// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Praca w laboratorium mikrobiologicznym? W prestiżowym przedsiębiorstwie branży mleczarskiej? A może w zagranicznym koncernie farmaceutycznym? Absolwenci kierunku biotechnologia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej mają wiele możliwości, by wykorzystać swój potencjał na rynku pracy. Ich atutem są kompetencje z zakresu nowych technologii.

O tym dlaczego warto wybrać studia na biotechnologii rozmawiamy z wykładowcą – dr hab. Agatą Jabłońską-Trypuć, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz studentką – Aleksandrą Ziniewicz.

 

Co odróżnia biotechnologię od innych, pokrewnych kierunków studiów?

Dr hab. Agata Jabłońska-Trypuć, prof. PB: Biotechnologia jest przede wszystkim bardzo szeroką dziedziną, która łączy zarówno nauki biologiczne, chemiczne, fizykę, jak i nowe technologie. Moim zdaniem to jest właśnie kluczowe. Oczywiście nauki podstawowe takie, jak biologia i chemia mają znaczenie, ale dopiero połączenie z naukami technicznymi przekłada się na lepsze możliwości naszych absolwentów na rynku pracy.

Jak wyglądają perspektywy pracy dla przyszłych biotechnologów?

Dr hab. Agata Jabłońska-Trypuć, prof. PB: Biotechnologia oznacza duże możliwości i nasi absolwenci mają otwartą karierę w zasadzie wszędzie tj. w regionie, w kraju, ale i za granicą. W naszym województwie rozwija się coraz więcej firm, w których również mogą pracować nasi absolwenci. Są to różnego typu laboratoria, począwszy od firm typowo farmaceutycznych, po obszar rolnictwa, gdzie przykładem jest choćby Mlekovita. Osoby, które ukończyły kierunek biotechnologia bez problemu znajdą pracę w regionie – w laboratoriach mikrobiologicznych, w laboratoriach chemicznych, ale też na uczelniach, czy w instytutach naukowych, jak na przykład Instytut Ochrony Roślin, z którym współpracujemy. Co warto podkreślić, nasi absolwenci są cenionymi i poszukiwanym specjalistami na rynku pracy.

Wielu studentów ukończyło ten kierunek, czy wiemy jak potoczyła się ścieżka ich kariery?

Dr hab. Agata Jabłońska-Trypuć, prof. PB: Mogę powiedzieć przede wszystkim o swoich dyplomantach, którzy pod moją pieczą wykonywali prace inżynierskie i magisterskie. Część z nich rzeczywiście wyjechała znajdując pracę za granicą. Jeden z moich „podopiecznych” bronił tytułu magistra w lipcu tego roku, a obecnie pracuje w Instytucie Biotechnologicznym we Włoszech. Od razu po obronie otrzymał pracę. Część absolwentów trafia do laboratoriów, zwłaszcza mikrobiologicznych. Niektórzy pracują właśnie w Mlekovicie. Sporo osób udaje się na trzeci stopień studiów w Szkole Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Tak wciąga ich się nauka o biotechnologii, że chcą ją kontynuować.

Więcej: Biotechnologia okiem absolwenta

Jakie studenckie koła naukowe związane z biotechnologią funkcjonują na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku?

Dr hab. Agata Jabłońska-Trypuć, prof. PB: Na naszym Wydziale działają różne koła naukowe, w tym „Bio Tech”, które jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się biotechnologią. Jestem jednym z opiekunów tego koła i mogę potwierdzić, że wielu jego studentów jest zainteresowanych pracą naukową. Przynależność do koła pozwala im zdobywać praktyczne kompetencje, ale i realizować ciekawe projekty, na które czasami otrzymujemy dofinasowanie. Przykładem jest nasza ostatnia realizacja, która otrzymała wsparcie naukowe z Ministerstwa Edukacji.

Zapraszam chętnych do dołączenia do naszego koła, w którym można rozwijać swoje naukowe pasje.

Jakim osobom warto polecić ten kierunek studiów?

Dr hab. Agata Jabłońska-Trypuć, prof. PB: Myślę, że biotechnologia może zainteresować wiele osób, ponieważ to jest tak rozległy obszar, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Z pewnością kierunek ten będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy interesują się biologią, chemią, ale są otwarci na kwestie techniczne i lubią nowinki technologiczne. Jestem przekonana, że studia te umożliwiają znalezienie sobie ciekawej niszy, która pozwala realizować i rozwijać pasje naukowe.

Dziękuję.

Poznaliśmy biotechnologię od strony wykładowcy, teraz kolej na opinię studentki – Aleksandry Ziniewicz. Dlaczego Twój wybór padł na biotechnologię Politechniki Białostockiej?

Aleksandra Ziniewicz: Jestem na studiach magisterskich, ale już w trzeciej klasie liceum brałam pod uwagę Politechnikę Białostocką. Co prawda rozważałam wtedy dwa kierunki studiów, ale ostatecznie padło na biotechnologię, ponieważ o wiele bardziej zaciekawił mnie jej program studiów. Przekonały mnie też zajęcia pokazowe, w których wzięłam udział. Uczelnia organizuje specjalne lekcje i prezentacje dla licealistów, jak też szkół podstawowych, gdzie można zapoznać się z ofertą kierunku i tym, co może nas spotkać podczas całego toku studiów.

Jak wyglądają zajęcia na studiach?

Aleksandra Ziniewicz: Zajęcia laboratoryjne opierają się w gruncie rzeczy na samodzielnej pracy, ewentualnie pracy w grupach. Mamy dostęp praktycznie do całego nowoczesnego sprzętu i oprogramowania, które oferuje nam Politechnika Białostocka. Możemy zawsze też zapytać prowadzącego, który nam dokładnie wyjaśni jak poszczególnie urządzenia działają i jaki proces wykonujemy. Nie bazujemy więc tylko na suchej teorii, ale w praktyce poznajemy, jak działa dane oprogramowanie i sprzęt.

Jesteś na studiach magisterskich. Czy to oznacza, że praktyki masz już za sobą?

Aleksandra Ziniewicz:: Zgadza się, odbyłam dwie obowiązkowe praktyki studenckie. Pierwszą przed obroną pracy inżynierskiej i drugą na wakacjach, bezpośrednio po obronie. Moja pierwsza praktyka odbyła się w firmie, która nie jest stricte związana z biotechnologią, jednak uważam, że jest to dość mocny argument na to, że ten kierunek jest bardzo interdyscyplinarny. Praktyki odbywałam w firmie ChM, która zajmuje się produkcją i badaniem implantów biomedycznych. To była znakomita okazja, by wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Badaliśmy jak implant oddziałuje na tkanki i nasze narządy, wykorzystując przy tym techniki badań biofizycznych i biologicznych. Po odbyciu tych praktyk mogę śmiało powiedzieć, że Politechnika Białostocka dobrze przygotowuje nas do potrzeb rynku pracy, a pracodawcy pozytywnie nas odbierają.

Wspominałaś o tym, że prowadzisz badania, jakie?

Aleksandra Ziniewicz:: Jestem stypendystką grantu Narodowego Centrum Nauki i są to badania nad kompleksowym wykorzystaniem bogatych w związki węglowe odpadów z przetwórstwa rolno-spożywczego do otrzymania nanoformulacji, które wykazują wysoką bioaktywność i biodostępność. Jest to temat związany ze specjalnością przetwórstwo rolno-spożywcze, na której badamy wpływ metali na właściwości m.in. substancji oraz kwasów zawartych w odpadach przemysłu rolno-spożywczego. Co ciekawe, jest to temat na czasie, ponieważ każdą biocząsteczkę jesteśmy w stanie zagospodarować i wykorzystać ponownie tak, aby przyniosła ona korzyści ludzkości czy nauce.

Czy te badania to Twoja praca marzeń?

Aleksandra Ziniewicz:: Myślę, że jest to coś, co chciałabym robić w przyszłości. Praca naukowa bardzo rozwija i daje szerokie możliwości, zwłaszcza, że może ona przynieść korzyści społeczeństwu i przyszłym pokoleniom.  

Czy bierzesz pod uwagę studia podyplomowe?

Aleksandra Ziniewicz:: Na pewno nie wykluczam tego. To jest ciekawa propozycja i na pewno bardzo rozwojowa ścieżka edukacyjna. Na studiach mamy często do czynienia z doktorantami, którzy prowadzą z nami zajęcia bądź po prostu służą nam pomocą. Są dowodem na to, że warto rozważyć naukę na studiach trzeciego stopnia Politechniki Białostockiej.

Co powiedziałabyś osobom, które rozważają kierunek biotechnologia?

Aleksandra Ziniewicz:: Warto być otwartym i nie zamykać się na jedną dziedzinę. Te studia na pewno umożliwiają poznanie wielu ciekawych obszarów, które w przyszłości możemy pogłębiać w pracy zawodowej. Zachęcam do wytrwałości i cierpliwości, ponieważ są to studia, do których trzeba się przyłożyć. Korzystajcie z zadań, które polecają Wam prowadzący, bierzcie udział w konkursach stypendialnych, dołączajcie do kół naukowych. Korzystajcie z wiedzy, którą przekazują prowadzący na zajęciach laboratoryjnych, bo ona jest kluczowa do podjęcia pracy w zawodzie i zrozumienia wszystkich istotnych procesów biotechnologicznych.

Dziękuję za rozmowę.

Z dr hab. Agatą Jabłońską-Trypuć, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz studentką – Aleksandrą Ziniewicz rozmawiał Jędrzej Pogorzelski w Radiu Akadera

Tekst opracowała Magdalena Grzęda-Zajkowska

„Dobry Kierunek” to cykliczna audycja emitowana na antenie Radia Akadera. Przybliża ofertę edukacyjną Politechniki Białostockiej, kierunki studiów oraz perspektywy zawodowe absolwentów. Wszystko po to, by ułatwić młodym ludziom, szczególnie maturzystom, wybór dalszej ścieżki kształcenia. Odcinka z udziałem wykładowcy oraz studenta Politechniki Białostockiej można wysłuchać w serwisie mixcloud

Więcej: Biotechnologia – kierunek studiów, który wskazuje jak wykorzystać produkty naturalne i żywe organizmy w przemyśle i nauce.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z kierunku biotechnologia: