// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Politechnika Białostocka wręczyła 22 indeksy na studia! Wygrali je uczniowie szkół średnich – laureaci siódmej edycji ogólnopolskiego konkursu „Matematyka stosowana”. Podczas gali 29 kwietnia 2022 r. dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczyła prorektor ds. kształcenia PB dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB.

– Bardzo podoba mi się forma tego konkursu. Zarówno to, że rywalizujemy drużynowo, jak i to, że zadania są bardzo interaktywne i ciekawe. A nagroda w postaci indeksu na studia zmniejsza stres na maturze, co bardzo ułatwia przeżycie tych ostatnich miesięcy w szkole – mówił podczas uroczystości Jakub Misiaczek z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. W konkursie wystartował z koleżanką ze szkoły Krystyną Kiersnowską. Razem zdobyli największą ilość punktów i pierwsze miejsce!

Komisja konkursowa przyznała w tym roku trzy miejsca na podium oraz osiem wyróżnień. Dzięki temu indeksy na dowolny kierunek studiów na Politechnice Białostockiej zdobyły aż 22 osoby! To uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku, Zespołu Szkół Nr 2 w Ełku oraz Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

Zapoznaj się z: Protokół VII edycji Konkursu „Matematyka stosowana”

Konkurs „Matematyka stosowana” odbył się po raz siódmy. Przedsięwzięcie we współpracy ze wszystkimi wydziałami uczelni oraz Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej zorganizowało Centrum Popularyzacji Matematyki „SIGNUM”, działające przy Wydziale Informatyki PB.

Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest dr Rajmund Stasiewicz, nauczyciel akademicki na WI PB.

– Jest to dość wymagający konkurs, należy się w nim wykazać przede wszystkim kreatywnością. Każdy uczestnik dostaje siedem różnych praktycznych zadań związanych tematycznie z działalnością naszych wydziałów. I to chyba najbardziej uczestników interesuje i zachęca do udziału w tym konkursie. Zadania poznają dopiero podczas wizyty na kampusie uczelni. Po wejściu do konkretnej pracowni czy laboratorium uczniowie wykonują pewne pomiary i dopiero potem przechodzą do części matematycznej – wyjaśnia dr Rajmund Stasiewicz.

W konkursie „Matematyka Stosowana” mogą wystartować uczniowie szkół średnich. Wykazując się swoją wiedzą matematyczną – jeszcze przed maturą – mogą zapewnić sobie wstęp na dowolny kierunek studiów na największą uczelnię techniczną w północno-wschodniej Polsce. Zawodnicy przystępują do konkursu wyłącznie w dwuosobowych drużynach.

W pierwszym etapie uczestnicy przystępują online do testu eliminacyjnego. W tym roku wypełniło go 76 drużyn (z 85 zarejestrowanych). W ramach przygotowań do konkursu uczniowie otrzymali też dostęp do platformy e-learningowej i uczestniczyli w wykładach zorganizowanych przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM.

Do finału konkursu, który odbył się w dniach 30-31 marca 2022 r. na terenie kampusu Politechniki Białostockiej, zakwalifikowało się 41 zespołów z kilkunastu szkół w regionie, m.in. Białegostoku, Ełku, Łomży, Węgorzewa, Mrągowa, Ostrołęki, Olsztyna, Mogilna, Dąbrowy Białostockiej. Zawodnicy mogli poczuć się jak prawdziwi studenci Politechniki Białostockiej. W laboratoriach i pracowniach, w których zlokalizowane były stanowiska konkursowe zawodnicy mierzyli się z oryginalnymi i niesztampowymi wyzwaniami. Po krótkiej instrukcji wykładowców przeprowadzali różnego rodzaju doświadczenia, pomiary oraz obliczenia.

Po podsumowaniu wyników tegorocznej edycji konkursu okazało się, że w najlepsi w matematyce i jej praktycznym zastosowaniu są uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Miejsce trzecie zdobył zespół z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Wyróżnienia przypadły uczniom z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, Zespołu Szkół nr 2 w Ełku, Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

Wygrana w konkursie dała mi na pewno większą świadomość własnych umiejętności. Zdecydowanie podniosło mi to morale! I dało nadzieję, że nie ważne jak pójdzie matura, gdzieś znajdę swoje miejsce. To na pewno będą studia w Białymstoku, moim rodzinnym mieście – mówiła Olga Ryczkowska z II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, laureatka drugiego miejsca. Olga rozważa studia na kierunku zarządzanie lub architektura – oba oferuje Politechnika Białostocka.

Laureaci konkursu „Matematyka stosowana” uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnym kierunku Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw pod warunkiem, że w terminach zgodnych z harmonogramem rekrutacji w roku zdania egzaminu maturalnego:

  • zapiszą się na wybrany kierunek studiów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
  • złożą komplet dokumentów wymaganych od kandydata na studia wraz z oryginałem dokumentu wydanego przez Organizatora Konkursu poświadczającego uzyskanie statusu Laureata,
  • zdadzą dodatkowy egzamin (z rysunku), gdy jest wymagany.

Więcej informacji na stronie konkursu ,,Matematyka stosowana”

(mr)