// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Roślinność, oświetlenie, elementy małej architektury. W kreatywny, kolorowy i funkcjonalny sposób studenci IV i V semestru architektury krajobrazu, członkowie Koła Naukowego “PRZESTRZEŃ ZIELENI” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej  zaprojektowali przestrzeń wokół osiedli mieszkaniowych budownictwa społecznego. W dniu 12 października odbyło się uroczyste przekazanie 15 prac koncepcyjnych na rzecz SIM KZN – Podlaskie Sp. z o.o. (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa).

Czy na terenie Podlasia oraz Suwalszczyzny powstaną osiedla, których tereny zielone zaprojektowali studenci Politechniki Białostockiej? Bardzo prawdopodobne! Studenci architektury krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku wykonali projekty koncepcyjne dla osiedli mieszkaniowych na rzecz SIM KZN – Podlaskie Sp. z o.o. Pracowali w grupach, łącząc pomysły i umiejętności pod okiem wspaniałych wykładowców – mgr inż. arch. Marty Baum oraz dr. inż. arch. Wojciecha Matysa. W projecie uczestniczyli następujący studenci:

  1. Bielawska Dominika
  2. Dzieniszewska Patrycja
  3. Rzepniewska Natalia
  4. Bieńkowski Artur
  5. Olizarowicz Aleksandra
  6. Sawicka Julia
  7. Łoś Alicja
  8. Kalinowska Patrycja
  9. Kierdylewicz Szymon
  10. Gryc Marta
  11. Szymanowska Agata
  12. Sadowska Karolina
  13. Lipska Karolina
  14. Konarzewska Weronika
  15. Laszczkowska Joanna
  16. Kozak Izabela
  17. Mackiewicz Agnieszka
  18. Stalończyk Patrycja
  19. Sawicka Kamila
  20. Suszczyński Mateusz

Projekty studentów kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku:

W efekcie, powstało 15 prac koncepcyjnych dotyczących 5 lokalizacji budowy budownictwa społecznego. Prace te zostały uroczyście przekazane deweloperowi 12 października 2023 r. W wydarzeniu w Centrum Nowoczesnego Kształcenia wzięły udział władze Uczelni, wykładowcy, studenci oraz przedstawiciele firmy Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.

– Lokalizacji było tylko 5, więc sądziliśmy, że zgłosi się niewielka grupka studentów. Natomiast odzew z ich strony był tak duży, że ostatecznie nad koncepcjami pracowało 20 osób. W sumie powstało 15 projektów – trzy koncepcje na każdą lokalizację – mówi  mgr inż. arch. Marta Baum, która podkreśla, że studenci swoje prace przygotowali w okresie wakacyjnym. – Jestem z nich dumna dlatego, że dla niektórych był to koniec drugiego roku studiów. Wymagało to od nich naprawdę dużej pracy, bo jeszcze nie mieli doświadczenia.

Czy realizacja projektu dla jednego z deweloperów okazała się cenną lekcją dla naszych studentów?

– Projekty zawierają plan zagospodarowania przestrzennego, który ma za zadanie przyciągnąć wzrok inwestora oraz osób, które mają zamieszkać w tych przestrzeniach. Dzięki temu projektowi mieliśmy szansę wykonać projekt, który może się spodobać i zwrócić uwagę osób planujących kupno mieszania – mówiła Karolina Sadowska, jedna z autorek prac koncepcyjnych.

Która z przekazanych prac zostanie zrealizowana? Tego jeszcze nie wiemy. Podczas uroczystego przekazania prac Prezes SIM KZN – Podlaskie – Piotr Bujnicki, podkreślił, że wszystkie prace mają ogromną wartość, więc niewykluczone, że w porozumieniu ze studentami powstanie projekt łączący najlepsze elementy z poszczególnych prac.

– Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni jak te prace wyglądają, jak są bardzo profesjonalnie wykonane. Elementy małej architektury, oświetlenie, parkingi –  to jest to, czego nam było trzeba, tej świeżości spojrzenia na architekturę krajobrazu młodych ludzi ­– przekonywał Prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, dziękując studentom za udział w inicjatywie.

Nasi studenci projektowali już zielone przystanki w ramach międzynarodowego projektu Glocal Erasmus+, a także ogród dla pacjentów szpitala w Choroszczy. A jak doszło do współpracy Wydziału z jednym z deweloperów? Podczas prezentacji potencjału naukowo-dydaktycznego Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku w ramach tzw. ,”wyjazdowych” Dni Otwartych zorganizowanych w Domu Kultury w Łapach na wiosnę tego roku, potencjałem naszych studentów zainteresowali się przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, co zaowocowało propozycją wspólnego działania. Za pośrednictwem Instytutu Innowacji i Technologii studenci wraz z opiekunami otrzymali konkretne zlecenie na wykonanie prac koncepcyjnych na “Zagospodarowanie zieleni wokół 5 powstających osiedli mieszkaniowych budownictwa społecznego”. To doskonały przykład transferu wiedzy naszych studentów do branży budowlanej, który udał się dzięki wsparciu wykładowców oraz władz Wydziału.

– Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku bardzo prężnie współpracuje z biznesem i my jako wydział, jako władze, jako nauczyciele i pedagodzy bardzo się cieszymy właśnie z takich inicjatyw, jak ta dotycząca wykonania koncepcji osiedli mieszkaniowych dla gmin w województwie podlaskim. Korzyści z tej kooperacji odnoszą obie strony. Studenci podczas toku studiów są przygotowywani do odpowiadania na potrzeby rynku pracy i dzięki realizacji praktycznych projektów mogą zaprojektować coś, co w przyszłości będzie faktycznie użytkowane. Kładziemy duży nacisk na to, żeby edukacja studentów odpowiadała realiom współczesnego świata i współczesnej technologii – podsumowała współpracę dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Gratulujemy młodym talentom i trzymamy kciuki za realizację ich koncepcji!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia w CNK:

(mz)