// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Dlaczego PB

Chcesz konstruować łaziki marsjańskie, a może budować drewniane domy? Wolisz zarządzać ludźmi, czy zarządzać produkcją w firmie? Interesuje cię robotyka, automatyka, elektryka? Marzysz o pracy w IT? A może wolisz ochronę środowiska i branżę energetyczną? Wszystkie plany i pasje zrealizujesz na Politechnice Białostockiej!

Zostań specjalistą, twórz innowacje i zdobądź umiejętności cenione na rynku pracy – #studiujnaPB!

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce. Mamy ponad 70-letnią tradycję kształcenia inżynierów i młodych naukowców. Obecnie na 6 wydziałach na 30 kierunkach I i II stopnia kształci się blisko 7 tysięcy studentów. Nasi studenci mają do wyboru kierunki studiów inżynierskich, licencjackich i magisterskich: od architektury, budownictwa, poprzez energetykę, automatykę i robotykę, logistykę, informatykę, leśnictwo, po zarządzanie i inżynierię usług. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Wielu z naszych studentów już na studiach znajduje pracę. Udaje im się to, bo programy kształcenia Politechniki Białostockiej współtworzą najwięksi pracodawcy z regionu. Oni najlepiej wiedzą, jakich fachowców potrzebują. Przy Uczelni działa też Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości wspierający studenckie startupy.

 

Czytaj dalej

Stawiamy na praktykę! Studenci rozwijają swoją wiedzę i umiejętności w zaawansowanych technologicznie laboratoriach i pracowniach. Na kampusie Politechniki Białostockiej mają nowoczesną Bibliotekę, laboratoria języków obcych, a obok wielofunkcyjną halę sportową, w której trenuje 14 sekcji AZS.

Dyplom Politechniki Białostockiej i uczelni zagranicznej? To możliwe! Prowadzimy program podwójnego dyplomowania z kilkunastoma uczelniami, z którymi wspólnie też organizujemy szkoły letnie. Studenci poznają świat, bo korzystają z programu Erasmus+ i wyjeżdżają na uczelnie m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii czy Danii.

Nasz kampus to tętniące życiem miasteczko akademickie w centrum Białegostoku – pięknego, zielonego miasta. Atutem jest lokalizacja nieopodal lasu, a z akademików do Uczelni jest zaledwie parę kroków. 4 domy studenta oferują ponad 1422 miejsc dostosowanych do różnej zasobności portfela.  Miasto jest dobrze skomunikowane, bogate w infrastrukturę rowerów, hulajnóg i skuterów elektrycznych. Możemy też pochwalić się rozwiniętą mapą ścieżek rowerowych. Poza bogactwem naturalnym Podlasia, studenci mogą korzystać z oferty m.in. kulturalnej, w tym znanych w całej Polsce festiwali off-owych, takich jak  Up To Date Festival, czy Żubroffka. Na samym kampusie znajdą również ulubione miejsce rozrywki studentów, czyli Klub Gwint.

Chcesz być inżynierem? Wybierz kierunek przyszłości i studiuj na Politechnice Białostockiej.

#studiujnaPB

Kierunki przyszłości

Popularne kierunki na Politechnice Białostockiej

Poznajmy się

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce

Kampus

Blisko centrum i w otoczeniu lasu. Idealne miejsce do studiowania.

#pasjaPB

Nasza duma - bolid CMS-08 Formula Student

W 2022 roku bolid skonstruowany i zbudowany przez naszych studentów z sekcji Cerber Motorsport Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club zdobył czwarte miejsce na najtrudniejszych zawodach w Niemczech!

Zawód z pasją

Sprawdź co mówią znani absolwenci Poliechniki Białostockiej

 

Czy wiesz, że:

 • 11 kierunków studiów w Politechnice Białostockiej wyróżnionych jest europejskim certyfikatem EUR-ACE® Co to oznacza w praktyce? Po studiach będziesz mógł uzyskać tytuł „Inżynier Europejski” i ubiegać się o wpis do Rejestru FEANI.
 • Uczelnia oferuje studia dualne na kierunku elektrotechnika – studenci od pierwszego roku łączą naukę z płatnymi stażami w firmach. Sprytne, prawda?
 • Jako pierwsi w płn.-wsch. Polsce zdobyliśmy tytuł „Uczelnia w Chmurze Microsoft” za wykorzystanie narzędzi i technologii informatycznych w codziennej działalności.
 • W ramach akcji „Akademiki za dobre wyniki” najlepsi maturzyści przez rok mieszkają za darmo na kampusie PB. Fajnie!
 • W ramach Uczelni działa ponad 60 studenckich kół naukowych, które zdobywają liczne nagrody za granicą i współtworzą chronione patentami wynalazki. Może dołączysz do jednego z nich?
Czytaj dalej
 • W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 Politechnika Białostocka jest 2. uczelnią w Polsce i 1. wśród uczelni technicznych o najwyższym procencie studentów przyjeżdżających z zagranicy.
 • Nasi studenci skonstruowali już 8 bolidów wyścigowych! Ścigają się na największych torach w międzynarodowych zawodach Formula Student.
 • Łaziki marsjańskie z Politechniki Białostockiej znane są na całym świecie! W 2011 r. zdobyliśmy złoto prestiżowych zawodów w USA.
 • Wystawę województwa podlaskiego na EXPO’2022 w Dubaju zaprojektowali studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej!
 • Kochamy innowacje! To w naszej uczelni powstał edukacyjny robot Photon, który uczy dzieci podstaw programowania.
 • Nasi konstruktorzy wygrywają ogólnopolskie konkursy budowy mostów drewnianych, papierowych i stalowych!

Życie studenckie

Sport, Koła naukowe, Chór, Radio Akadera, …

Zielone Podlasie

Studiuj w sercu Podlasia!
Poczuj ten klimat i potęgę natury!

Finanse i stypendia

Pomoc materialna, stypendia, kredyty, wysokości opłat, …

Wymiana studencka

Program ERASMUS+