// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Leśnictwo to jeden z kierunków studiów, który oferuje Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. To studia unikalne, bo jako jedyne w Polsce realizowane są w uczelni technicznej. Dlatego, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwenci zdobywają cenny tytuł inżyniera leśnika, a swoje studia mogą kontynuować na studiach drugiego stopnia – także w Politechnice Białostockiej.

Czego uczą się studenci kierunku leśnictwo? Do wykonywania jakiego zawodu przygotowują ich studia? Zapytaliśmy o to dr inż. Monikę Puchlik z Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu Instytutu Nauk Leśnych oraz studentkę Olgę Kraszewską.

Pierwsze skojarzenie z kierunkiem leśnictwo to las. Ale to nie może być aż tak proste… Wyjaśnijmy więc, co wyróżnia ten kierunek studiów?

Dr inż. Monika Puchlik: Przede wszystkim na kierunku leśnictwo uczymy się tego, jak funkcjonuje las. A to dziedzina wiedzy bardzo rozległa. Dlatego mówimy na studiach o wielu aspektach: hodowli lasu, jego ochronie, urządzaniu oraz użytkowaniu obszarów leśnych, w tym również o łowiectwie i turystyce na obszarach przyrodniczo cennych. Ogromną uwagę zwracamy na zmiany klimatyczne oraz na to, jak do zmieniających się warunków adaptują się nasze lasy, a co za tym idzie, co powinniśmy zmienić w prowadzonej przez nas gospodarce leśnej. Musimy też podkreślić, że na terenach Polski północno wschodniej, która określana jest zielonymi płucami naszego kraju, kształcenie specjalistów z leśnictwa jest szczególnie ważne. I my to robimy w Politechnice Białostockiej! A co wyróżnia nasz kierunek? Z pewnością liczba zajęć terenowych i praktyk, które spędzamy na świeżym powietrzu! Dlatego jest to kierunek przede wszystkim dla ludzi, którzy kochają przyrodę i czują misję, by zadbać o dobro lasów. Jeśli nie jest Ci obojętny los polskich lasów i chciałbyś przyczynić się do poprawy ogólnej kondycji przyrody, to leśnictwo może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

Olga, czy to właśnie miłość do lasów i troska o przyrodę spowodowała, że wybrałaś leśnictwo?

Olga Kraszewska: Na początku wcale nie byłam pewna tego, czy chcę studiować leśnictwo. Miałam w głowie kierunki związane z zarządzaniem, ekonomią… Później jednak przyszła refleksja: czy faktycznie chcę spędzić życie przy komputerze, wpatrywać się w papiery, dodawać słupki liczb?

Zdecydowałaś, że spędzisz życie w lesie?

Olga Kraszewska: …powiedzmy raczej, że w stałym kontakcie ze świeżym powietrzem i przyrodą. Uważam, że to lepiej wpłynie na moją kondycję psychiczną i zdrowotną, niż stres korporacyjny. Miałam to szczęście, że tata zabierał mnie od małego na spacery i wyprawy nad rzekę. Razem poznawaliśmy Obszary Natura 2000, parki krajobrazowe, las. Dlatego, gdy przyszedł czas na wybór studiów, stwierdziłam, że spróbuję, co mi szkodzi. I zakochałam się w tym kierunku! Przekonałam się, że to jest coś w sam raz dla mnie. Spełniam się, odnajduję tu swoją pasję. Las jest takim bogactwem! Z tym zasobem wiedzy, jaki dały mi studia, doceniam go jeszcze bardziej. Dlatego absolutnie nie żałuję, że wybrałam leśnictwo.

Zachwycić się przyrodą to jedno, ale gdy trzeba ślęczeć nad książkami i przygotowywać się do sesji egzaminacyjnej, to drugie. Opowiesz nam jakie przedmioty miałaś na studiach?

Olga Kraszewska: Nauczyłam się przede wszystkim tego, że jeżeli coś lubisz, to nauka przestaje być problemem. Ja na przykład bardzo lubię owady. Na początku studiów, nie byłam do nich przekonana, ale gdy zaczęłam je analizować, zauważać różnice w budowie i łączyć te cechy z ich systematyką, to bardzo polubiłam zajęcia z entomologii. Z czasem okazało się, że jestem w tym całkiem niezła! Na studiach dowiedziałam się, jak wygląda gospodarka łowiecka, czy gospodarka leśna. Wiem, jak powinna wyglądać prawidłowa hodowla lasu, a jak uboczne użytkowania lasu. Obszar wiedzy, który przekazują nam wykładowcy jest ogromny!

Czyli bez względu na to, czy interesujesz się czy florą czy fauną, program studiów pozwala rozszerzyć zainteresowania?

Olga Kraszewska: Jak najbardziej! Mamy przedmioty ukierunkowane na owady, na ssaki, na gospodarkę wodną, na botanikę, ale też przedmioty ekonomiczne, związane z zarządzaniem, turystyką na obszarach przyrodniczo cennych i ochroną dorobku kulturowego. Mamy naprawdę szeroką gamę przedmiotów, które pozwalają się ukierunkować i odkryć możliwości rozwoju dla siebie.

To jak zadbać o las?

Olga Kraszewska: Podstawą jest zrównoważona gospodarka. Czyli zasada: ile zabieramy z lasu, tyle musimy zwrócić. Przykładem takiego myślenia są m.in. akcje sadzenia drzew, sprzątania lasu. Przecież wolimy chodzić po lesie, który jest czysty i cieszy oko, niż po zaniedbanym, zanieczyszczonym!

Jesteś już studentką drugiego stopnia. Czy z Twojej perspektywy warto było po studiach inżynierskich kontynuować naukę poziom wyżej?

Olga Kraszewska: Tak! Bardzo chciałam rozwijać swoją wiedzę i zastanawiam się nawet nad podjęciem studiów doktoranckich. Ta decyzja jest jednak jeszcze przede mną, bo najpierw muszę obronić pracę magisterską.

A co potem? Praca w terenie?

Olga Kraszewska: Chciałabym w przyszłości pracować w Lasach Państwowych, albo w parku narodowym. Perspektywy dla leśników po studiach są szerokie. Możemy pracować w biurach urządzania lasu, różnego rodzaju urzędach, działach zajmujących się ochroną przyrody. Można też wybrać karierę naukową i pomagać przyszłym pokoleniom zdobywać wiedzę.

Pani Doktor, jak wyglądają losy absolwentów leśnictwa?

Dr inż. Monika Puchlik: Przykładów na udaną karierę zawodową jest oczywiście wiele. Studenci, którzy się wyróżniają często zostają na uczelni i rozwijają swoje pasje w sposób naukowy. W Instytucie Nauk Leśnych mamy właśnie taką osobę, która jest tak zafascynowana entomologią, że zbudowała prywatną kolekcję liczącą ponad 6000 owadów! Inny przykład to absolwent, który bada tajniki martwego drewna i procesy odnowienia, które zachodzą w martwym drewnie. Wśród naszych absolwentów jest również kierownik Laboratorium Chemii Środowiska Przyrodniczego, które funkcjonuje w Instytucie Badawczym Leśnictwa, czy też redaktor czasopisma „Głos Lasu”. Mamy absolwentów, którzy podjęli pracę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, bądź piastują stanowiska dyrektorów, nadleśniczych i podleśniczych, pracowników parków narodowych, m.in. Narwiańskiego, Biebrzańskiego oraz Białowieskiego.

Jakie umiejętności, które studenci zdobywają podczas studiów w Politechnice Białostockiej przygotowują ich do pracy w lesie?

Olga Kraszewska: Ze względu na to, że nasz kierunek charakteryzuje się bardzo dużą ilością zajęć terenowych, to już na studiach poznajemy praktyków i dowiadujemy się, jak na co dzień wygląda praca leśnika. To osoby, które chętnie pokazują nam, jak wykorzystać w terenie wiedzę zdobytą na uczelni. Dużo dają też praktyki studenckie. W moim przypadku trwały one pół roku i pozwoliły lepiej zrozumieć wiele rzeczy. Na początku na przykład nie rozumiałam pewnych pomiarów. Na praktykach miałam jednak okazję zobaczyć na własne oczy po co i jak się je wykonuje. Dużo dało mi też dołączenie do studenckiego Koła Naukowego Leśników. Możemy w nim na przykład sprawdzić się w roli edukatorów przyrody, poprowadzić gry terenowe dla dzieci. Przyznam, że to wcale nie jest prosta praca! W kole prowadzimy też różnego rodzaju badania naukowe, które są wprawką do wspomnianej już pracy naukowej. Uczymy się korzystać z różnego rodzaju szans na dofinansowania wypraw edukacyjnych. Niedawno właśnie w ten sposób zorganizowaliśmy wyjazd w Bieszczady, gdzie zobaczyliśmy, jak wygląda gospodarka leśna na terenach górskich, jakie są różnice w stanie gatunkowym drzew, czy w ukształtowaniu terenu.

Czym dokładnie zajmowałaś się na praktykach?

Olga Kraszewska: Wszystkim po troszeczku. Na praktykach studenckich miałam możliwość uczestniczenia w pomiarach drewna, odbiorze, sprzedaży, obserwowałam jak wygląda zarządzanie lasami niepaństwowymi, w których wydaje się liczne dokumenty, pozwolenia. Sprawdzamy stan drzewostanu, czy nie jest zaatakowany grzybami, pasożytami. Uczestniczymy w decyzjach, które drzewostany są do wycięcia, na przykład ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa drogowego. Mamy wgląd w rozstrzygnięcia odnośnie trzebieży, czy różnego rodzaju innych zabiegów pielęgnacyjnych lasu. To nie są łatwe decyzje i często wymagają konsultacji społecznych, rozmów z ludźmi, wysłuchania ich problemów, choćby w sprawie liczebności i stanu zwierzyny leśnej. Leśnicy „ogarniają” tak wiele tematów, że nie jestem nawet w stanie wymienić wszystkiego, co robiłam na praktykach. Nauczyłam się jednak naprawdę dużo i zupełnie inaczej postrzegam teraz zawód leśnika.

O kierunku leśnictwo mówisz w samych superlatywach. Ale co powinni wiedzieć kandydaci, którzy mają obawy czy poradzą sobie na studiach?

Olga Kraszewska: To wszystko kwestia indywidualna. Ja na przykład dobrze czuję się w przedmiotach przyrodniczych, związanych ze zwierzętami. Moją piętą achillesową są jednak różnego rodzaju akty prawne, pojęcia ekonomiczne. Moi znajomi z roku nie znosili botaniki, czyli nauki o roślinach. Z kolei niektórzy nie mogli patrzeć na owady i mieli problemy z entomologią. Wiadomo, zawsze znajdą się takie przedmioty, które będą wyzwaniem i takie, które się spodobają. Nie ma się jednak czego obawiać. Zawsze znajdą się na roku życzliwi koledzy, którzy wesprą w najtrudniejszych tematach. Wykładowcom także zależy na tym, żebyśmy poradzili sobie jak najlepiej z tematami, dlatego wystarczy się do nich się odezwać i poprosić o pomoc. Zawsze się ją uzyska.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Z dr inż. Moniką Puchlik z Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu Instytutu Nauk Leśnych oraz inż. Olgą Kraszewską, studentką kierunku leśnictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku w audycji „Dobry Kierunek” na antenie Radia Akadera rozmawiał Jędrzej Pogorzelski. Posłuchaj na serwisie mixcloud

Tekst opracowała Monika Rokicka

„Dobry Kierunek” to cykliczna audycja emitowana na antenie Radia Akadera. Jej celem jest przybliżenie oferty edukacyjnej Politechniki Białostockiej, kierunków studiów oraz perspektyw zawodowych absolwentów. Wszystko po to, aby ułatwić młodym ludziom, szczególnie maturzystom, wybór dalszej ścieżki kształcenia.

Oferta studiów inżynierskich na kierunku leśnictwo

Oferta studiów magisterskich na kierunku leśnictwo

Leśnictwo – Sprawdź nasz informator

Czytaj więcej: Dlaczego warto studiować leśnictwo?