// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Strona główna 9 #potencjalPB

#potencjałPB

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce.
Mamy ponad 70-letnią tradycję kształcenia inżynierów i młodych naukowców.

Dr inż. Piotr Ofman

Nasi pracownicy naukowi oraz studenci, przede wszystkim skupieni w studenckich kołach naukowych, są współtwórcami bądź samodzielnymi autorami chronionych patentami wynalazków.

Naukowcy i studenci Politechniki Białostockiej ściśle współpracują z największymi przedsiębiorstwami w regionie.

Dzięki szerokiej wymianie myśli technicznej uczestniczą w projektach naukowych w całej Polsce, często o znaczeniu ogólnopolskim czy międzynarodowym.

Tak jest choćby w wypadku konstruowania nowoczesnych zasilaczy umożliwiających start myśliwców F-35, czy projektowania cichszych i trudniej zapalnych nawierzchni drogowych.

Mamy patenty potwierdzające lecznicze zastosowanie grzybów nadrzewnych i możliwości udanej rehabilitacji ludzi i zwierząt.

Nasi naukowcy wspierają swoją wiedzą i zaangażowaniem studentów, innowacyjne startupy i wiele branż przemysłowych – od producentów maszyn rolniczych po wytwórców pomp ciepła najnowszej generacji. Kiedy potrzeba – potrafią zbadać unikalne katakumby albo odnowić zabytkowy odrzutowiec.

Politechnika Białostocka jest drugą uczelnią w Polsce i pierwszą uczelnią wśród technicznych o najwyższym procencie studentów przyjeżdżających z zagranicy. Spośród wszystkich publicznych uczelni w Polsce w kategorii Innowacyjność, w grupie patenty i prawa ochronne za granicą, Politechnika Białostocka zajmuje 11 miejsce! Wśród uczelni technicznych Politechnika zajmuje 4 miejsce!

Taki jest unikalny potencjał Politechniki Białostockiej.