We wrześniu 2023 r. Salony Maturzystów „podróżują” po czternastu największych ośrodkach akademickich w Polsce. Czym są? Wspaniałą okazją, by w jednym miejscu i czasie otrzymać pakiet informacji na temat egzaminu dojrzałości oraz kierunków studiów, które proponują szkoły wyższe.

Nic dziwnego, że Salony Maturzystów licznie odwiedza młodzież, która przygotowując się do matury, już myśli o kandydowaniu na wymarzone studia. A tam gdzie są młodzi, ambitni ludzie, tam nie może zabraknąć Politechniki Białostockiej! Co roku bierzemy udział w Salonach Maturzystów, żeby na naszym stoisku rozwiewać wątpliwości, zachęcać do studiów na kierunkach technicznych, a przede wszystkim pokazywać, że studia są fantastycznym czasem na spełnianie swoich pasji, planowania rozwoju zawodowego oraz budowania sieci kontaktów, zarówno wśród rówieśników, jak i przyszłych pracodawców. Właśnie tak studia postrzegamy w Politechnice Białostockiej!

22 września z przedstawicielami Politechniki Białostockiej mogliście spotkać się na Olsztyńskim Salonie Maturzystów Perspektywy 2023.

– W Olsztynie Salon Maturzystów organizujemy po raz 17. Cieszę się, że po raz kolejny są tu też przedstawiciele Politechniki Białostockiej. Widzimy się zresztą regularnie. Dwa tygodnie temu odbył się Salon w Białymstoku, potem była Warszawa, dzisiaj mamy Olsztyn. Podobnie jak w Białymstoku, w Olsztynie spotykamy się z młodzieżą, która pragnie znaleźć swoje miejsce w życiu. Dowiedzieć się jak dobrze zdać maturę, a następnie wybierać, a nie być wybieranym w rekrutacji na studia. Ważna jest też rola uczelni, które biorą udział w naszych targach edukacyjnych – one wyjaśniają młodym ludziom, jakie przedmioty zdawać na maturze, żeby dostać się na wymarzony kierunek – mówił Andrzej Wyszyński z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, komisarz Olsztyńskiego Salonu Maturzystów.

Faktycznie wrzesień jest idealnym momentem, żeby przekazać maturzystom wskazówki dotyczące zasad rekrutacji na studia. Przede wszystkim dlatego, że do końca tego miesiąca uczniowie ostatnich klas szkół średnich mają czas na złożenie deklaracji maturalnych. Określają w nich m.in. przedmioty dodatkowe, które planują zdawać na egzaminie maturalnym. Ich wyniki często decydują o przyjęciu na studia!

– Jestem bardzo zadowolona, że porozmawiałam chwilę przy stoisku Politechniki Białostockiej. Dowiedziałam się, że mogę na waszej uczelni studiować logistykę, no i wiem już, jak policzyć punkty we wzorze rekrutacyjnym. Jeśli chcę zwiększyć swoje szanse na dostanie się na logistykę, to powinnam na maturze pisać egzamin z informatyki albo fizyki – powiedziała nam Kasia Kuczyńska, uczennica z Olsztyna, uczestniczka Salonu Maturzystów.

Na stoisku Politechniki Białostockiej młodzież pytała nas często o biotechnologię – to kierunek szczególnie popularny we wschodniej Polsce, gdzie prężnie rozwija się przemysł przetwórstwa mlecznego, a także energetykę cieplną – w dobie kryzysu energetycznego specjaliści tej branży będą w przyszłości szczególnie potrzebni.

Mówiliśmy także o:

• zasadach rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25
  • przebiegu egzaminów wstępnych z rysunku (które obowiązują tylko na kierunki realizowane na Wydziale Architektury)
  • warunkach zamieszkania w domach studenta
  • działalności studenckich kół naukowych, w których można rozwijać swoje pasje
  • konkursach, w których można wygrać indeks na studia
  • a także o tym, jak w rekrutacji na studia wykorzystać wynik z egzaminów zawodowych.

Podczas Olsztyńskiego Salonu Maturzystów można było też spotkać Prorektorów Politechniki Białostockiej! Dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB – Prorektor ds. Kształcenia oraz dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB – Prorektor ds. Studenckich uczestniczyli w spotkaniu prorektorów uczelni technicznych, które w dniach 21-23 września odbywało się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

– Nasi przyszli studenci, kandydaci na studia, mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną Politechniki Białostockiej na atrakcyjnym stoisku pod hasłem „Studiuj w Białystoku”. Promujemy więc w Olsztynie nie tylko nasze kierunki techniki, ale też ofertę innych uczelni publicznych oraz całą gamę możliwości, którą młodym ludziom oferuje nasze miasto – podkreślał dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB – Prorektor ds. Studenckich.

Olsztyński Salon Maturzystów odbył się w Centrum Nauk Humanistycznych UWM przy ulicy Kurta Obitza. W programie spotkania były prezentacje ekspertów okręgowych komisji egzaminacyjnych na temat deklaracji maturalnych, terminów i ważnych kwestii związanych z egzaminami z przedmiotów obowiązkowych oraz targi edukacyjne z udziałem m.in. wydawnictwa NOWA ERA, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego, Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Podczas Salonów w Lublinie, Warszawie i Olsztynie Politechnika Białostocka promowała uczelnię i miasto wraz z Uniwersytetem w Białymstoku i Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku. Nasze wspólne stoisko pod hasłem „Studiuj w Białymstoku” to część kampanii prowadzonej przez Urząd Miejski w Białymstoku z trzema największymi uczelniami w regionie.

Sprawdź:

Politechnika Białostocka na Salonach Maturzystów 2023

Politechnika Białostocka na Warszawskim Salonie Maturzystów Perspektywy 2023!

Relację z Białostockiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2023!

Relację z Lubelskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2023!

Informacje na temat wydarzenia także na stronie Salonu Maturzystów

(mr)