe po skończeniu studiów, które ułatwiają międzynarodową karierę. Dla pracodawców są sygnałem: tego absolwenta warto zatrudnić!
Politechnika Białostocka to miejsce przyjazne studentom, którzy mogą się tu realizować na wiele sposobów, rozwijając swoje zainteresowania w otoczeniu zieleni, w sercu Podlasia.
Lokalizacja!
Kampus Politechniki Białostockiej jest położony w sąsiedztwie lasu i prowadzi do niego rozwinięta sieć komunikacji miejskiej oraz ścieżek rowerowych. Odbywają się tu zajęcia na 4 wydziałach, a studenci mogą tu zamieszkać w jednym z pięciu akademików. To tu znajduje się największy kompleks boisk i kortów na świeżym powietrzu i odbywają się największe imprezy plenerowe.
Wydziały Architektury oraz Wydział Inżynierii Zarządzania są dobrze skomunikowane z centrum miasta.
Uczelnia jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, udziela też wsparcia psychologicznego. Studenci 1. roku mogą wyrównać swoje szanse, biorąc udział w dodatkowych bezpłatnych zajęciach.
Politechnika Białostocka to uczelnia odpowiedzialna społecznie. Angażuje się w życie społeczności lokalnej i rozwój regionu, kierując się wartościami, takimi jak m.in. otwartość, wolność nauki, tolerancja i zrównoważony rozwój. Dba o komfort studiowania oraz pracy. Każdy jest tu mile widziany.
😀 33 KIERUNKI STUDIÓW STACJONARNYCH I STOPNIA W ROKU AKADEMICKIM 2025/2026
- Agroekobiznes* NOWOŚĆ!
- Architektura krajobrazu
- Biotechnologia
- Budownictwo
- Energetyka cieplna
- Gospodarka przestrzenna
- Inżynieria rolno-spożywcza
- Inżynieria środowiska
- Leśnictwo
- Cyfryzacja przemysłu
- Ekoenergetyka
- Elektronika i telekomunikacja
- Elektrotechnika
- Elektrotechnika – studia dualne
- Elektromobilność NOWOŚĆ!
- Data science / inżynieria danych* NOWOŚĆ!
- Informatyka
- Informatyka i ekonometria
- Matematyka stosowana
- Logistyka
- Turystyka i rekreacja
- Zarządzanie
- Zarządzanie finansami i rachunkowość
- Zarządzanie i inżynieria produkcji
- Zarządzanie projektami* NOWOŚĆ!
- Automatyka i robotyka
- Inżynieria biomedyczna
- Mechanika i budowa maszyn
- Mechatronika
- Transport NOWOŚĆ!
*Nowe kierunki studiów Politechniki Białostockiej zostaną uruchomione po uzyskaniu zgody Senatu PB.
Kierunki elektromobilność, agroekobiznes oraz transport są finansowane w ramach projektu PB 5.0.
😀 STUDIA BIAŁYSTOK. REKRUTACJA 2025/2026
Od 2 czerwca 2025 kandydaci na 33 kierunki studiów inżynierskich oraz licencjackich w tym 5 nowych w Politechnice Białostockiej będą mogli zapisać się na studia poprzez internetowy system rejestracji IRK: https://irk.pb.edu.pl/pl/
Co ważne, w rekrutacji oprócz wyników z matury, może być brany pod uwagę wynik końcowy z egzaminów zawodowych!
Sprawdź: Wykaz zawodów, które mogą być brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym przy obliczaniu liczby punktów rekrutacyjnych L na poszczególne kierunki studiów wraz ze współczynnikami
W Politechnice Białostockiej w postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brane są:
- matematyka
- język obcy nowożytny
- wyniki z egzaminu wstępnego z rysunku
- przedmiot do wyboru lub wynik końcowy z egzaminów zawodowych
Jak wygląda proces rekrutacji? Oto kilka najważniejszych kroków:
- Znajdź swój kierunek WEJDŹ NA STRONĘ
- Sprawdź harmonogram rekrutacji HARMONOGRAM REKRUTACJI
- Na stronie kandydacipb.edu.pl można przejść do zapisów online w IRK: APLIKUJ
- Oblicz swoją liczbę punktów rekrutacyjnych WZÓR REKRUTACYJNY
Politechnika Białostocka uruchomiła dla kandydatów na studia Centralny Punkt Rekrutacyjny przy ul. Zwierzynieckiej 10 w Białymstoku, w którym dokumenty mogą składać przyszli studenci zakwalifikowani na studia na 4 wydziałach: Budownictwa i Nauk o Środowisku, Elektrycznym, Informatyki i Mechanicznym. Kandydaci zakwalifikowani na studia na Wydziale Architektury (przy ul. Oskara Sosnowskiego 11) oraz na Wydziale Inżynierii Zarządzania (przy ul. Ojca Tarasiuka 2 w Kleosinie) składają dokumenty w siedzibach swoich wydziałów.
Lokalizacja miasteczka akademickiego Politechniki Białostockiej – sprawdź na mapie
😀 Bądź Politechniczny! Wybierz Politechnikę Białostocką!