// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Studiując budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowiska Politechniki Białostockiej zdobędziesz solidne wykształcenie inżynierskie! To studia gwarantujące wysoki poziom kształcenia. Dają szansę na zdobycie rzetelnej wiedzy, która zaprocentuje udaną karierą zawodową.

Budownictwo to kierunek studiów, który daje:

  • wszechstronne umiejętności związane z projektowaniem, wykonawstwem i eksploatacją obiektów budowlanych i inżynierskich
  • szerokie perspektywy zatrudnienia
  • prestiż i wysokie zarobki
  • możliwość wejścia na rynek zagraniczny
  • szanse na rozwój osobisty.

Atuty studiowania kierunku budownictwo przedstawiają: dr inż. Mariola Wasil, nauczyciel akademicki i inż. Anna Świerzbin, studentka II st. kierunku budownictwo.

 

Jakie umiejętności nabywają studenci kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej?

Dr inż. Mariola Wasil: Na kierunku budownictwo studenci poznają podstawowe zasady prowadzenia robót budowlanych: od tworzenia dokumentacji projektowej, po wykonawstwo dróg, konstrukcji kubaturowych, budynków, czy nawet przejść podziemnych. Dowiadują się, jak wygląda cały proces inwestycyjny, w tym rozliczenie kosztów budowy. Uczymy, że poprawne wykonanie konstrukcji zaczyna się od badania gruntu. Studenci poznają metody tych badań i zasady, których należy przestrzegać, przy bezpiecznym posadowieniu budowli.

Na początku studiów opanowujemy podstawy: matematyki, chemii, fizyki. Dobra ich znajomość będzie miała wpływ na przyswajanie kolejnych treści z programu studiów. Chemia przydaje się do zrozumienia składu materiałów budowlanych. Zastosowanie praw fizyki pomaga w uzyskaniu stabilności konstrukcji.

Inżynier budownictwa to osoba, która musi wykazać się interdyscyplinarnością. Podczas projektowania, czy wykonawstwa powinna zwrócić baczną uwagę na wiele czynników: jak choćby specyfikę rejonu, panujące tam temperatury, wiatr i wiele innych. Wszystko to decyduje o jakości naszego projektu i bezpieczeństwie przyszłego użytkownika.

Praca inżyniera budownictwa to często praca zespołowa. Dlatego w czasie studiów mamy ćwiczenia, projekty, i praktyki, czyli różne formy kształcenia, które przygotowują studentów do różnych wyzwań w praktyce budowlanej. Studenci wykonują projekty – indywidualnie lub zespołowo. Podczas praktyk uczą się zastosowania swojej wiedzy w rzeczywistych warunkach biura projektów, czy na placu budowy. Ciekawe są również laboratoria, bo pozwalają w praktyce przećwiczyć to, czego studenci uczą się na wykładach albo ćwiczeniach.

 Zapytajmy o zdanie studentkę… Czego nauczyłaś się na kierunku budownictwo?

Inż. Anna Świerzbin: Jestem na przedostatnim semestrze studiów magisterskich, na specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie. W Politechnice Białostockiej nauczyłam się przede wszystkim pracy w zespole, współpracy z innymi osobami oraz organizacji czasu. Podczas studiów bardzo się ona przydaje, trzeba znaleźć czas na pracę nad projektami oraz naukę do kolokwiów. Myślę też, że studia bardzo dobrze przygotowały mnie w zakresie zagadnień technicznych. Mam porównanie z innymi uczelniami i widzę, że poziom kształcenia w Politechnice Białostockiej jest dość wysoki.

A jak wspominasz swoje zajęcia?

Inż. Anna Świerzbin: Na początku była teoria. Bez podstawowej wiedzy technicznej, nie ma co podchodzić do praktyki. Na początku uczyliśmy się więc zagadnień typowo materiałowych, podstawowych pojęć używanych w budownictwie, podstaw projektowania, zasad wykonywania konstrukcji. W kolejnych semestrach wiedzę tę rozszerzaliśmy o praktykę, czyli dostawaliśmy projekty do wykonania, indywidualne oraz grupowe. Niektóre były nawet dość spore.

Co projektowaliście?

Inż. Anna Świerzbin: Obok konstrukcji typowo kubaturowych, takich jak na przykład wieżowce, projektowaliśmy infrastrukturę drogową. Zdarzały się też takie ciekawe projekty jak silosy do przechowywania ziarna, przejścia podziemne. Temat projektów ściśle wiąże się z wybraną na studiach specjalnością. Do wyboru mamy kilka: konstrukcje budowlane i inżynierskie; budownictwo komunikacyjne; realizacja i utrzymanie obiektów budowlanych; inżynieria procesów budowlanych.

A jak wyglądały Twoje praktyki studenckie?

Inż. Anna Świerzbin: Wybrałam praktyki geotechniczne, które po 6 semestrze mogłam zrealizować na uczelni. W ich trakcie, podzieleni na zespoły, szliśmy w teren razem z naszymi wykładowcami. Na wybranym obszarze, na którym wyznaczono teren posadowienia danego budynku wykonywaliśmy odwierty i określaliśmy charakter gruntu. Na bazie tych danych przygotowywaliśmy projekt.

Praktyki to ważna część studiów. Na stopniu inżynierskim musimy odbyć praktykę trwającą 6 tygodni, na studiach magisterskich to są 2 tygodnie. Miejsca do odbycia tych praktyk możemy poszukać indywidualnie albo zasugerować się listą firm, z którymi współpracuje Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku. W moim przypadku do praktyk studenckich zaliczono moją pracę zawodową. Studia łączę z pracą u generalnego wykonawcy prestiżowych kontraktów drogowych.

Czy to praca w regionie?

Inż. Anna Świerzbin: Moje koleżanki i koledzy ze studiów nie mieli problemu z realizacją praktyk studenckich na budowach prowadzonych na Podlasiu. Podobnie jest z pracą po studiach. Jednak myślę, że budownictwo jest dość specyficznym kierunkiem. Tu każdy powinien liczyć się z tym, że praca nie będzie czekała w jednym miejscu. I tak drogowcy na pewno będą musieli na pewnym etapie swojego życia, pracować poza miejscem swojego stałego zamieszkania.

Jestem więc świadoma, że chcąc pracować, będę musiała krążyć po Polsce, czy nawet po świecie.

Po pierwszym stopniu studiów i tytule inżyniera przychodzi czas na decyzję, czy kontynuować naukę na stopniu drugim. Jak jest to w Twoim przypadku?

Inż. Anna Świerzbin: Wiedza i umiejętności zdobyte na pierwszym stopniu studiów są bardzo przydatne. Bez nich nie ruszymy w tym zawodzie. Natomiast drugi stopień studiów to krok w stronę kariery zawodowej. Myślę, że każdy, kto chce w przyszłości być kierownikiem budowy, powinien ukończyć studia magisterskie.

Czy Pani Doktor to potwierdza? Dlaczego warto kontynuować studia na kierunku budownictwo na drugim stopniu?

Dr inż. Mariola Wasil: Ukończenie drugiego stopnia studiów na kierunku budownictwo daje absolwentom możliwość uzyskania uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Zanim jednak zapadnie decyzja o podejściu do odpowiedniego egzaminu, warto powiedzieć o innych atutach studiów na drugim stopniu.

Ich ogromną zaletą jest możliwość wyboru specjalizacji, a więc obszaru wiedzy i umiejętności, które chcemy pogłębić. Jeżeli wybieramy konstrukcje budowlane i inżynierskie, to skupiamy się głównie na projektowaniu konstrukcji. Jeżeli wybieramy budownictwo komunikacyjne, to mamy do czynienia głównie z drogami. Wybierając inżynierię procesów budowlanych, poznajemy, w jaki sposób możemy przygotować harmonogram budowy, czy kosztorys dla danej budowy.

Każda z tych specjalności zajmuje się czymś innym i pozwala rozwinąć umiejętności, które zdobywamy na pierwszym stopniu studiów. To daje studentom ogromne atuty na rynku pracy. Dlatego zachęcam gorąco, żeby kontynuować studia na drugim stopniu.

Warto też podkreślić, że budownictwo w Politechnice Białostockiej to kierunek, który uzyskał pozytywną ocenę Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, a tym samym europejski certyfikat jakości EUR-ACE®. Jego absolwenci mogą ubiegać się o wpis do międzynarodowego rejestru ENGINEERS EUROPE i tytuł „Inżyniera Europejskiego”(EUR ING).

 Najpierw studia, później praca. Jakie są perspektywy branży budowlanej w regionie północno-wschodniej Polski?

Dr inż. Mariola Wasil: W naszym regionie jest zapotrzebowanie na inżynierów budownictwa. Widzimy to m.in. po tym, jak firmy, z którymi mamy aktywną współpracę, pytają nas o studentów godnych polecenia, czy absolwentów, którzy chcą zmienić, czy podjąć pracę. Także na ten moment inżynierowie budownictwa, zarówno drogowcy, jak i konstruktorzy, bez trudu znajdą zatrudnienie. Na Podlasiu obserwujemy rozwój budownictwa drogowego, w związku z czym i projektanci i wykonawcy znajdą swoje miejsce. Nie będzie też problemu ze znalezieniem pracy poza regionem. Wielu naszych absolwentów pracuje poza Białymstokiem.

Losy absolwentów są nam znane, ponieważ utrzymują oni kontakt z uczelnią. Często wracają do nas i jako przedstawiciele danej firmy czy przedsiębiorstwa, zachęcają obecnych studentów do tego, żeby pogłębiać swoją wiedzę i ją poszerzać. Pokazują, czym zajmują się w swojej aktualnej pracy, co jest dla innych niezwykle inspirujące i ciekawe. Nasi absolwenci trafili w bardzo różne miejsca: są kierownikami budów, dyrektorami firm budowlanych, prowadzą też laboratoria, które zajmują się sprawdzaniem jakości materiałów budowlanych.

Podsumowując, jakie osoby powinny wybrać studia na kierunku budownictwo?

Dr inż. Mariola Wasil: Na pewno jest to kierunek dla osób, które twardo stąpają po ziemi. Przede wszystkim dlatego, że wykonywanie zawodu inżyniera wiąże się z odpowiedzialnością. Na budownictwie dobrze odnajdą się też osoby, które choć nie są umysłami ścisłymi, świetnie kojarzą fakty, potrafią globalnie spojrzeć na zagadnienie. Nie boją się wyzwań, mają w sobie gotowość do zmiany miejsca, otoczenia. Przyszli adepci budownictwa powinni mieć też świadomość, że to profesja, która wciąż się rozwija. Rozwija się świat, zmieniają się technologie, więc też praca w budownictwie wymaga od nas ciągłej aktualizacji swojej wiedzy.

Jakie rady i wskazówki moglibyśmy skierować do młodych osób, które dopiero wybierają się na studia na kierunku budownictwo? Jak przejść przez pierwsze semestry studiów?

Inż. Anna Świerzbin: Nie bać się pytać! To przede wszystkim. Oraz nie bać się prowadzących. Studenci powinni być odważni, dopytywać o rzeczy, których nie zrozumieli i zdobywać wiedzę pod kierunkiem swoich wykładowców. W tym przypadku jesteśmy dla siebie partnerami i warto sobie to uzmysłowić. Warto mieć także trochę samozaparcia i dyscypliny, żeby przygotować się do egzaminów i gładko przejść przez pierwszą sesję.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

 

Z dr inż. Mariolą Wasil z Katedry Geotechniki Dróg i Geodezji na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej oraz studentką kierunku budownictwo inż. Anną Świerzbin w audycji „Dobry Kierunek” na antenie Radia Akadera rozmawiał Jędrzej Pogorzelski. Posłuchaj w mixcloud

Tekst opracowała Monika Rokicka

„Dobry Kierunek” to cykliczna audycja emitowana na antenie Radia Akadera. Jej celem jest przybliżenie oferty edukacyjnej Politechniki Białostockiej, kierunków studiów oraz perspektyw zawodowych absolwentów. Wszystko po to, aby ułatwić młodym ludziom, szczególnie maturzystom, wybór dalszej ścieżki kształcenia.

Sprawdź ofertę studiów inżynierskich na kierunku budownictwo

Sprawdź ofertę studiów magisterskich na kierunku budownictwo

Czytaj także: Kierunek budownictwo otwiera możliwość pracy w całej Europie