Politechnika Białostocka rozpoczyna XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki prezentacjami i warsztatami już w poniedziałek 12 maja 2025 roku. Bolidy Formula Student, programowanie robotów, miotanie piorunów, energochłonność budynków, kolorowa chemia czy zarządzanie finansami to tylko kilka spośród 130 naukowych atrakcji dopasowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Na XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki Politechnika Białostocka przygotowała atrakcje dla około 2 000 osób od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów po wszystkich zainteresowanych działalnością największej uczelni technicznej w regionie północno-wschodniej Polski. Udział we wszystkich jest bezpłatny, ale na większość z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, ale ze względu na wygodę uczestników oraz pojemność niektórych laboratoriów zapraszamy do wcześniejszych zapisów. W ten sposób na poszczególne zajęcia zgłosić się można indywidualnie lub w zorganizowanej grupie i zaplanować cały dzień w Politechnice Białostockiej.
XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki – zapisy
Link do zapisów podlaskifestiwal.pl/imprezywPB
Na kampusie głównym Politechniki Białostockiej można zapisać się na warsztaty i pokazy na Wydziałach:
- Budownictwa i Nauk o Środowisku
- Elektrycznym
- Informatyki
- Mechanicznym
oraz wziąć udział w wycieczce śladami historycznych mozaik, zajrzeć do imponującej biblioteki, w uczelnianym muzeum zobaczyć historyczne łaziki, czy zajrzeć do dwupoziomowej hali sportowej.
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej organizuje 12 maja uwielbiane przez najmłodszych uczestników Festiwalu kolorowe warsztaty chemiczne, a także zajęcia, podczas których uczniowie mogą sprawdzić pod mikroskopem, jakie organizmy żyją w wodzie. Będziemy też mówić dużo o ochronie przyrody i rozpoznawać z uczestnikami leśne zwierzęta i rośliny. Tematyka ekologii i nowoczesnego budownictwa, które wykorzystuje technologię do zmniejszenia energochłonności budynków, będzie obecna na spotkaniach, połączonych z prezentacją pomp ciepła czy wykładzie „Co krowa ma wspólnego z klimatem i prądem”. Dla osób, które wiążą swoją przyszłość z geodezją i budownictwem mamy prezentację różnych urządzeń i technik pomiarowych.
Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej zaprasza najmłodszych na rozmowę „Dlaczego nie wolno używać suszarki w trakcie kąpieli”. Tak przybliży uczniom zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych. Nastolatków mogą zainteresować prezentacje sterowników programowalnych PLC, które stanowią serce i rozum współczesnych automatów i robotów oraz warsztaty w sieci 5G. Naukowcy opowiedzą o działaniu elektrowni wiatrowej i hybrydowej na przykładzie Elektrowni Hybrydowej Politechniki Białostockiej. Otwarte będą też pomieszczenia Laboratorium Techniki Wysokich Napięć, w których można generować prawdziwe pioruny oraz zobaczyć jakie sposoby mają elektrotechnicy, żeby zminimalizować ich wpływ na sieć energetyczną.
XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki – Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej
organizuje 12 maja spotkania, których tematykę można podzielić na trzy sfery: ciekawostek matematycznych, programowania dla początkujących oraz samodzielnego budowania konstrukcji robotycznych. Można wybierać z bogatej oferty warsztatów, wykładów, konkursów kierowanych do różnych grup odbiorców, od najmłodszych klas szkoły podstawowej – którzy nauczą się wykonywania działań matematycznych na klockach LEGO, po uczniów szkół średnich, którzy dowiedzą się jak za pomocą algorytmu Edmondsa-Karpa można wyłonić finalistów mistrzostw świata w piłce nożnej.
Podczas Festiwalowego dnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej warto zajrzeć do hali maszyn, obejrzeć bolidy wyścigowe konstruowane przez studentów, spotkać się z zespołem Cerber Motorsport i porozmawiać o ich udziale w zawodach Formula Student. Będzie można też zobaczyć jak przebiegają zaawansowanie badania auta: pod względem przepływu powietrza i układu hamowania. Na spotkanie zapraszają również studenci z Koła Naukowego ORTHOS, którzy pokażą swoje pomysły i wynalazki na sprzęty, które konstruują z myślą o pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Będzie też można zobaczyć, jak wygląda metalurgia proszków, czyli bardzo ciekawy sposób wytwarzania rożnych przedmiotów z proszków metali, bez konieczności ich topienia w hucie. Będą też warsztaty matematyczne oraz ze sztucznej inteligencji.
Ciekawie zapowiada się festiwalowe spotkanie z Biblioteką Politechniki Białostockiej oraz Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego. Biblioteka zaprasza wspólne zwiedzanie i kreatywne warsztaty. Natomiast razem z Centrum Historii Politechniki Białostockiej będzie można obejrzeć kolorowe mozaiki znajdujące się w przestrzeniach budynków Uczelni. Wystarczy zapisać się na spacer, podczas którego obejrzymy murale, napisy informacyjne i różnego typu zdobienia, które powstały w naszej uczelni w latach siedemdziesiątych, dużo mówią o historii uczelni oraz są cennym świadectwem tamtych czasów.
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej , który mieści się przy ul. Oskara Sosnowskiego 11 przygotował wystawy malarstwa, fotografii, projektów architektonicznych, tworzonych zarówno przez pracowników Wydziału, jak i jego studentów. Wystawy w Hali Wydziału Architektury można zwiedzać bez wcześniejszej rejestracji.
Wydział Architektury na XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
Będzie też spotkanie ze studentami, którzy na Wydziale Architektury realizują swoje pasje w kołach naukowych: SKN Cave, SKN Ciemnia, SKN Forma, SKN Koło Miasta, SKN małaARCHITEKTURA, SKN VHS. Studenci zorganizują kilka wydarzeń pod wspólną nazwą Koło Pasji. Wśród propozycji są: spotkanie przy kawie z wybitnym architektem Janem Kabacem, warsztaty dla dzieci: Mały urbanista, ciekawe warsztaty z okulografii, która przydaje się na przykład w tworzeniu gier komputerowych. Polecamy również zupełnie niezwykłe spotkanie prezentujące wkład Politechniki Białostockiej w projekt Dźwiękowa Mapa Białegostoku. Będzie to prezentacja połączona z ćwiczeniami aktywnego słuchania. Usłyszymy jak brzmią określone miejsca Białegostoku. Wysłuchać też będzie można wykładów, na których zastanawiać się będziemy: Czy warto inwestować w dzieła sztuki? Dlaczego białostocki Zwierzyniec to park, a nie las?
Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej w Kleosinie przy ulicy Ojca Tarasiuka 2 przygotował warsztaty z zarządzania finansami osobistymi i wykład na temat koncepcji foresight, czyli naukowego zarządzania przyszłością. Będą też spotkania z technologiami i rozwiązaniami stosowanymi w fabryce Przemysłu 4.0
XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
to przedsięwzięcie angażujące całą Politechnikę Białostocką: sześć naszych wydziałów, Bibliotekę, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Nasi naukowcy, studenci i pracownicy przygotowali wykłady, warsztaty, pokazy, konkursy, spotkania, wycieczki.
Znakomitym przewodnikiem po atrakcjach XXI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Politechnice Białostockiej jest strona festiwalu: https://podlaskifestiwal.pl/
Przechodząc do zakładki Lista Imprez można wybrać dzień, organizatora, tematykę, czy grupę odbiorców. W ten sposób można skomponować własny plan na spędzenie 12 maja z Politechniką Białostocką.
Politechnika Białostocka zaprezentuje swój potencjał także 18 maja (niedziela) na Rodzinnym Pikniku Naukowym na Stadionie Chorten Arena w Białymstoku (ul. Słoneczna 1). Od godz. 10 na stoisko Politechniki Białostockiej zapraszamy małych i dużych odkrywców.
Zapraszamy!
Czytaj też: Rodzinny Piknik Naukowy zakończył XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największe cykliczne wydarzenie popularyzujące naukę w Polsce północno-wschodniej.
Organizuje je wspólnie 11 uczelni publicznych i niepublicznych: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Akademia Podlaska w Białymstoku – Akademia Nauk Stosowanych, Akademia Łomżyńska, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
W 2025 roku koordynatorem głównym Festiwalu jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Więcej na: podlaskifestiwal.pl