// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Hulajnoga to nie kozica górska, a jednak będzie pokonywać górskie szlaki! I to na płozach! Politechnika Białostocka dołączyła do akcji na rzecz siedmioletniej dziewczynki!

Studenci z koła naukowego Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej zaprojektowali prototyp adaptera umożliwiającego zamocowanie płóz na hulajnodze, służących do pomocy przy prowadzeniu hulajnogi po śniegu.

Pojazdem wyruszy w Beskidy Paweł Kalinowski – podróżnik, nauczyciel, przewodnik. Ten pasjonat jednośladów jest pomysłodawcą akcji „GSB zimą na hulajnodze – dla Julii”.

 

Ma do pokonania ponad 500 km szlaków w ekstremalnych warunkach górskich! 20 stycznia Paweł Kalinowski wyruszy hulajnogą na płozach na Główny Szlak Beskidzki. Za tą niecodzienną wyprawą kryje się dziewczynka – Julia Jaroma, na rzecz której trwa zbiórka na siepomaga.pl .

Siedmioletnia dziewczynka potrzebuje pomocy, by usłyszeć świat. Stąd zaangażowanie tak wielu osób, w tym pracowników Politechniki Białostockiej oraz studentów z koła naukowego Orthos, którzy opracowują innowacyjne urządzenia i przyrządy inżynierii biomedycznej, takie jak m.in. dostawkę do wózka inwalidzkiego HERMES, kamizelkę uciskową do terapii sensorycznej dla dzieci z autyzmem, czy ortezę dla osoby z niepełnosprawnością ręki.

– Do Politechniki Białostockiej zgłosił się pan Paweł, który w szczytnym celu chce odbyć zimą podróż hulajnogą przez polskie góry. Zbiera pieniądze na leczenie małej Julii, która ma problemy ze słuchem. Politechnika Białostocka zobowiązała się, że w ramach współpracy opracuje projekt wyposażenia hulajnogi, który pozwoli prowadzić pojazd po śniegu – wyjaśnia dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Studenci z koła naukowego Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej wraz z pracownikami stanęli przed dużym wyzwaniem. W krótkim czasie musieli zaprojektować i wykonać prototyp adaptera do zamocowania płóz na hulajnodze.

– Wyruszam hulajnogą na Główny Szlak Beskidzki. Mam do pokonania 500 km po najdłuższym górskim szlaku turystycznym w Polsce. Dzięki współpracy z Politechniką Białostocką moja hulajnoga  będzie miała specjalne płozy i będzie można ją nazwać bardziej skuterem śnieżnym. Sam jestem ciekawy, jak to się sprawdzi w naszych górach – mówi Paweł Kalinowski, który wyjaśnia skąd pomysł na ten śmiały wyczyn. – Całą akcję dedykujemy naszej chorej białostoczance – Julii Jaromie, która ma mniej szczęścia w życiu i urodziła się bez małżowin usznych. Można wspomóc dziewczynkę na stronie siępomaga.pl. Dziewczynka potrzebuje bardzo wysokiej kwoty na operację uszu w Stanach Zjednoczonych. Mam nadzieję, że akcja prowadzona wspólnie z Politechniką Białostocka przyniesie bardzo dużo dobrego i że stworzymy nietypowy projekt, który zaciekawi wielu ludzi. Liczę, że uda się nam stworzyć wartościową społeczność, by pomóc chorej dziewczynce.

Czasu było niewiele. Studenci najpierw dokonali skanowania hulajnogi pana Pawła. Na podstawie przygotowanego modelu pojazdu zaproponowali dwie koncepcje mocowania płóz do hulajnogi, dostarczonych przez podróżnika.

Rozwiązanie jest innowacyjne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Płozy zostały zaadaptowane do pojazdu w taki sposób, by umożliwić mu jazdę także w normalnych warunkach, na drodze asfaltowej. To pozwala w szybki sposób dostosować pojazd do zmieniających się warunków pogodowych.

– Naszym głównym zadaniem było dostosowanie całego systemu montażu płóz, aby bez problemu zmienić ich pozycję. Zastosowaliśmy dedykowane osie, możliwość obrotu i mocowania na cybantach, dzięki czemu można zmienić ustawienie płóz bez konieczności ich demontażu, co byłoby trudne w warunkach ekstremalnych – wyjaśnia należąca do koła Orthos Julia Jagodyńska, studentka 5. roku studiów magisterskich inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym, która wspólnie z kolegą – Piotrem Rowińskim pracowała nad projektem.

– Kluczowym elementem projektu było wykorzystanie płóz handlowych stosowanych w warunkach ekstremalnych i zaprojektowanie do nich naszej własnej prototypowej ramy. Zestawienie tych dwóch części umożliwi użytkownikowi łatwiejszy transport sprzętu po Szlaku Beskidzkim – wyjaśnia dr inż. Piotr Prochor, opiekun SKN Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Obejrzyjcie film z realizacji hulajnogi na płozach:

 

Co ważne, dzięki montażowi adaptera do mocowania płóz na hulajnodze, Paweł Kalinowski będzie mógł prowadzić swój jednoślad na ośnieżonych stokach górskich oraz transportować swój sprzęt, czy rzeczy niezbędne do wyprawy.

Za opracowanie projektu prototypu odpowiadali studenci, a konstrukcję wykonali pracownicy inżynieryjno-techniczni Politechniki Białostockiej w składzie: Adam Kuźmicz, Krzysztof Stankiewicz, Stanisław Jackowski oraz Mikołaj Karpowicz.

– Na hali maszyn Wydziału Mechanicznego wykonaliśmy prototyp adaptera do płóz do hulajnogi. Adapter został wykonany z profilu stalowego połączonego z blachami wyciętymi metodą waterjet. Wszystko zostało zespawane. W tej chwili trwają ostatnie poprawki i testy na hali. Już wkrótce będziemy sprawdzali, czy nasza konstrukcja jest poprawna i zadziała na zewnątrz, na śniegu – zapowiada Krzysztof Stankiewicz, jeden z pracowników inżynieryjno-technicznych wydziału.

Akcja, w którą zaangażowali się studenci i pracownicy uczelni jest nietypowa, ale Politechnika Białostocka, która uczestniczy w wielu inicjatywach na rzecz osób potrzebujących, młodzieży oraz ochrony przyrody (przykładem są zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy, polskich dzieci ze szkoły w Miednikach Królewskich na Litwie, czy zwierząt, które ucierpiały w pożarze bagien na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego) chętnie podejmuje wyzwania technologiczne
w szczytnym celu.

–  Otrzymaliśmy bardzo krótki czas na realizację tego przedsięwzięcia, dlatego nie mogliśmy własnymi siłami wykonać płóz. Nie zmienia to jednak faktu, że będziemy mogli w przyszłości, jeżeli nasze rozwiązanie się sprawdzi, proponować je miłośnikom zimowego szaleństwa – twierdzi dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Co życzyliśmy Pawłowi Kalinowskiemu przed wyprawą? Obejrzyjcie wideo:

 

Trzymamy kciuki za powodzenie akcji i pomoc małej Julii!

Przyłączcie się do zbiórki na stronie:  https://www.siepomaga.pl/julia-jaroma

Jeśli chcecie tworzyć tak ciekawe projekty, jak studenci z koła naukowego Orthos, zapraszamy na studia na kierunku bioinżynieria medyczna na Wydziale Mechanicznym – sprawdźcie ofertę kierunku!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć prezentującej pracę studentów oraz pracowników Politechniki Białostockiej w ramach akcji „GSB zimą na hulajnodze – dla Julii”: