160 absolwentów Politechniki Białostockiej w togach i biretach odebrało pamiątkowe dyplomy ukończenia studiów inżynierskich bądź magisterskich od władz Uczelni. Dyplomatoria 2025 były uroczystym podsumowaniem studiów I bądź II stopnia. Nagrody dostali absolwenci studiów inżynierskich z najwyższymi średnimi ocen.
Absolwenci 6 wydziałów uczelni, ubrani w togi i birety, odebrali podczas Dyplomatoriów 2025 z rąk dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej oraz swoich Dziekanów pamiątkowe dyplomy i nagrody. 6 osób z najwyższą średnią ocen ze studiów inżynierskich otrzymało specjalne nagrody. To:
- Ewa Niewiarowska, kierunek architektura na Wydziale Architektury
- Izabela Kozak, kierunek architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku
- Dawid Wawrzeniuk, kierunek elektrotechnika – studia dualne na Wydziale Elektrycznym
- Cezary Stachurski, kierunek informatyka na Wydziale Informatyki
- Patrycja Bielawska, kierunek logistyka na Wydziale Inżynierii Zarządzania
- Jakub Piotrowski, kierunek mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym
– Uzyskaliście Państwo tytuł zawodowy inżyniera albo magistra inżyniera. Ale już wszyscy z Was wiedzą, że inżynier to nie tylko zawód, ale to także sposób życia – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej. – To podejście do życia, traktowania różnych spraw, z którymi się mierzymy. I tego właściwego podejścia życzę Państwu, by towarzyszyło Wam przez całe życie zawodowe.
W 2025 roku pracę dyplomową obroniło 654 inżynierów, 3 licencjatów oraz 60 magistrów. Dyplomatoria 2025 – ceremonia wręczenia dyplomów, organizowana hucznie na wzór amerykańskich uczelni, symbolizuje etap, który wieńczy edukację młodych ludzi, ale jednocześnie stanowi początek ich samodzielnej drogi zawodowej i odpowiadania na wyzwania współczesnego świata.
Politechnika Białostocka przygotowała absolwentów do rozwijania swoich kompetencji zawodowych dzięki umiejętnościom, które w praktyce zdobywali na studiach. Program studiów dostosowany do potrzeb przedsiębiorców, praktyki i staże zawodowe, projekty realizowane we współpracy z firmami, instytucjami lokalnymi – to wszystko sprawia, że studenci Politechniki Białostockiej mają ułatwiony start w przyszłość. Wielu z nich znajduje zatrudnienie jeszcze w trakcie nauki.
– Trzeba być zorganizowanym na studiach, bo to jest klucz do sukcesu – mówi inż. Tomasz Waszczuk, absolwent studiów inżynierskich na Wydziale Architektury. – Na pewno będę miło wspominał ten okres studencki. Aktualnie pracuję w zawodzie, dorywczą pracę zacząłem w trakcie studiów.
Studia inżynierskie to ogromny atut na rynku pracy, ale wielu spośród absolwentów decyduje się kontynuować edukację na studiach magisterskich, które zapewniają awans zawodowy oraz możliwość ubiegania się o uprawnienia branżowe. Uczelnia przyjęła na studia magisterskie na semestr letni w bieżącym roku akademickim 547 osób.
– Lata na uczelni szybko minęły. Nie było łatwo, ale było warto – mówi inż. Anna Mościcka, która ukończyła studia inżynierskie na kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. – Moja praca dyplomowa opierała się na analizie miasta Suwałki i ocenie problemów jego rozwoju. Poznałam naprawdę wspaniałych ludzi. Teraz poszłam na drugi stopień, więc nadal będziemy się razem uczyć.
Przybędzie znakomitych specjalistów, którzy będą wdrażać innowacyjne rozwiązania w największych firmach w regionie, Polsce oraz za granicą. Rynek pracy czeka na nich z otwartymi rękami.
– Studia w Politechnice Białostockiej nie dość, że są ciekawe, satysfakcjonujące i można się tutaj wiele nauczyć, to jeszcze potem przebiera się w ofertach pracy – mówi dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Korzystamy z konsultacji i rad przedsiębiorców zrzeszonych choćby w ramach rad programowych i rad przedsiębiorców przy wydziałach naszej uczelni. Mamy wiele bliskich kontaktów z otoczeniem społeczno-gospodarczym i uatrakcyjniamy nasze programy studiów. Warto wybrać Politechnikę Białostocką, bo to przede wszystkim fajna uczelnia, a studia u nas to punkt startowy do świetnej kariery, którą można potem kształtować tak, żeby była naprawdę satysfakcjonująca.
Politechnika Białostocka wypuszcza w świat pokolenia inżynierów, zapraszając na studia kolejnych młodych pasjonatów technologii. Uczelnia w nowym roku akademickim 2025/2026 proponuje 33 kierunki studiów, w tym 5 nowych: agroekobiznes, data/science inżynieria danych, elektromobilność, transport, zarządzanie projektami – profil praktyczny.
Dyplomatoria zorganizowało Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej, które wspiera studentów oraz absolwentów w rozwoju swojej ścieżki zawodowej.
Oprawę muzyczną zapewnił Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej.
Nowe kierunki studiów Politechniki Białostockiej zostaną uruchomione po uzyskaniu zgody Senatu PB. Kierunki elektromobilność, agroekobiznes oraz transport są finansowane w ramach projektu PB 5.0.
(oprac. mz)
Posłuchaj relacji z wydarzenia Pawła Cybulskiego: z Radia Akadera:
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia: