Z artykułu dowiesz się:
- jakie kierunki studiów oferuje Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej
- dlaczego kierunki związane z branżą elektryczną mają przyszłość
- jakie są perspektywy zawodowe absolwentów
- jaką bazą laboratoryjną może pochwalić się Wydział
- jak wygląda współpraca z przyszłymi pracodawcami
- jak Wydział wspiera studentów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności
- jakie osiągnięcia mają studencie koła naukowe
Czy Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej to Pański macierzysty wydział?
Dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, Dziekan Wydziału Elektrycznego PB: Tak! Byłem studentem, a nawet członkiem Samorządu Studentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Wówczas Wydział mieścił się na ulicy Grunwaldzkiej (obecnie budynek Wydziału Architektury), i – mogę tak śmiało powiedzieć – tam zostało moje serce. Na Grunwaldzkiej, która w tej chwili nosi imię Oskara Sosnowskiego, kształciłem się i przez pewien czas pracowałem.
Co spowodowało, że wybrał Pan studia na Politechnice Białostockiej?
Miałem – i nadal mam – silne przekonanie, że do tego, aby wokół nas cokolwiek działało, potrzebna jest energia elektryczna, nowe technologie jej wykorzystania czy też usprawniające życie urządzenia elektroniczne. Do tego, żeby odpowiednio przetworzyć i dostarczyć energię do odbiorców, potrzebni są specjaliści. Elektrotechnika czy ekoenergetyka to są kierunki oraz zawody przyszłości.
Oczywiście wraz z rozwojem technologii zmieniły się też programy studiów i pracownie, w których kształcimy studentów. W tej chwili nie ma już urządzeń, których używałem podczas studiów.
Zmienia się globalne spojrzenie na energetykę, a co za tym idzie, wiedza przekazywana studentom Wydziału Elektrycznego…
W technologii i kształceniu idziemy w kierunku obszarów, które dostrzegamy wokół siebie. To inżynieria związana chociażby z energetyką odnawialną, dla której nie ma alternatywy, bo staje się oczywiste, że energetyka oparta na nieodnawialnych zasobach biologicznych powoli się wyczerpuje. Rację bytu mają więc tzw. kierunki silnoprądowe. Coraz częściej mamy do czynienia z rozproszonym systemem energetycznym, w którym, możemy wytwarzać energię we własnym gospodarstwie, oddzielny system energetyczny może mieć też nasz sąsiad. W tym wszystkim istotne staje się zarządzanie energią, a nawet jej sprzedaż. To już niedaleka przyszłość. O tym, jak pozyskiwać energię elektryczną z różnych źródeł uczymy studentów na kierunku ekoenergetyka oraz elektrotechnika. Przy czym ekoenergetyka jest kierunkiem łączącym trzy wydziały Politechniki Białostockiej: Wydział Elektryczny, Mechaniczny oraz Budownictwa i Nauk o Środowisku.
Warto podkreślić, że w ofercie Wydziału Elektrycznego mamy też kierunek elektrotechniki dualnej. To studia o profilu praktycznym, prowadzone z udziałem przedsiębiorstw – partnerów kształcenia praktycznego. Kształcenie odbywa się tu przemiennie: w formie zajęć dydaktycznych na uczelni oraz w formie płatnych praktyk odbywanych w wiodących firmach branżowych naszego regionu.
Kolejnym kierunkiem, z którym należy wiązać przyszłość i możliwości pracy w rozwojowych branżach elektrycznych, są tzw. prądy niskie, czyli zagadnienia elektroniczne powiązane z różnego rodzaju układami sterowania. Są one potrzebne po to, aby działały zautomatyzowane zakłady przemysłowe, urządzenia, inteligentne domy. Do tego potrzebna jest technika pomiarowa bazująca na przetwornikach elektrycznych, a także komunikacja bezprzewodowa, bez której w tej chwili nie działają systemy automatyki przemysłowej, czy internet rzeczy. Te zagadnienia nasi studenci poznają na kierunkach: automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja w specjalności: elektronika przemysłowa i aparatura elektroniczna; czy elektrotechnika w specjalności automatyka przemysłowa i technika mikroprocesorowa.
Kierunek elektronika i telekomunikacja obejmuje zagadnienia związane z konstrukcją oraz programowaniem układów elektronicznych i mikroprocesorowych. Studenci poznają też tajniki projektowania oraz eksploatacji systemów telekomunikacji przewodowej i bezprzewodowej.
Mówiąc o kierunkach studiów, które oferuje Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej, muszę dodatkowo podkreślić, że posiadają one międzynarodową akredytację EUR-ACE® (EURopean ACcredited Engineer). Uzyskanie certyfikatów EUR-ACE® Label uprawnia absolwentów naszego Wydziału do ubiegania się o wpisanie do Rejestru FEANI oraz uzyskanie tytułu Inżyniera Europejskiego.
Studia oferowane przez Wydział Elektryczny są bliskie praktyki.
Tak. Należy podkreślić, że wszystkie programy oferowanych przez nas kierunków zostały zweryfikowane i zatwierdzone przez przedsiębiorców. Ich przedstawiciele są członkami Rady Przemysłowo-Programowej Wydziału Elektrycznego. W tej chwili tworzy ją blisko 40 firm, z którymi blisko współpracujemy zarówno przy tworzeniu programu studiów, jak i w sprawie organizacji szkoleń dla studentów i kadry oraz różnorakich przedsięwzięć, które wzbogacają proces dydaktyczny studentów.
Z firmami-partnerami Wydziału Elektrycznego uzgadnialiśmy nie tylko profil kształcenia oraz wachlarz umiejętności, które powinni opanować nasi studenci, ale także programy praktyk. Studenci wszystkich podstawowych kierunków studiów – od elektrotechniki, przez energetykę, do elektroniki telekomunikacji – odbywają co roku praktyki, dzięki którym uzyskują szersze kompetencje praktyczne, zaznajamiają się z funkcjonowaniem firm i są lepiej przygotowani do wykonywania zadań, jakie będą im powierzone gdy skończą studia i zostaną inżynierami.
Czy Wydział pomaga studentom w doborze firm, w których odbywają się praktyki?
Dysponujemy dość szeroką bazą firm, z którymi współpracujemy. To przedsiębiorstwa sprawdzone, z którymi łączą nas wieloletnie kontakty. Studenci mają w nich przydzielonego opiekuna i powierzane zadania na miarę ich możliwości i tego, czym powinni zajmować się po studiach. Przy obecnej chłonności rynku na inżynierów elektryków i elektroników, których po prostu brakuje w naszym regionie, zdarza się dość często, że studenci po zakończonej praktyce wracają do tych firm jako pracownicy.
Oczywiście jest też druga możliwość, której nie zamykamy dla studentów – jeśli swoją przyszłość wiążą z innymi firmami funkcjonującymi w regionie, a mamy takie np. w Suwałkach, Augustowie, Ełku, Ostrołęce, Łomży – to mogą, po przedstawieniu odpowiedniego planu, odbyć swoje wakacyjne praktyki w wybranym przez siebie przedsiębiorstwie.
Kiedy mówimy o praktycznej stronie studiowania na Wydziale Elektrycznym, nie sposób nie wspomnieć o bazie laboratoriów, z których korzystają studenci.
Wydział Elektryczny posiada obecnie szereg specjalistycznych laboratoriów dydaktycznych, związanych z wybranymi zagadnieniami automatyki, elektroniki i elektrotechniki, technologiami elektrycznymi. Są wśród nich też laboratoria, które wyróżniają nas na tle innych uczelni. To między innymi laboratoria techniki oświetlenia, energoelektroniki, sieci energetycznych, odnawialnych źródeł energii, automatyki, systemów cyfrowych, nowych źródeł światła, techniki wysokich napięć. Mamy również instalacje prototypowe, na przykład w naszym laboratorium zainstalowano specjalny generator impulsowy, jeden z dwóch funkcjonujących w Polsce, do prowadzenia badań związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną i oddziaływaniem wysokich napięć na układy elektroniczne czy też panele fotowoltaiczne. Z elektroniką nieodłącznie wiąże się postęp technologiczny związany z materiałami i technologiami wytwarzania komponentów fotonicznych i światłowodów dla systemów transmisyjnych. I tutaj możemy pochwalić się laboratoriami specjalistycznymi oraz zespołem badawczym, który realizuje ciekawe projekty, w które zaangażowani są również studenci i doktoranci Wydziału. To jest obszar, w którym studenci kierunku elektronika i telekomunikacja mogą odnaleźć bardzo innowacyjne pomysły.
Warto podkreślić, że Laboratorium Techniki Wysokich Napięć w Centrum Badawczo-Dydaktycznym Wydziału Elektrycznego funkcjonuje w ramach Polskiej Sieci Laboratoriów EMC (EMC-LabNet), zaś Laboratorium Światłowodów działa w ramach Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej – „Platformy Fotoniki Światłowodowej”. To przykłady laboratoriów które są zapleczem dla zaawansowanych badań naukowych, prac rozwojowych prowadzonych na rzecz poprawy funkcjonowania i konkurencyjności polskiej gospodarki.
To wszystko sprawia, że na Wydziale Elektrycznym jest przestrzeń do rozwijania innowacyjnych pomysłów i zainteresowań.
Możliwości są naprawdę szerokie! Na naszym Wydziale funkcjonuje siedem kół naukowych. Propozycje do ich działalności wypływają od samych studentów. To oni zgłaszają do nas swoje pomysły, które wspieramy, udostępniając sale, czy zapewniając fundusze na urzeczywistnienie projektów. W ciągu ostatnich lat kilka naszych kół naukowych zaistniało w przestrzeni wykraczającej poza uczelnię i kraj. Do takich osiągnięć należy budowa robota samobieżnego do prowadzenia badań terenowych, który zdobył nagrodę na konkursie w Japonii. Na sukces tej konstrukcji złożyła się praca trzech kół wydziałowych: Koła Elektroników, Koła Automatyki i Robotyki oraz Koła Metron. Powstało również Koło „IO” którego przedstawiciele byli „Diamentami Politechniki” i zdobywali nagrody w konkursach ogólnopolskich, w których prezentowali swoje rozwiązania techniczne. Mamy też koło, które zajmuje się komunikacją bezprzewodową „W sieci rzeczy”, Jego członkowie próbują rozwijać nowe technologie związane z połączeniem układów elektronicznych z komunikacją bezprzewodową i zastosowaniem jej w naszym otoczeniu. Bardzo ciekawe pomysły realizuje też Koło Automatyki i Robotyki.
Dla kogo są więc studia na Wydziale Elektrycznym?
Dla osób, które wiedzą, że od energii elektrycznej nie ma ucieczki i mają świadomość, że technologia idzie cały czas naprzód i warto rozwijać się wraz z nią. Dla młodych ludzi, którzy chcą poznawać nowe rzeczy i wiedzą, że w tym procesie odkryją swoje własne pomysły na swoje życie, m.in. na rozwijanie własnej przedsiębiorczości. To dotyczy rozwiązań z zakresu elektrotechniki, elektroniki, energetyki odnawialnej , w której poprzez różne zajęcia z zakresu automatyki, techniki cyfrowej, energoelektroniki otwieramy naszym studentom ścieżkę do tworzenia własnych firm w oparciu o te rozwiązania. Jednym słowem, dla młodych ludzi, którzy mają odwagę by generować własną przyszłość.