Inżynieria medyczna
– studia II stopnia
Wydział Mechaniczny
STUDIA MAGISTERSKIE
1,5-roczne, stacjonarne
Kandydat musi posiadać kwalifikacje inżynierskie I stopnia oraz kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia na tym kierunku.
Kandydat powinien posiadać kompetencje obejmujące w szczególności: wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii i mechaniki umożliwiającą zrozumienie zagadnień inżynierii medycznej odnoszących się do modelowania struktur biologicznych, projektowania i wytwarzania sprzętu medycznego oraz problemów informatyki medycznej, elementarną znajomość budowy i funkcji organizmu człowieka, podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania i wytwarzania elementów i wyrobów medycznych z wykorzystaniem właściwych metod, narzędzi i materiałów, podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu technologii informacyjnej, programowania i działania systemów informatycznych, umiejętność wykorzystania metod analitycznych, symulacyjnych i eksperymentalnych do formułowania i rozwiązywania zadań inżynierskich, wiedzę w zakresie właściwości i doboru materiałów konstrukcyjnych, w tym tworzyw sztucznych i kompozytów, polimerów, materiałów inteligentnych, umiejętności wykorzystywania wiedzy na temat materiałów do projektowania i kształtowania ich własności.
W celu stwierdzenia, czy posiadany dyplom ukończenia studiów uprawnia do podjęcia kształcenia na tym kierunku, należy skontaktować się ze wskazaną osobą na wydziale (pokrewieństwo kierunków).
Na tym kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu kluczowych kompetencji istotnych z punktu widzenia inżynierii medycznej, szczególnie z zakresu projektowania uniwersalnego, modelowania i symulacji w medycynie, nowoczesnych biomateriałów, zaawansowanych technik wytwarzania i technologii medycznych, systemów pomiarowych, inżynierii odwrotnej, automatyzacji procesów medycznych, eksploracji danych medycznych oraz sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Zdobędziesz kompetencje niezbędne do projektowania i konstruowania urządzeń i usług medycznych. Nauczysz się skutecznego zarządzania systemami i aparaturą medyczną, czy też wdrażania nowych metod diagnostyczno-terapeutycznych, w tym metod wykorzystujących narzędzia sztucznej inteligencji. Studia na profilu studiów o charakterze praktycznym umożliwi realizację trzymiesięcznych praktyk studenckich w przedsiębiorstwach związanych z branżą medyczną, które umożliwią Tobie pogłębienie zdobytych kompetencji. Będziesz przygotowany do pracy w różnych branżach związanych z produkcją wyrobów i urządzeń medycznych oraz w szpitalach do obsługi i tworzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych w medycynie. Zdobyta wiedza pozwoli na zatrudnienie przy realizacji prac naukowo-badawczych i rozwojowych związanych z inżynierią medyczną.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:
-
w zakładach pracy zajmujących się projektowaniem i produkcją nowoczesnych konstrukcji, materiałów, narzędzi i urządzeń medycznych, jako konstruktor, technolog, czy ekspert w działach badawczo-rozwojowych,
-
w szpitalach do tworzenia, obsługi i konserwacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w medycynie oraz obsługi systemów diagnostycznych i terapeutycznych,
-
jako serwisant aparatury medycznej, informatyk w jednostkach medycznych,
-
praca w firmach zajmujących się zaopatrzeniem na rynku usług medycznych.
Specjaliści inżynierii biomedycznej studiują na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.