// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Innowacyjne skrzyżowanie, projekt konstrukcji hali żelbetowej, badanie właściwości betonów transparentnych – to tematy prac nagrodzonych w konkursie pt. „Najlepsze prace dyplomowe absolwentów studiów wyższych kierunku budownictwo”.

Gala wręczenia nagród odbyła się 15 listopada 2023 r. w ramach konferencji „Bezpieczeństwo pracy przy realizacji konstrukcji monolitycznych deskowania – projektowanie i montaż” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

 

Konkurs organizowany jest we współpracy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej z Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Budownictwa – Oddział w Białymstoku oraz Międzynarodową Akademią Nauk Stosowanych w Łomży i Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji RP (Oddział w Białymstoku).

Swoje prace zgłosiło ponad 20 absolwentów studiów inżynierskich i magisterskich kierunku budownictwo, wykonanych w roku akademickim 2020/2021 oraz 2021/2022.

– Oceniamy prace o charakterze konstrukcyjnym i technologicznym oraz prace badawcze. Głównym kryterium jest innowacyjność rozwiązań konstrukcyjnych, innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz jakość pracy – wyjaśnia dr inż. Agnieszka Jabłońska-Krysiewicz z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, zastępca sekretarza komisji konkursowej.

Na uwagę zasługuje fakt, że uczestnicy konkursu mieli możliwość zaprezentowania swoich prac przed ekspertami branży budowlanej, reprezentującymi zarówno uczelnie, firmy, jak i instytucje związane z sektorem budowlanym. Niezwykle istotnym kryterium oceny komisji konkursowej był aspekt praktyczny przedstawionych projektów.

– Niewątpliwie część tych prac ma praktyczne zastosowanie. Konkurs na pewno ukierunkowuje autorów prac do poszukiwania rozwiązań, które rzeczywiście można wdrożyć – przekonywał  dr inż. Krzysztof Falkowski, członek komisji konkursowej oraz sekretarz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Oddział w Białymstoku, który zdradził, jak będzie się rozwijał konkurs w kolejnych edycjach. – Będzie wyraźniejszy podział na prace projektowe i prace badawcze, ponieważ obecnie szczególnie kładziony jest nacisk na badania i rozwój. Coraz częściej doceniana jest praca badawcza w laboratoriach, które są wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia i sprzęty badawcze. To pozwala studentom wykorzystać potencjał tej infrastruktury, dokonywać badań i pochwalić się wynikami swojej pracy.

W konkursie pt. „Najlepsze prace dyplomowe absolwentów studiów wyższych kierunku budownictwo” największą ilość punktów zdobyły prace trzech absolwentów:

🔰 Prace magisterskie – rok akademicki 2021/2022

Autor pracy: mgr inż. Urszula Głódź

Temat pracy: Analiza porównawcza przepustowości i warunków ruchu istniejącego skrzyżowania z wyspą centralną oraz projektowanego w jego miejsce innowacyjnego skrzyżowania o przesuniętym skrętem w lewo.

Promotor: dr inż. Marek Motylewicz

🔰 Prace inżynierskie – rok akademicki 2020/2021

Autor pracy: mgr inż. Piotr Wysocki

Temat pracy: Projekt konstrukcji hali żelbetowej z transportem podpartym

promotor: dr hab. inż. Jolanta Prusiuel, prof. PB

🔰 Prace magisterskie – rok akademicki 2021/2022

Autor pracy: mgr inż. Abel Belay

Temat pracy:  Badanie właściwości betonów transparentnych

Promotor: dr inż. Julita Krassowska

W konkursie wyróżniono również prace następujących absolwentów:

🔰Prace magisterskie – rok akademicki 2020/2021

  • mgr inż. Marta Hyzopska
  • mgr inż. Stanisław J. Kaczmarek

🔰 Prace inżynierskie – rok akademicki 2020/2021

  • inż. Kamila Hanasiuk
  • inż. Piotr Wysocki
  • inż. Szymon Barwikowski
  • inż. Krzysztof Cieśliński
  • inż. Konrad Kaszeta

🔰 Prace magisterskie – rok akademicki 2021/2022

  • mgr inż. Abel Belay
  • mgr inż. Urszula Głodź
  • mgr inż. Piotr Wysocki
  • mgr inż. Kamila Hanasiuk
  • mgr inż. Ewelina Kiersnowska-Sołtruk

🔰Prace inżynierskie – rok akademicki 2021/2022

  • inż. Patrycja Kawiecka

– Moja praca polegała na tym, aby w miejscu istniejącego skrzyżowania z wyspą centralną w Białymstoku zaprojektować innowacyjne rozwiązanie zaczerpnięte z amerykańskiej literatury, czyli skrzyżowanie o przesuniętym skręcie w lewo. Taki typ skrzyżowania jest stosowany w kilku miejscach, m.in. w USA, Niemczech. Innowacyjne skrzyżowanie zapewnia bardzo dobre warunki ruchu i sprawdzi się w polskich warunkach – wyjaśniała Urszula Głódź, absolwentka kierunku budownictwo, której praca magisterska z rocznika 2021/2022 pt. „Analiza porównawcza przepustowości i warunków ruchu istniejącego skrzyżowania z wyspą centralną oraz projektowanego w jego miejsce innowacyjnego skrzyżowania o przesuniętym skrętem w lewo” zdobyła najwyższą ilość punktów w konkursie.  

Swoje prace w dwóch kategoriach, a więc prac inżynierskich oraz magisterskich zgłosił mgr inż. Piotr Wysocki. „Projekt konstrukcji hali żelbetowej z transportem podpartym” to tytuł pracy inżynierskiej, która przyniosła mu drugie miejsce w konkursie.

– Moja praca inżynierska polegała na zaprojektowaniu hali o żelbetowych słupach z dźwigarem stalowym, czyli połączenia różnych materiałów konstrukcyjnych. Praca miała na celu udoskonalenie rozwiązań projektowych, których nauczyłem się podczas kształcenia na kierunku budownictwo. Starałem się bardzo praktycznie podejść do tematu i spróbować napisać pracę tak, by można ją było wykorzystać w przyszłości – mówił laureat II miejsca.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w ramach konferencji „Bezpieczeństwo pracy przy realizacji konstrukcji monolitycznych deskowania – projektowanie i montaż” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Spotkanie miało charakter dydaktyczno-szkoleniowy z elementami warsztatu i wzięli w nim udział pracownicy, studenci Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, a także przedsiębiorcy i instytucje z sektora budowlanego.

Grono prelegentów zasilili pracownicy Uczelni, Wydziału, przedstawiciele firmy Palisander Sp. z o.o, a także eksperci z Okręgowej Inspekcji Pracy w Białymstoku.

Bolączką branży budowlanej jest nadal duża ilość wypadków, spowodowanych naruszeniem zasad bezpieczeństwa w pracy.

– Chcemy przekazać studentom w pigułce, jak powinno się bezpiecznie pracować, na co zwrócić uwagę. Uruchomiliśmy kampanię „Budowa. Stop wypadkom”, ponieważ chcemy przekonywać inwestorów, kierowników budów i wszystkie osoby, które pracują na budowie, że poziom bezpieczeństwa pracy jest nadal niewystarczający. Naszym celem jest zwiększenie świadomości w tym zakresie – mówił Jarosław Leśniewski, Zastępca Głównego Inspektora Pracy, który dodał, że zmorą na polskich budowach jest praca na wysokości, czyli niewłaściwe zabezpieczenie pracowników. – Stwierdzamy bardzo dużo nieprawidłowości, jeżeli chodzi o warunki techniczne wykonywania pracy. Wyniki naszej kontroli wskazują, że blisko 90% placów budów ma źle zmontowane rusztowania.

Za rok kolejna edycja konkursu! Gratulujemy laureatom i wszystkim wyróżnionym absolwentom kierunku budownictwo.

Więcej o konkursie: https://pb.edu.pl/i/itrl

Więcej o konferencji: https://pb.edu.pl/i/0vtm

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z gali wręczenia nagród  w konkursie pt. „Najlepsze prace dyplomowe absolwentów studiów wyższych kierunku budownictwo”: