Myślę, że konstruktor chyba jest najciekawszą opcją i bardzo dobrze płatną i w każdej firmie potrzebują konstruktorów – mówi Michał Budko, student V semestru mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Myślę że nie będzie problemu ze znalezieniem pracy w firmie, która właśnie potrzebuje konstruktora. W rozmowie o kierunku towarzyszył mu dr inż. Paweł Dzienis.
Jędrzej Pogorzelski, Radio Akadera: Mechatronika – co odróżnia ten kierunek od innych kierunków które można studiować na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej?
Dr inż. Paweł Dzienis: Mechatronika jest bardziej interdyscyplinarna w stosunku do mechaniki, budowy maszyn, automatyki i robotyki. Mamy jak gdyby połączenie konstrukcji mechanicznych, automatyki i robotyki i do tego programowanie.
Michale, jaki kierunek i jaką specjalność studiujesz?
Michał Budko, student V semestru mechatroniki: Studiuję mechatronikę, specjalność systemy inteligentne.
Dlaczego wybór padł na Politechnikę Białostocką?
Politechnika Białostocka ponieważ jestem z Białegostoku, a Politechnika Białostocka cieszy się dobrymi opiniami. Moim zdaniem to najlepszy wybór.
Ten wybór został podjęty samodzielnie czy ktoś cię namówił, żeby studiować akurat w Politechnice Białostockiej?
Wybór był podjęty samodzielnie. Rozważałem też Politechnikę Lubelską, ale Politechnika Białostocka jednak bardziej mnie przekonała.
Czym jest specjalność systemy inteligentne?
Jest to specjalność równie obszerna jak sama mechatronika. Możemy zacząć od zarządzania systemami inteligentnych domów, ale również konstruować maszyny – całość skumulowana w jedno.
Jak wyglądają zajęcia – czy to praktyczne zajęcia i laboratoria, czy również duża porcja teorii?
Moim zdaniem zajęcia są bardzo równo podzielone. Mamy i teorię, i praktykę, wykłady teoretyczne, ćwiczenia, zajęcia laboratoryjne, projektowe. Projektowe są również ciekawe z tego względu, że robimy projekty które mogą nam w przyszłości pokazać jak mniej więcej wygląda taka praca konstruktora.
Jakie są wiodące przedmioty na tym kierunku studiów, a jakie mogą sprawać najwięcej trudności w pierwszych semestrach studiów?
Jestem absolwentem Technikum Elektrycznego i dla mnie przedmioty techniczne nie stanowią problemu, za to matematyka fizyka sprawiały problem, ale mam wrażenie że osoby po liceum mają dosłownie na odwrót, czyli wszystkie przedmioty teoretyczne poszły im bardzo łatwo a techniczne trochę ciężej, ale to zależy od osoby. Teraz jestem na piątym semestrze studiów.
A co z praktykami?
Szukam właśnie firmy i wiem, że znajdę bardzo łatwo. Wszystkie firmy tak naprawdę potrzebują mechatroników – nieważne czy na praktyki, czy na staż, czy do pracy. Wszyscy szukają specjalistów w tym zawodzie.
Gdzie studenci najczęściej odbywają praktyki? Czego mogą się nauczyć w tym czasie?
Dr inż. Paweł Dzienis: Tutaj jest tak naprawdę grono firm białostockich, w których studenci odbywają praktyki. Słyszałem też, że wyjeżdżali nawet na zachód Polski. Podczas praktyk studenci mogą nauczyć się podejścia chociażby do projektowania eksploatacji urządzeń mechatronicznych – to jest połączenie wiedzy z doświadczeniem. Mogą też zobaczyć od środka jak funkcjonują zakłady produkcyjne to też jest duży plus i później łatwiej im jest napisać pracę inżynierską.
Czy Politechnika Białostocka w jakiś sposób pomaga w znalezieniu praktyk, czy daje zupełnie wolną rękę?
Politechnika Białostocka pomaga studentom w znalezieniu tych firm. Kiedy słyszę od znajomych przedsiębiorców, że potrzebują studentów na praktyki czy później na staże, to często informuję o tym studentów. Studenci bardzo często sami znajdują sobie firmę i to właśnie tam idą na praktyki.
Michale, pięć semestrów nauki już za tobą – co dalej? Czy zastanawiałeś się nad drugim stopniem studiów?
Michał Budko: Magisterka od razu była w planie. teraz najważniejsza jest praca inżynierska, ale chcę zdobyć oba tytuły. Wiem, że to na pewno w przyszłości mi pomoże. Nie każdy teraz się decyduje na studia II stopnia, ale moim zdaniem w przyszłości firmy bardzo będą potrzebowały osób z takim wykształceniem i na pewno te zawody będą bardzo dobrze wynagradzane.
Czy podjąłeś już decyzję na jakie studia drugiego stopnia się wybierzesz?
Jeszcze nie. Zastanawiam się nad czymś wspólnym z mechatroniką albo chciałbym totalnie odskoczyć i studiować coś związanego na przykład z zarządzaniem, żeby też mieć doświadczenie w firmie w tym zakresie.
Czy masz już upatrzone miejsce pracy albo wymarzone miejsce, w którym byś się odnalazł?
Myślę, że w każdej firmie, która konstruuje, która tworzy elementy, która ma maszyny mechatroniczne nie będzie problemu. Myślę, że konstruktor chyba jest najciekawszą opcją i bardzo dobrze płatną i w każdej firmie potrzebują konstruktorów. Myślę że nie będzie problemu ze znalezieniem firmy, która właśnie potrzebuje konstruktora.
Panie doktorze, jakie są perspektywy pracy?
Dr inż. Paweł Dzienis: Po ukończeniu kierunku mechatronika perspektywy są bardzo dobre – zarówno w naszym regionie, w Podlaskiem i w samym Białymstoku. Jeszcze lepsze są w całej Polsce. Zachód Polski potrzebuje bardzo dużo konstruktorów mechatroników, osób które umieją połączyć mechanikę, programowanie i elektronikę.
Michale, czy twoim zdaniem studia w Politechnice Białostockiej wyposażają każdego studenta w dobre umiejętności, dzięki którym odnajdzie się na rynku pracy?
Michał Budko: Wydaje mi się, że tak. Politechnika bardzo nam pomaga. Są organizowane różnego rodzaju konferencje. Jako przedmioty dodatkowe możemy wybrać przedmioty związane z kosztorysowaniem i powiązanymi rzeczami.
Jakie są najciekawsze losy absolwentów, gdzie tacy ludzie znajdują zatrudnienie?
Dr inż. Paweł Dzienis: Studenci po kierunku mechatronika znajdują zatrudnienie jako konstruktorzy, często jako osoby zarządzające w firmie, zdarza się też, że kiedy przychodzę do firmy to dyrektorami są moi studenci.
Jakim osobom można polecić wybranie mechatroniki w Politechnice Białostockiej?
Na pewno osobom kreatywnym, osobom które lubią elektronikę, niekoniecznie elektrykę, programowanie mechanikę, osobom które uważają, że poradzą sobie w każdej kryzysowej sytuacji.
Michał Budko: Na pewno na mechatronice sobie poradzą osoby, które mają otwarte umysły i chcą działać w branży technicznej.
Michale, czy miałbyś jakieś rady dla młodych albo przyszłych studentów kierunku mechatronika, żeby studiowali z satysfakcją?
Przede wszystkim kontakt, rozmawianie, nie zamykanie się. Rozmowa z drugim człowiekiem bardzo pomaga. Nie bójcie się zapytać doktorów, profesorów, wszystkich prowadzących, jeżeli czegoś nie wiecie. Tu nikt nie patrzy złym okiem, że ktoś przerywa wykład i czegoś nie wie, bo czasem te pytanie jest naprawdę bardzo trafione i otwiera głowę innym studentom. Podejmujcie śmiałe decyzje, nie bójcie się, że coś będzie źle. Nikt tutaj nie osądza, każdy jakby bierze pod ramię i pomaga. Tutaj jest bardzo miła atmosfera, nie da się tego porównać do szkoły średniej.
Tekst opracował Jerzy Doroszkiewicz
„Dobry Kierunek” to cykliczna audycja emitowana na antenie Radia Akadera. Przybliża ofertę edukacyjną Politechniki Białostockiej, kierunki studiów oraz perspektywy zawodowe absolwentów. Wszystko po to, by ułatwić młodym ludziom, szczególnie maturzystom, wybór dalszej ścieżki kształcenia.
Odcinka z udziałem wykładowcy oraz studenta Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej można wysłuchać w serwisie mixcloud.