Zaznacz stronę

Nanokompozyt polimerowy rozkłada się w środowisku naturalnym oraz wyróżnia się doskonałymi właściwościami mechanicznymi i fizyko-chemicznymi. Wynalazek badaczy z Politechnik: Białostockiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej wrócił do Polski z targów w Bangkoku ze złotym medalem oraz nagrodą specjalną National Research Council of Thailand. 

Biodegradowalny nanokompozyt polimerowy oraz sposób jego wytwarzania jako wynalazek jest wspólnym dziełem naukowców trzech politechnik: Białostockiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej. Na wystawę wynalazków w Bangkoku podczas Bangkok International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition (IPITEx 2025) zgłosił go zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego lubelskiej uczelni. Zdobył on złoty medal oraz nagrodę specjalną National Research Council of Thailand.

To wszystko dzięki unikalnym właściwościom mechanicznym i fizyko-chemicznym nanokompzytu. Nowy materiał może znaleźć zastosowanie np. w budownictwie do produkcji lekkich, ale wytrzymałych komponentów, w przemyśle opakowaniowym, w ogrodnictwie w postaci włókniny i agrowłókniny, a nawet w biomedycynie. Produkty wykonane z nanokompozytu polimerowego są wytrzymałe, ale wykazują także znaczną  elastyczność w określonych warunkach.

Biodegradowalny nanokompozyt polimerowy oraz sposób jego wytwarzania – wynalazek dzięki Via Carpatii

Początkiem wynalazku były „Badania wpływu modyfikacji biodegradowalnych poliestrów alifatycznych na właściwości przetwórcze i użytkowe nowatorskich kompozycji polimerowych” prowadzone w ramach projektu „Iskra” Politechnicznej Sieci Via Carpatia.

Projekt rozwijający biodegradowalny nanokompozyt polimerowy oraz sposób jego wytwarzania jest realizowany przez zespół badawczy z  Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej oraz Wydziału Chemicznego i Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Projektowy zespół naukowy stanowią specjaliści z zakresu syntezy materiałów do nowatorskich kompozycji polimerowych, technolodzy w obszarze przetwórstwa materiałów, w szczególności polimerów, oraz naukowcy z zakresu badań materiałowych i wytrzymałościowych.

Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Iwona Zarzyka z Politechniki Rzeszowskiej. Badania w Politechnice Białostockiej prowadzą pod kierunkiem dr. inż. Adama Tomczyka: prof. dr hab. inż. Michał Kuciej oraz dr inż. Anna Falkowska. Projektem w Politechnice Lubelskiej kieruje prof. Tomasz Klepka.

(jd)

Zespół badaczy

Zespół badaczy

Czytaj też: Polska Wschodnia dostała bardzo dobry impuls do rozwoju. To Politechniczna Sieć Via Carpatia

Czytaj też: Powstała oferta usług badawczo-rozwojowych Politechniki Białostockiej w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia!