W konkursie EL-ROBO-MECH udział wziąć mogą uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Ich zadaniem jest przygotowanie pracy, która będzie pośrednio lub bezpośrednio związana z: mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną.
Może to być projekt konstrukcji, schemat maszyny lub urządzenia wraz z opisem działania, aplikacja komputerowa, nowy pomysł na zastosowanie nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych, a także publikacja naukowa itp.
Prace konkursowe, przygotowane indywidualnie lub w zespole liczącym maksymalnie trzy osoby, należy przesłać do 25 marca 2025 r.
Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie: Konkursy: EL-ROBO-MECH
W drugim etapie konkursu autorzy najciekawszych prac zostaną zaproszeni do przedstawienia swojego pomysłu przed komisją konkursową. Prezentacje odbędą się na terenie Politechniki Białostockiej w terminie 16 kwietnia 2025 r. Zwycięzców konkursu poznamy pod koniec kwietnia przyszłego roku.
Laureaci konkursu EL-ROBO-MECH uzyskają prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku na Wydziale Elektrycznym lub Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. To atrakcyjne kierunki techniczne, gwarantujące studentom wiele dróg rozwoju zainteresowań i szerokie perspektywy zawodowe. Do wyboru są: automatyka i robotyka, inżynieria biomedyczna, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, cyfryzacja przemysłu, ekoenergetyka, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika oraz elektrotechnika – studia dualne. Oprócz tego zwycięzcy konkursu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe.
W ubiegłorocznej edycji konkursu EL-ROBO-MECH indeksy na studia w Politechnice Białostockiej zdobyło aż 29 uczniów z techników i liceów. Jest więc o co powalczyć!
W 2024 roku na podium konkursu EL-ROBO-MECH stanęli młodzi autorzy projektów na platformę do kolorowego druku 3D, dwuwałowego silnika spalinowego, który może zastąpić konwencjonalny silnik z offsetem, a także konstruktorzy łazika patrolowego. Udział w konkursie dał młodym innowatorom okazję do zdobycia unikalnych doświadczeń oraz cenny kontakt ze specjalistami z Politechniki Białostockiej, którzy podpowiedzieli, jak rozwinąć projekt, m.in. we współpracy ze studenckimi kołami naukowymi działającymi w uczelni.
Więcej: Zwycięzcy IX edycji! Sprawdź kto wygrał!