// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Do ostatniej chwili trwały testy hulajnogi na płozach! Pracownicy oraz studenci z SKN Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej sprawdzali swoje rozwiązanie, które jest unikatowe w skali Polski i świata. Wykonali bowiem prototyp adaptera umożliwiającego zamocowanie płóz na hulajnodze, którą po śniegu będzie prowadził Paweł Kalinowski.

Podróżnik wyrusza w góry 20 stycznia 2024 r. promując w ten sposób zbiórkę środków na operację uszu siedmioletniej Julii Jaromy. Jego niecodzienny pojazd musi się sprawdzić w ekstremalnych warunkach. Ma do pokonania 500 km szlaku w Beskidach!

Do końca zbiórki na siepomaga.pl zostało ponad 10 dni! Brakuje jeszcze trochę, by uzbierać na operację uszu Julii Jaromy w USA! Mała białostoczanka urodziła się bez małżowin usznych. Wiele osób zaangażowało się w akcję, by pomóc jej usłyszeć świat.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 18 stycznia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, pomysłodawca akcji „GSB zimą na hulajnodze – dla Julii” – Paweł Kalinowski odebrał hulajnogę, którą zespół uczelni dostosował do potrzeb podróżnika, nauczyciela i przewodnika z Białegostoku. Rozwiązanie zaproponowane przez uczelnię jest naprawdę unikatowe.

– Przedstawiliśmy Panu Pawłowi dwie koncepcje, które ostatecznie udało nam się skompilować w jedno rozwiązanie. Studenci wykonali dokumentację szczegółową, która pozwoliła nam wykonać prototyp. Myślę, że to jedyny taki egzemplarz w Polsce i na świecie. Nasz przegląd stanu techniki nie wykazał podobnych rozwiązań. Nie ma hulajnogi z takimi czterema adapterami unoszącymi ją ponad śnieg –  mówił koordynujący pracę nad innowacyjnym rozwiązaniem w uczelni dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Obejrzyjcie film z realizacji hulajnogi na płozach:

Nie ulega jednak wątpliwości, że samotna podróż po Głównym Szlaku Beskidzkim, który liczy ponad 500 km i jest najdłuższym szlakiem turystycznym w Polsce, nie będzie łatwym zadaniem.

– Chcę pokazać, że wszystko jest możliwe. Nie robię tego dla rekordu, nie robię tego dla poklasku. Robię to w innym celu. Pomagam bezinteresownie. Chcę dać dobry przykład młodzieży w szkole. To będzie ogromne wyzwanie. Ale to jest silniejsze ode mnie. Serce mnie pcha, żeby chociaż spróbować – przekonywał Paweł Kalinowski zwany Hulajnogą, który już 20 stycznia wyrusza na miesięczną przeprawę. Startuje w Bieszczadzkiej miejscowości Wołosate, podążając w kierunku Ustronia w Beskidzie Śląskim. 

Studenci z koła z naukowego Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej zaprojektowali prototyp adaptera umożliwiającego zamocowanie płóz na hulajnodze, dzięki czemu można ją prowadzić po śniegu i transportować ekwipunek podróżnika. Pracownicy inżynieryjno-techniczni z wydziału wykonali projekt, są to:  Adam Kuźmicz, Krzysztof Stankiewicz, Stanisław Jackowski oraz Mikołaj Karpowicz.

– Cała konstrukcja została tak przygotowana, by nie trzeba było tych płóz demontować, tylko je obrócić i móc ewentualnie jechać w formie standardowej hulajnogi. Płozy, które zakupił Pan Paweł są z tworzywa sztucznego, natomiast cała nasza konstrukcja została wykonana ze stali. Cieszymy się, że praca poszła sprawnie i wszystko działa – wyjaśniała należąca do koła Orthos Julia Jagodyńska, studentka 5. roku studiów magisterskich inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym, która wspólnie z kolegą – Piotrem Rowińskim pracowała nad projektem. Poza szczytnym celem, jaki przyświecał ich pracy dostrzega też inne korzyści wynikające z udziału w hulajnogowym projekcie. – Widzę, też wartość dodaną. Zwykle robimy projekty, ale ich nie wykonujemy. Na zajęciach wszystko jest w programie komputerowym. A w tym przypadku mogliśmy zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości.

Pomysłodawca akcji – Paweł Kalinowski pomagał już nie raz, z Politechniką też już miał do czynienia, ale ten projekt był inny niż pozostałe.

– W projekt było zaangażowanych wiele osób. I głęboko wierzę, że dostałem od Politechniki Białostockiej coś więcej niż prototyp mocowania płóz, bo dostałem takie wsparcie od osób, których wcześniej nie znałem, a które powiedziały, że to jest fajne, co robię. I nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, bo stworzymy coś takiego, że przejadę nie tylko te jedne góry, ale będę mógł tym normalnie podróżować – mówił Pan Paweł, który zainspirował do działania zespół z Politechniki Białostockiej. Liczy na dalszą współpracę przy opracowaniu kolejnych innowacji technologicznych, służących społecznym inicjatywom.

Przekazaniu hulajnogi towarzyszyło wiele emocji za sprawą obecności małej Julii i jej mamy Ewy. Akcja społeczna na rzecz chorej dziewczynki zjednoczyła dużą rzeszę osób.

– Emocje biorą górę. Dla mnie jest to wzruszające, że pomimo problemów zdrowotnych Julii, spotykamy na swojej drodze tak fantastycznych ludzi. Tak naprawdę rodzice wszystkich chorych dzieci ze zbiórek, mają szansę na powodzenie tych zbiórek właśnie dzięki ludziom dobrej woli. Sami byśmy nic nie mogli, bo są to ogromne pieniądze do zebrania – mówiła nie kryjąc wzruszenia Ewa Ciereszko-Karankiewicz, mama Julii. Podziękowała wszystkim zaangażowanym w akcję, zwłaszcza podróżnikowi oraz jego rodzinie.

Koszt operacji to ponad 500 tys. zł. , wraz z kosztami przelotu i pobytu w USA to już ok. 1 mln zł.  Dlatego liczy się każda złotówka, by można było przeprowadzić operację, dzięki której dziewczynka będzie słyszeć i rozwijać się prawidłowo.

„Pomaganie ma wielką moc” – mówił Paweł Kalinowski. Zachęcamy gorąco do dołączenia do zbiórki na operację siedmioletniej Julii Jaromy na stronie: https://www.siepomaga.pl/julia-jaroma

Małej Julci i jej Mamie przekazaliśmy gadżety Politechniki Białostockiej z naszego e-sklepu na stronie: https://skleppb.edu.pl/.  Sklep prowadzi Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej. Pan Paweł również otrzymał prezent na drogę – zimową czapkę z logo PB. Mamy nadzieję, że będzie trzymał się ciepło!

Informacje dotyczące projektów studentów z koła naukowego Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej: https://wm.pb.edu.pl/orthos/

Co życzyliśmy Pawłowi Kalinowskiemu przed wyprawą? Obejrzyjcie wideo:

Trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy. Będziemy o jej przebiegu informować Was na bieżąco!

Zbiórka na rzecz Julii Jaromy: https://www.siepomaga.pl/julia-jaroma

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z przekazania przez Politechnikę Białostocką hulajnogi na płozach: 

(mz)