// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

W Politechnice Białostockiej trwa rekrutacja na studia magisterskie! Do 12 lutego 2024 r. kandydaci mogą zapisać się na 17 kierunków studiów II stopnia realizowanych w trybie stacjonarnym oraz 3 kierunki studiów w trybie niestacjonarnym. O tym, że warto na nich studiować, podczas spotkań online przekonywali studenci oraz wykładowcy uczelni. Rozmowy z nimi, które można obejrzeć na kanale YouTube Politechniki Białostockiej. To kopalnia motywacji i argumentów za podjęciem studiów magisterskich. Bo inwestowanie w wiedzę i umiejętności wciąż przynosi największe zyski!

Panele online z cyklu „Zostań magistrem PB” to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy wciąż nie zdecydowali o tym, czy warto kontynuować studia. Po obejrzeniu rozmów z udziałem przedstawicieli wydziałów, studentów, doradców zawodowych Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej, a także pracowników Centrum Spraw Studenckich, Dydaktyki i Rekrutacji PB, rozwieją swoje wątpliwości. Ten materiał to sam konkret! Każdy z wydziałów Politechniki Białostockiej, który prowadzi obecnie nabór kandydatów na studia II stopnia, miał – podczas około 30 minutowej prezentacji – okazję pokreślić inny aspekt korzyści płynących z uzyskania tytułu magistra Politechniki Białostockiej.

– Dobrze wykorzystaliśmy ten czas – mówi dr inż. Sławomir Kwiećkowski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Opowiedzieliśmy o kierunkach, które studenci mogą wybrać na studiach magisterskich, o wiedzy i umiejętnościach, które na nich zdobędą. Mocnym punktem spotkania była też możliwość zapytania samych studentów i absolwentów, co myślą o studiach II stopnia. Oni najlepiej przedstawili swoje wrażenia i opowiedzieli o perspektywach zawodowych, które otwiera zdobycie tytułu magistra elektrotechniki, czy elektroniki i telekomunikacji – dodaje dr inż. Sławomir Kwiećkowski.

– Nie ma co ukrywać, że motywacja studentów do kontynuowania studiów na wyższym stopniu, spada po takim wysiłku, jakim jest obrona pracy inżynierskiej – zauważa mgr inż. Mateusz Sumorek, absolwent kierunku elektronika i telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, obecnie doktorant Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. – Moją rolą podczas dzisiejszego wydarzenia było przekonać ich, że jednak warto. Mówię to z perspektywy studenta Szkoły Doktorskiej, mam więc za sobą zarówno obronę inżynierską, jak i magisterską. Studia magisterskie to trzy semestry. Tylko i aż – wszystko zależy od perspektywy. Ważne jest jednak to, że studia magisterskie nie kolidują z pracą. To zresztą kwestia umowy z pracodawcą, ale szczerze – który pracodawca stanie na przeszkodzie pracownikowi, któremu zależy na podniesieniu kwalifikacji? Po za tym uczelnia idzie na rękę studentom i tak organizuje plan zajęć, żeby skupić wykłady i ćwiczenia w 2-3 dniach. A jeśli nie pracujemy i chcemy maksymalnie wykorzystać czas studiów, to wciąż można wyjechać na Erasmusa i poznawać świat. Studia magisterskie rozszerzają, a nie zawężają perspektywy rozwoju – przekonuje mgr inż. Mateusz Sumorek.

Dyplom ukończenia studiów magisterskich jest ważny dla pracodawców. O tym, że wielu z nich oczekuje od kandydatów wykształcenia wyższego, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

– Według firm, z którymi rozmawiamy i kontaktujemy się, czy to w ramach Targów Pracy, Giełdy Praktyk i Staży, czy innych wydarzeń organizowanych przez Biuro Karier Politechniki Białostockiej, absolwenci naszej uczelni to pracownicy cenieni zarówno ze względu na wiedzę wyniesioną ze studiów, jak i umiejętności. A jeśli mogą pochwalić się dyplomem magistra to dodatkowo zyskują w oczach pracodawców. Wyższe wykształcenie daje przewagę na rynku pracy. To lepszy start podczas rekrutacji na dane stanowisko, ale też później, podczas budowania swojej kariery. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: kto może uzyskać uprawnienia budowlane, czy energetyczne, kto może kierować zespołem, awansować w przyszłości? Takie możliwości w dużej mierze przysługują absolwentom studiów magisterskich. Choćby dlatego, zaraz po studiach inżynierskich, warto kontynuować naukę i nie żałować w przyszłości, że nie zrobiliśmy tego, kiedy była do tego okazja i odpowiedni czas – podkreśla Mateusz Adaszczyk, kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej.

–  Barometr Zawodów 2024, czyli badanie, które prognozuje sytuację w zawodach w wybranym powiecie, województwie, a także w całym kraju, skazuje wyraźnie: perspektywy pracy dla absolwentów Politechniki Białostockiej są bardzo dobre. Wybór ofert jest szeroki i co ważne, zatrudnienie oferują często przedsiębiorstwa z Podlasia, czyli nasi absolwenci nie muszą wyjeżdżać za pracą – mgr Ewa Kowalczuk-Czapko, doradca zawodowy Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej.

Maciej Owsiejczuk, student II stopnia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji łączy studia niestacjonarne z pracą zawodową.

– Wiele ofert na białostockim i podlaskim rynku pracy wypływa od przedsiębiorstw produkcyjnych. Uważam, że po kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji można wśród nich wyszukać coś interesującego dla siebie. Ja na studiach drugiego stopnia wybrałem specjalizację: inżynier procesu. To studia ciekawe i pozbawione monotonii. Tu wiedza przeplata się z praktyką – mówi student Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

– Myślę, że warto studiować na Wydziale Mechanicznym. Polecam wszystkim kierunek mechanika i budowa maszyn, ponieważ umiejętności wykonywania obliczeń zarówno tych analitycznych, jak i z wykorzystaniem oprogramowania CAD, konstruowania oraz tworzenia dokumentacji rysunkowej technicznej przyda się tak naprawdę w każdej firmie. Możemy tworzyć właściwie wszystko, co tylko chcemy, od grilli, przez proste maszyny, po całe samochody – zachęca inż. Michał Dryżałowski, student II stopnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

– Logistyki nie zastąpi sztuczna inteligencja. Specjaliści tej branży są i będą potrzebni. Dlatego warto w tym kierunku się kształcić, tym bardziej, że studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania są wypełnione praktyką. Na zajęciach mamy okazję poznać i uczyć się rozwiązywania problemów zgłoszonych przez firmy. Możemy rozwijać własne pomysły na poprawę procesów produkcyjnych, usprawnienie transportu, redukcję kosztów. Przedsiębiorcy często z nich korzystają, a my mamy satysfakcję, że możemy coś zmienić na lepsze i że warto dalej rozwijać się w tym kierunku – mówi inż. Michał Śnietka, student II stopnia na kierunku logistyka na Wydziale Inżynierii Zarządzania.

– Zachęcając do kierunku budownictwo drugiego stopnia mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to bardzo uniwersalny kierunek, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Od specjalności klasycznych takich jak konstrukcje, realizacja czy drogownictwo, poprzez bardziej niszowe dziedziny, czyli choćby kosztorysowanie, które też jest bardzo ważne w budownictwie. Studia magisterskie pomagają usystematyzować wiedzę i ją pogłębić. A przy okazji mamy dużo bliżej do zdobycia uprawnień, więc także bliżej do awansów zawodowych. Myślę, że to najlepsze powody dlaczego warto kontynuować studia: usystematyzowanie wiedzy i lepszy start na przyszłość – podkreśla inż. Bruno Niezbecki, student II stopnia na kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

– Drugi stopień informatyki jest bardzo ciekawy – mówi inż. Szymon Leszczyński, student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. – Mamy dużo przedmiotów związanych ze sztuczną inteligencją oraz internetem rzeczy. Na trzecim semestrze wchodzi przedmiot cyberbezpieczeństwo. To wszystko są łakome kąski, jeśli chodzi o rynek pracy. Plusem są także projekty zespołowe, które wykonujemy. Wiadomo – w firmach raczej nie będziemy pracować solo, więc już na studiach drugiego stopnia uczymy się współpracy z innymi. Studia łączę z pracą programisty i chcę dalej rozwijać się w tym kierunku – dodaje młody informatyk.

Czy studia i praca to udany mix? Czy faktycznie udaje się połączyć zajęcia w uczelni z pierwszymi krokami na rynku pracy? 

– Zapewniam, że podchodzimy do tego bardzo elastycznie. Wszystkim zależy na znalezieniu kompromisu, który zadowoli obie strony: nam pozwoli zapewnić wysoką jakość kształcenia, studentom – zbieranie doświadczeń zawodowych. Praktyka wskazuje, że nie można jednak takich rozwiązań proponować z góry. Dlatego prowadzimy rozmowy z naszymi studentami i na początku semestru ustalamy satysfakcjonujące rozwiązanie. Przykładowo w ubiegłym roku prowadziłam rozmowę ze studentami logistyki i okazało się, że większość z nich pracuje i chcieliby, żeby zajęcia były popołudniami. Tak się stało, dodatkowo ustaliliśmy wolne piątki. Natomiast studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji chcieli mieć zajęcia przez cały tydzień, ale kończyć je do godziny 15-16. Tu także poszliśmy im na rękę. Także jesteśmy elastyczni, dostosowujemy się do próśb naszych studentów – mówi dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

Z jakich jeszcze powodów warto kontynuować studia i zdecydować się na magisterkę?

– Na studia magisterskie warto zdecydować się także z tego względu, że to sposób na przedłużenie młodości. Jak mówią studenci, trudno rozstać się z niektórymi zniżkami, z których można korzystać zachowując status studenta. To ważny argument, ale oczywiście nie najważniejszy. Studia II stopnia pozwalają „dorobić sobie” wykształcenie, bo tytuł inżyniera nie zawsze wystarcza. Przyznam, że ten argument nie zawsze dociera do młodzieży. Dlatego cieszę się, że dziś – podczas spotkań online – mogliśmy opowiedzieć o tym, że tytuł magistra inżyniera to sposób na utorowanie sobie znacznie ciekawszej drogi zawodowej i zdobycie lepiej płatnej pracy – podkreśla dr hab. Jolanta Piekut, prof. PB, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

W spotkaniach z cyklu „Zostań magistrem PB!” udział wzięli:

  • reprezentanci Wydziału Elektrycznego: dr inż. Sławomir Kwiećkowski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia WE PB oraz studenci: mgr inż. Mateusz Sumorek, inż. Krzysztof Moczulski;
  • z Wydziału Informatyki: dr inż. Andrzej Chmielewski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia WI PB oraz studenci: inż. Szymon Leszczyński, Artur Łapata;
  • z Wydziału Mechanicznego: dr inż. Adam Bajkowski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia WM PB oraz studenci: inż. Paweł Kusznier, inż. Julia Jagodyńska, inż. Michał Dryżałowski, inż. Szymon Podziewski;
  • z Wydziału Inżynierii Zarządzania: dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, Dziekan WIZ PB oraz studenci: inż. Maciej Owsiejczuk, inż. Michał Śnietka;
  • z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku: dr hab. Jolanta Piekut, prof. PB, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia WBiNŚ PB oraz studenci: inż. Bruno Niezbecki, inż. Aleksandra Ziniewicz, inż. Magdalena Samojluk, Dominika Bielawska, inż. Izabela Biała, inż. Szymon Wądołowski, inż. Olga Kraszewska.
  • z Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej: mgr Mateusz Adaszczyk i mgr Ewa Kowalczuk-Czapko.

Rozmowy online prowadził mgr inż. Jerzy Doroszkiewicz, specjalista ds. komunikacji społecznej Politechniki Białostockiej. Na pytania pojawiające się od obserwatorów transmisji online odpowiadali: mgr Artur Kozłowski, kierownik Działu Dydaktyki i Rekrutacji oraz dr inż. Sławomir Kwiećkowski, Pełnomocnik Rektora PB ds. Rekrutacji.

W rekrutacji na studia II stopnia Politechnika Białostocka proponuje 710 miejsc na 17 kierunkach studiów. To szansa na pogłębienie wiedzy, zdobycie cenionych na rynku pracy specjalności, a także otwarcie drogi do uzyskania uprawnień zawodowych. Uzyskanie stopnia magistra umożliwia ponadto awans zawodowy oraz podjęcie studiów doktoranckich.

Kandydaci mają do wyboru 17 kierunków studiów II stopnia realizowanych w trybie stacjonarnym oraz 3 kierunki studiów w trybie niestacjonarnym. Warto pamiętać, że absolwenci studiów I stopnia mogą wybrać kierunek II stopnia inny od ukończonego. Należy tylko upewnić się, że kierunki są pokrewne.

Zapisać się na wybrany kierunek studiów w systemie IRK można do 12 lutego.

– Kolejną ważną datą jest 14 lutego, czyli walentynki, bo wtedy Politechnika Białostocka z sercem zaprosi kandydatów do tego aby zostali naszymi studentami – mówi Artur Kozłowski, kierownik Działu Dydaktyki i Rekrutacji Politechniki Białostockiej. – Od 15 do 20 lutego kandydaci mogą przynosić komplety dokumentów celem potwierdzenia chęci studiowania w Politechnice Białostockiej. Całą naszą akcję z rekrutacją będziemy kończyli 22 lutego, kiedy oficjalnie ogłosimy wyniki kandydatów przyjętych i 26 lutego zapraszamy na zajęcia.

(mr)

Więcej na:

System IRK

Harmonogram rekrutacji

Pokrewieństwo kierunków

Dokumenty rekrutacyjne

Limity miejsc na studia II stopnia rozpoczynające się od semestru letniego roku akademickiego 2023/2024

Obejrzyj spotkania online z cyklu “Zostań magistrem PB!”. Realizacja transmisji: Platon TV Białystok.