// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
 

– Przez trzy dni będziemy żyć matematyką, jej popularyzacją, jej zastosowaniami. Wszystkie wykłady i warsztaty są niezmiernie ciekawe. Niektóre wydarzenia występują w naszym planie wydarzeń nawet trzykrotnie, bo cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem. Przyjeżdżają do nas szkoły nie tylko z Białegostoku, ale również z Łomży, Suwałk, Augustowa, z całej okolicy. Mamy również zasięg krajowy, bo zgłosiliśmy trzy wykłady online – mówiła dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, Dziekan Wydziału Informatyki inaugurując wielkie święto królowej nauk na naszym kampusie.

I rzeczywiście, matematyka królowa przez 3 dni na naszej uczelni, krążąc w umysłach najmłodszych miłośników nauki, jak i uczniów klas maturalnych. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach, wykładach, quizach, konkursach, grze terenowej, pikniku matematycznym. Wydarzenie otworzyła wystawa zdjęć, która wykorzystywała matematykę do przedstawienia piękna.

Organizatorzy postawili również na niestandardowe formy kontaktu z tą dziedziną nauki. Matematyka pojawiła się więc też poza przestrzenią uczelni – w pociągach (Polregio) oraz komunikacji miejskiej można było znaleźć ulotki z łamigłówkami matematycznymi.

  W ramach Podlaskich Dni Matematyki odbywa się również akcja „Autobusowe łamigłówki” w autobusach komunikacji miejskiej Białegostoku. Na szybach jeżdżą przyklejone ulotki z zadaniami, łamigłówkami. Można się na chwilę oderwać od telefonu, poczytać, pomyśleć, zastanowić się nad rozwiązaniem. Równolegle prowadzimy akcję” Pociąg do matematyki” na terenie województwa podlaskiego. W pociągach znajdują się rozłożone ulotki z zagadkami i zadaniami matematycznymi – wyjaśniała niecodzienną formę popularyzacji matematyki Dziekan Wydziału Informatyki.

Podlaskie Dni Matematyki miały zasięg ogólnopolski,  uświetniły je wykłady online prowadzone przez wybitne postaci związane z edukacją. Ponad 160 uczniów z woj. podlaskiego przyciągnął wykład pt. „Matematyka wyborcza” prowadzony przez profesora Krzysztofa Ciesielskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powodzeniem cieszył się też wykład „Twierdzenie Pitagorasa wiecznie młode” prowadzony przez dr. hab. Antoniego Pierzchalskiego, profesora Uniwersytetu Łódzkiego oraz „Matura rozszerzona – równania kwadratowe z parametrem” – wykład przygotowujący do egzaminu dojrzałości, prowadzony przez Elżbietę Guziejko – egzaminatora maturalnego matematyki.

A jakie wrażenia mieli sami uczestnicy spotkań w PB? Zapytaliśmy pierwszych uczniów, którzy za pomocą gry bazującej na wyścigu zwierząt poznali pojęcie szansy i prawdopodobieństwa.

– Taka forma zajęć jest lepsza niż w szkole, bo mogliśmy po prostu fajnie się bawić – mówił Maurycy Zysk z V klasy SP 9 w Białymstoku.

Jedni uczniowie zwracali uwagę na swobodny charakter zajęć, inni na aspekt pracy w grupie. Nauczyciele doceniali możliwość zdobywania wiedzy w interaktywny sposób.

– Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zupełnie innych, bardzo angażujących zajęciach. Dużo radości, dużo uśmiechu, dużo zabawy. Rzucały kostką i to był hit. W szczególności, gdy zwierzęta mogły uczestniczyć w wyścigu i kibicowali dla wybranego zwierzaka. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Bardzo dziękujemy – mówiła Sylwia Maciejczuk, opiekun klasy z SP 9.

Ogromną wartością wydarzenia były zarówno interesujące tematy, jak i sposób przystępnego ich przekazywania.

– Przyszliśmy na wykład na temat praktycznego zastosowania całek, fraktali i algorytmów różniczkowych. Szczerze mówiąc, to dla mnie było bardzo interesujące doświadczenie, bo dowiedziałem się o teorii stojącej za czymś czym się zajmuję, a mianowicie syntezą dźwięków, korzystania z instrumentów muzycznych opierających się na elektronicznej syntezie barw. Nie wiedziałem, że za tym jest taka matematyka, która jest w miarę prosta do zrozumienia i myślę, że to może ułatwić mi dalsze rozwijanie mojego hobby – wyjaśniał Filip, uczeń klasy maturalnej z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Podlaskie Dni Matematyki były okazją, by z nieco innej strony spojrzeć na zagadnienia związane z matematyką, która jest obecna w wielu obszarach naszego życia. To była także świetna okazja, by poznać naszą uczelnię. Większość uczestników po raz pierwszy była na kampusie Politechniki Białostockiej, tak jak mała Hania, która uczestniczyła w zajęciach poświęconych symetrii, wyjaśnianych na przykładzie lustra.

– Na tych zajęciach najbardziej mi się podobała gra, w której była szyba i trzeba było ułożyć taki sam symbol, który była na karcie. Było to niestety dla mnie trudne, ale naprawdę było przyjemnie grać w tę grę. Jestem tutaj pierwszy raz w moim życiu. Tu jest naprawdę przepięknie. Nie umiem tego wyrazić słowami! – mówiła zachwycona kolorowymi salami Wydziału Informatyki Hania z SP 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku.

Z kolei Zofia Żukowska, uczennica klasy III z SP 24 była u nas już nie raz, ale i tak była pod wrażeniem formuły zajęć oraz prowadzących.

– Byłam dzisiaj na warsztatach z matematyki z użyciem zapałek i guzików. Działania były różne, bardzo fajne. Niektóre proste, niektóre trudne, ale dobrze się bawiliśmy. Pani była bardzo miła. Bardzo mi się podobało.

W ramach wydarzeniach uczestnicy mogli poznać różne zastosowania matematyki, w tym w robotyce. W zajęciach z robotami uczestniczyła młodzież w różnym wieku. Byli również uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej, którzy z robotyką mieli już wcześniej do czynienia.

– Interesuję się bardzo mocno robotami. Brałem udział w zajęciach Lego Sumo. Panowie prowadzący byli super dlatego, że wszystko wytłumaczyli i dzięki temu wiedziałem jak sterować robotem. W przyszłości chciałbym być inżynierem – powiedział Jan Lenart z SP 48 w Białymstoku.

Organizatorzy wykazali się szczególną otwartością na to, co lubi młodzież. Drugiego dnia wielkim wydarzeniem była matematyczna gra terenowa, w której wzięło udział 5 drużyn, które przyjechały do nas z Białegostoku i Augustowa. Jak się okazało, zadania i znajdywanie wskazówek ukrytych na kampusie, nie były łatwe do rozszyfrowania i wymagały tęgiej gimnastyki umysłowej.

– Zajęliśmy 1. miejsce w grze terenowej matematycznej i bardzo nam się wszystkim podobało. Była to niezwykła odskocznia od zwykłych lekcji, choć wymagała od nas myślenia logicznego. Czujemy się dumni, że udało nam się wygrać – mówiła Zuzanna Łaś z VI LO w Białymstoku, która była liderem zwycięskiego zespołu.

Punktem kulminacyjnym ostatniego dnia Podlaskich Dni Matematyki był Piknik Matematyczny, który zgromadził tłumy uczestników przy stoiskach z puzzlami, grami planszowymi, układankami, łamigłówkami i stanowiskiem VR. Każdy znalazł strefę dla swoich zainteresowań i kreatywności.

Jesteśmy wdzięczni naszym pracownikom, wykładowcom i studentom z kół naukowych, którzy stworzyli wyjątkową atmosferę i dzielili się swoją pasją z uczestnikami Podlaskich Dni Matematyki.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniach z nami na Wydziale Informatyki. Mamy nadzieję, że dzięki naszym zajęciom matematyka stała się Wam bliższa, łatwiejsza, przystępniejsza. Było nam niezmiernie miło gościć uczniów i nauczycieli z następujących szkół:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku
  • Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
  • Zespół Szkół Nr 4 we Włocławku        
  • Szkoła Podstawowa nr 10 w Białymstoku    
  • Zespół Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach
  • II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Piłsudskiej w Suwałkach
  • Szkoła Podstawowa nr 9 w Białymstoku                   
  • VII Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
  • Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach                          
  • I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Busku – Zdroju
  • ZSO w Augustowie                       
  • Prywatna Szkoła Podstawowa nr 8 w Białymstoku
  • SP24 w Białymstoku w Białymstoku               
  • Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku
  • III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
  • VI Liceum Ogólnokształcące im, Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku
  • Zespół Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach
  • 11 Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
  • SP nr 48 w Białymstoku              
  • Szkoła Podstawowa nr 33 w Białymstoku    
  • Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie
  • Zespół Szkół w Turośni Kościelnej       
  • Autorska Szkoła Klanzy- Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
  • SP w Obrubnikach                       
  • Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku
  • Szkoła Podstawowa nr 4 w Grajewie 
  • Szkoła Podstawowa nr 32 w Białymstoku    
  • Uniwersytet w Białymstoku                  
  • Prywatna Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Marii Konopnickiej w Białymstoku
  • SP nr 38 w Białymstoku  

Więcej o wydarzeniu na stronie – sprawdź! 

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Matematyczne, Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej
Patron Honorowy: Rektor Politechniki Białostockiej
Patron Medialny: Radio Akadera

Projekt „Atraktor – popularyzacja matematyki” finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr POPUL/SN/0361/2023/01 z dnia 31.07.2023 r.
w ramach programu pn. Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Podlaskich Dni Matematyki 2023:

(mz)