Politechnika Białostocka współtworzy XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Uczelnia swoje festiwalowe atrakcje przedstawiła podczas wspólnej konferencji prasowej promującej największą imprezę popularno-naukową w Podlaskiem. Potencjał największej uczelni technicznej w regionie przedstawił prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej.
Na XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki Politechnika Białostocka przygotowała atrakcje dla około 2 000 osób od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów po wszystkich zainteresowanych działalnością największej uczelni technicznej w regionie północno-wschodniej Polski.
– Dzień Festiwalowy Politechniki Białostockiej to 12 maja 2025 roku – przypomina prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej. – Myślę, że tak jak w ubiegłych latach, tego dnia na wydziałach naszej uczelni pojawią się fantastyczni młodzi ludzie, a także osoby dorosłe, ciekawe tego, co my w tej Politechnice Białostockiej robimy, czym się zajmujemy.
Będzie nam bardzo miło zaprezentować nasze prace. Tym bardziej, że mają one w znakomitej większości charakter praktyczny. Badamy rzeczywistość nas otaczającą, wzbogacamy ją o wiedzę techniczną oraz najnowsze dokonania w rozwoju technologii, i… zmieniamy świat na jeszcze lepszy.
Bardzo chciałbym, żeby tematy prac naukowych i działalność badawczą pracowników Politechniki Białostockiej poznało jak najwięcej młodych ludzi. Bo to ogromna inspiracja. I zgodnie ze słowami wspaniałego wynalazcy Aleksandra Fleminga, które są hasłem tegorocznego Festiwalu – Inżynierowie nigdy nie przechodzą obojętnie wobec niezwykłych zjawisk i zawsze dociekają ich przyczyny.
Ciekawość i uważność na otaczający nas świat towarzyszy nam na każdym kroku w Politechnice Białostockiej i chcemy ją przekazać naszym gościom festiwalowym.
XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to przedsięwzięcie angażujące całą Politechnikę Białostocką: sześć wydziałów, Bibliotekę, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Naukowcy, studenci i pracownicy przygotowali wykłady, warsztaty, pokazy, konkursy, spotkania, wycieczki.
Więcej: XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki z Politechniką Białostocką. Atrakcje 12 maja 2025 r.
Link do zapisów podlaskifestiwal.pl/imprezywPB
XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki – uczelnie
Podczas konferencji prasowej swoje propozycje na festiwal zaprezentowali przedstawiciele uczelni współtworzących to największe cykliczne wydarzenie popularyzujące naukę w Polsce północno-wschodniej.
Organizuje je wspólnie 11 uczelni publicznych i niepublicznych: Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Akademia Podlaska w Białymstoku – Akademia Nauk Stosowanych, Akademia Łomżyńska, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
Zgodnie z trwającą już trzecią dekadę tradycją, głównym koordynatorem Festiwalu są wymiennie: Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku. W tym roku koordynacją zajmują się podlascy medycy. Na uroczyste otwarcie Festiwalu zapraszają do Auli Magna Pałacu Branickich 9 maja 2025 roku na godzinę 17.
Cały program festiwalu można znaleźć na stronie: https://podlaskifestiwal.pl
Od 11 kwietnia można rejestrować się na poszczególne imprezy. W niedzielę, 18 maja 2025 roku, w godzinach 10:00-16:00, odbędzie się Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Chorten Arena w Białymstoku.
(jd)