W ramach organizowanej w Politechnice Białostockiej Międzynarodowej Szkoły Letniej na Wydziale Inżynierii Zarządzania spotkali się studenci i doktoranci z Polski, Chorwacji, Kazachstanu i Indii, którzy podczas zajęć „Building a Sustainable and Diverse Team” rozwijali praktyczne kompetencje społeczne w zakresie budowania międzykulturowych zespołów projektowych na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Program szkoły letniej obejmował 4 intensywne moduły tematyczne łączące wiedzę z zakresu nauk społecznych, zarządzania, technologii, sportu oraz zrównoważonego rozwoju. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. komunikacja międzykulturowa, rozwiązywanie konfliktów, przywództwo oraz projektowanie działań w oparciu o zasady permakultury. Taka tematyka była niezwykle przydatna, nie tylko w kontekście akademickim, ale także z perspektywy przyszłej pracy zawodowej młodych naukowców.
– Zajęcia w obszarze Building a Sustainable and Diverse Team przerosły nasze oczekiwania pod względem zaangażowania uczestników, atmosfery współpracy i efektów wypracowanych projektów – mówi dr Justyna Kozłowska z Międzynarodowej Katedry Logistyki i Inżynierii Usług na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. – Studenci i doktoranci tworzyli aktywną, otwartą społeczność. Szczególnie podobały im się warsztaty dotyczące różnic kulturowych, które przeprowadzone były z wykorzystaniem metod symulacyjnych, a także metody „design thinking” oraz podejście oparte na permakulturze. Bardzo pozytywnie oceniono również kadrę wykładowców – zróżnicowaną pod względem narodowości, specjalizacji i doświadczeń.
W wydarzeniu wzięło udział 24 uczestników. Zajęcia miały formę wykładów, warsztatów oraz pracy zespołowej i były prowadzone przez międzynarodowy zespół wykładowców z Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Banja Luce, Uniwersytetu w Zagrzebiu. Dzięki udziałowi w szkole letniej uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności miękkie, poznali narzędzia wspierające integrację różnorodnych grup, nauczyli się projektowania lokalnych inicjatyw z uwzględnieniem ekorozwoju.
Co ważne, integracja nie kończyła się na sali zajęciowej – studenci spędzali wspólnie czas po zajęciach, co ułatwiało efektywną współpracę i wymianę doświadczeń.
Zajęcia Międzynarodowej Szkoły Letniej na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej trwały w dniach 30 czerwca – 9 lipca 2025 roku. Koordynatorem była dr Justyna Kozłowska z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, opiekę naukową sprawowała dr hab. Katarzyna Czerewacz-Filipowicz, prof. PB, Dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowej Szkoły Letniej – Politechnika Białostocka oferowała trzy ścieżki edukacyjne. Poza zajęciami „Building a Sustainable and Diverse Team”, zagraniczni studenci i doktoranci mogli także zdobyć specjalistyczną wiedzę w zakresie nowoczesnych technologii i zrównoważonego budownictwa podczas szkół letnich na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej: „Effective solutions for sustainable buildings” oraz ”Solutions for sustainable cities”. Uczelnia zrealizowała wszystkie kursy letnie dzięki środkom pozyskanym z różnych źródeł finansowania, w tym z Programu Erasmus+ (wsparcie dla projektów w ramach Blended Intensive Programme) oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programów PROM oraz „Wsparcie Uniwersytetów Europejskich”.
Projekt Międzynarodowej Szkoły Letniej Politechniki Białostockiej koordynuje zespół Działów Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej.
Ten Interdyscyplinarny program edukacyjny wpisuje się w misję Uniwersytetu Europejskiego ACROSS, który Politechnika Białostocka współtworzy wraz z dziewięcioma uczelniami partnerskimi.
(mz)
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: