Zaznacz stronę

Studia Białystok. Transport to nowy międzywydziałowy kierunek studiów I stopnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Program studiów łączy wiedzę z trzech Wydziałów Uczelni – Budownictwa i Nauk o Środowisku, Mechanicznego i Inżynierii Zarządzania. Specjalistyczne studia inżynierskie trwają 3,5 roku.

W artykule znajdziesz informacje:

  1. Dla kogo są studia międzywydziałowe I stopnia na kierunku transport?
  2. Jakie praktyczne umiejętności znalazły się w programie studiów międzywydziałowych?
  3. Studia międzywydziałowe – atuty kierunku
  4. Certyfikat audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego
  5. Jaka praca czeka na absolwentów kierunku transport?

 

Transport towarów i osób nieustannie wzrasta, a to oznacza olbrzymi rynek transportowy i nowe miejsca pracy dla specjalistów.

Nowy międzywydziałowy kierunek studiów I stopnia transport kształci wysoko wykwalifikowanych inżynierów specjalistów zajmujących się planowaniem, projektowaniem, zarządzaniem i utrzymaniem systemów transportowych oraz szeroko pojętą logistyką transportu.

Studia Białystok. Dla kogo są studia międzywydziałowe I stopnia na kierunku transport?

Studia na kierunku transport są przeznaczone dla osób, które chcą łączyć wiedzę inżynierską z zakresu mechaniki pojazdowej ze znajomością elementów projektowania i budowy dróg oraz nowoczesnymi umiejętnościami zarządzania ruchem drogowym, logistyką w przedsiębiorstwach oraz planowaniem zrównoważonego transportu.

– Interdyscyplinarny kierunek transport jest skierowany do osób, które postrzegają to zagadnienie w sposób ogólny – wyjaśnia dr hab. inż. Dariusz Szpica, prof. PB, kierownik Katedry Budowy i Eksploatacji Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Nie skupiają się na pojedynczych elementach składowych, jak środki, infrastruktura czy zarządzanie, ale chcą brać udział w całym projektowaniu, kontroli i optymalizacji tego, co się dzieje w całym transporcie.

Jakie praktyczne zagadnienia znalazły się w programie studiów międzywydziałowych?

– Kierunek powstał po konsultacjach z przemysłem – mówi prof. Szpica. – Przygotowaliśmy przedmioty zajmujące się środkami transportu, infrastrukturą transportową, zarządzaniem, administracją, logistyką, spedycją. Proponujemy też przedmioty, które wiążą się z konstrukcją, obsługą i naprawami środków transportu, oraz infrastruktury transportowej. W ofercie znalazły się też przedmioty związane z zarządzaniem transportem, cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, elektromobilnością czy też systemami autonomicznymi w transporcie.

Absolwent kierunku transport:

  • zna techniki projektowania środków transportu i infrastruktury transportowej,
  • umie stosować metody doskonalenia procesów transportowych,
  • potrafi wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie do organizacji i optymalizacji procesów transportowych,
  • umie prowadzić działania interdyscyplinarne w zakresie transportu,
  • ma kompetencje społeczne umożliwiające sprawną i efektywną współpracę w zespole,
  • ma wiedzę o realizacji zadań z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

 

Studia Białystok. Transport to studia międzywydziałowe – atuty kierunku

Transport to kierunek międzywydziałowy. A to oznacza, że podczas siedmiu semestrów studenci będą mieli zajęcia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, Mechanicznym oraz  Inżynierii Zarządzania. Każdy z wydziałów ściśle współpracuje z przemysłem – część zajęć prowadzą praktycy – przedstawiciele przedsiębiorstw, które również organizują studentom praktyki zawodowe.

– Budujemy specjalną bazę laboratoryjną – zapewnia prof. Szpica. – Od badania pojazdów przez projektowanie po systemy, które wspierają zarządzanie transportem. Mamy programy symulacyjne zachowań drogowych, do projektowania tras drogowych czy węzłów. Przewidzieliśmy też staże i szkolenia dla studentów związane właśnie z kierunkiem transport.

Laboratoria Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku dysponują specjalistycznym oprogramowaniem wykorzystywanym w projektowaniu i optymalizacji tras drogowych..

– Przykładem oprogramowania wykorzystywanego do zaawansowanych symulacji i analiz ruchu drogowego jest program PTV VISSIM.– precyzuje dr hab. inż. Robert Ziółkowski z Katedry Geotechniki, Dróg i Geodezji Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

Program pozwala modelować i analizować ruch pojazdów, pieszych oraz transportu publicznego w rzeczywistych warunkach, uwzględniając indywidualne zachowania uczestników ruchu..

– VISSIM pozwala również symulować zachowania kierowców na drodze w zmiennych warunkach drogowo-ruchowych – wyjaśnia dr Ziółkowski. – Możemy ocenić funkcjonowanie wybranych elementów infrastruktury w kontekście planowanych zmian  w organizacji ruchu. Analizując symulacje przepływu pojazdów w sieci drogowej, można przewidzieć warunki ruchu jakie wystąpią np. przy częściowym zamknięciu pasa ruchu drogowego lub po wprowadzeniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. Oprogramowanie umożliwia wcześniejszą ocenę skutków wprowadzenia takich zmian, zapobiegając wdrożeniom nieefektywnych rozwiązań .  

Podczas zajęć zostaną przedstawione zasady projektowania rozwiązań infrastruktury transportowej, zwłaszcza infrastruktury drogowej, z uwzględnieniem zasad kształtowania geometrycznego dróg i skrzyżowań, projektowania konstrukcji nawierzchni drogowych, oraz systemów  utrzymania i zarządzania siecią drogową.

Wydział Inżynierii Zarządzania współtworzy kierunek transport

Na zajęciach prowadzonych przez nauczycieli z Wydziału Inżynierii Zarządzania student kierunku transport zdobędzie wszechstronną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności niezbędne do planowania i organizacji transportu.

–  Studenci będą uczestniczyć w zajęciach, które przygotują ich do skutecznego zarządzania procesami transportowymi, flotą pojazdów oraz optymalizacji kosztów i zasobów w przedsiębiorstwie transportowym – wyjaśnia dr Marta Jarocka, prof. PB, z Międzynarodowej Katedry Logistyki i Inżynierii Usług Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. – Zdobędą wiedzą na temat automatyzacji procesów, jak również poznają nowoczesne technologie transportowe, w tym inteligentne systemy transportowe.

Istotnym elementem kształcenia będzie prawo transportowe, obejmujące regulacje dotyczące transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego. Ponadto w ramach studiów przewidziane są zajęcia dotyczące bezpieczeństwa procesów transportowych oraz ochrony środowiska.

– Studenci poznają także specyfikę transportu miejskiego i publicznego – wylicza prof. Jarocka. – Dodatkowo program obejmuje zajęcia z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem transportowym, takie jak zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie, zarządzanie jakością usług oraz marketing usług transportowych.

Studia Białystok. Nowe umiejętności dzięki współpracy trzech wydziałów

Dzięki uczestnictwu w tych zajęciach student zdobędzie kluczowe umiejętności, takie jak:

  • planowanie i zarządzanie systemami transportowymi,
  • analiza i optymalizacja procesów transportowych,
  • umiejętność stosowania przepisów prawa transportowego,
  • koordynacja transportu, planowanie optymalnych tras i zarządzanie flotą pojazdów przy minimalizacji kosztów,
  • obsługa nowoczesnych narzędzi informatycznych i systemów wspierających zarządzanie transportem,
  • rozwiązywanie problemów związanych z bezpieczeństwem w transporcie,
  • wdrażanie ekologicznych rozwiązań w branży transportowej.

Studenci nowo utworzonego kierunku transport będą mieli również programy tutorskie. To oznacza, że indywidualnie będą mogli poznać metody służące rozpoznaniu, rozwijaniu i wykorzystaniu własnych talentów. To także metoda wspomagająca rozwijanie kreatywności i samodzielnego myślenia.

– Studenci transportu mogą również uczestniczyć w działaniach kół naukowych, które są na wydziałach współtworzących ten kierunek studiów – wylicza prof. Szpica. – Zgodnie z polityką uczelni mogą też studiować w naszych uczelniach partnerskich w ramach programu Erasmus+.

Certyfikat audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego

Absolwenci po spełnieniu wymagań mogą ubiegać się o wydanie certyfikatu audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego nadawanego przez właściwego Ministra ds. Transportu.

Jaka praca czeka na absolwentów kierunku transport?

Studia międzywydziałowe sprawiają, że absolwent Politechniki Białostockiej jest inżynierem interdyscyplinarnym.

– Absolwenci kierunku transport mogą być zatrudnieni w przedsiębiorstwach zajmujących się szeroko pojętym transportem – począwszy od środków transportu poprzez wszystkie gałęzie transportu, po zarządzanie i bezpieczeństwo – wymienia prof. Szpica. – W toku studiów poznają zasady zrównoważonego rozwoju i projektowania oraz optymalizacji tras transportowych pod względem zużycia paliwa i emisji.

Studia Białystok. Perspektywy pracy po kierunku transport

Absolwent kierunku transport może pracować w przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych, w przemyśle motoryzacyjnym, w sektorze technologii transportowych, w biurach projektowych czy też w strukturach rządowych i samorządowych związanych z organizacją i nadzorem nad transportem i infrastrukturą transportową.

Praca na stanowiskach:

  • inżynier pojazdów transportowych,
  • konstruktor systemów transportowych,
  • specjalista ds. planowania w transporcie,
  • koordynator operacji transportowych,
  • specjalista ds. zarządzania flotą,
  • koordynator ds. transportu,
  • analityk ruchu drogowego,
  • manager logistyki i łańcucha dostaw,
  • spedytor, dyspozytor,
  • inżynier infrastruktury transportowej,
  • projektant sieci komunikacyjnych,
  • specjalista ds. inżynierii ruchu drogowego,
  • specjalista ds. zarządzania projektami infrastrukturalnymi,
  • inżynier systemów inteligentnego transportu,
  • inżynier autonomicznych systemów transportu,
  • specjalista ds. zrównoważonego transportu,
  • koordynator ruchu miejskiego,
  • specjalista ds. logistyki miejskiej,
  • specjalista ds. polityki transportowej.

Kształcenie na kierunku transport będzie realizowane w ramach projektu „PB 5.0 – dostosowanie oferty dydaktycznej Politechniki Białostockiej do potrzeb nowoczesnej gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji”, realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, dzięki czemu studentom będą finansowane takie aktywności jak: certyfikowane kursy związane z transportem, wakacyjne staże przemysłowe, wizyty studyjne w przedsiębiorstwach oraz programy tutorskie.

 

Polityka prywatności

Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce użytkownika i służą do wykonywania funkcji, takich jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie do naszej witryny i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i użyteczne.

Możesz dostosować wszystkie ustawienia plików cookie, przeglądając karty po lewej stronie.

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informujemy, iż:

Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Politechnika Białostocka, ul. Wiejska 45A, 15-351 Białystok. REGON: 000001672, NIP: 542-020-87-21.

Klauzula Informacyjna RODO dostępna jest tutaj >>>