Dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, kierunku automatyka i robotyka. Swoją macierzystą uczelnię wspomina z dumą, podkreślając, że właśnie tu zaraził się bakcylem sztucznej inteligencji.
Obecnie jest doświadczonym programistą i kierownikiem projektów badawczych, a także wykładowcą i ekspertem w dziedzinie informatyki i sztucznej inteligencji. Zajmuje się zarządzaniem projektami z wykorzystaniem metodyk zwinnych, projektowaniem i rozwijaniem oprogramowania, jak również uczeniem maszynowym, bioinformatyką, oraz big data. Od 2005 roku związany jest z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym. Założył i kierował tu Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych. Od 2019 r. pełni funkcję dyrektora Instytutu.
Politechnikę Białostocką odwiedził 15 maja 2024 r. z okazji Konferencji Kierowników Administracji Centralnej Uczelni Technicznych Odpowiedzialnych za Kształcenie i Sprawy Studenckie.
– Jestem bardzo dumny z tego, że ukończyłem Politechnikę Białostocką i jestem szczęśliwy, że mogę tu przyjechać na konferencję i zobaczyć uczelnię, która rozkwita. Zdobywałem wiedzę na Wydziale Elektrycznym z konstrukcji napędów, na Wydziale Mechanicznym z konstrukcji robotów, a w Instytucie Informatyki [obecnie Wydział Informatyki] z programowania robotów i urządzeń – mówi dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.
– Moim promotorem w Politechnice Białostockiej był dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, który zaraził mnie bakcylem sztucznej inteligencji. To zainteresowanie przerodziło się w moją specjalizację w informatyce, którą stała się sztuczna inteligencja – dodaje dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.
Uczelnie i naukowcy od lat posługują się systemami informatycznymi, które powstają w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym.
– Jesteśmy liderem w tworzeniu oprogramowania systemów informatycznych dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Posiadamy wiedzę o prawie każdym polskim naukowcu, jego projektach czy aparaturze badawczej. Głównym naszym systemem jest POL-on, czyli Zintegrowany System Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce. To bardzo rozbudowane, wielopłaszczyznowe narzędzie. W jego skład wchodzi część repozytoryjna, zawierająca informacje o pracownikach, studentach, doktorantach, szeroko rozumianej kadrze naukowej i administracyjnej, a także pracach dyplomowych czy publikacjach. Obsługujemy też procesy grantowe m.in. Narodowego Centrum Nauki, Agencji Badań Medycznych, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. OPI PIB odpowiada też za wdrożenie systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Naszą perełką jest Jednolity System Antyplagiatowy (JSA), który podnosi jakość kształcenia – podkreśla dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.
Ważnym programem jest Obsługa Strumieni Finansowania – Zintegrowany System Usług dla Nauki.
– Historia OSF zaczyna się od roku 2005. Zresztą ja napisałem pierwszą linię kodu tego systemu – zdradza dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz. – System bardzo mocno rozwijamy i unowocześniamy w kierunku automatyzacji procesów. Obsługuje on kompleksowo proces grantowy. To już nie jest tylko złożenie wniosku, ale dochodzą takie funkcje, jak recenzja, dobór recenzentów, przygotowanie umowy, aneksy do umów, raportowanie wykonania umowy, a później analityka, czyli co się dzieje z efektem umowy w sensie globalnym. To duży system, który będzie na pewno rozwijany.
Dyrektora Protasiewicza zainteresowała emitowana w Radiu Akadera audycja, w której Krzemek, czyli sztuczna inteligencja rozmawia z Petrosem Psyllosem, absolwentem Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
– Modele sztucznej inteligencji, chatboty dynamicznie się teraz rozwijają. Co kwartał mamy w tym temacie jakąś rewolucję, ale chyba zbliżamy się do granicy rozwoju tej architektury – ocenia dyrektor OPI PIB. – Przykładowo, jeśli przeczytamy 100 książek o przeciętnej wartości, to nie będziemy od nich mądrzejsi. Tak samo modele sztucznej inteligencji – są one tak mądre, jak dane, które posiadamy. Brakuje nam tej jednej- dwóch-trzech mądrych książek, które możemy dać modelowi, żeby je skonsumował. To my je napiszemy – zapowiada dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.
Dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz jest dyrektorem Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). Tytuł magistra inżyniera uzyskał na Politechnice Białostockiej, a stopień doktora w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Zarówno praca magisterska, jak i doktorska dotyczyły sztucznych sieci neuronowych. Jest doświadczonym nauczycielem akademickim, od wielu lat prowadzi zajęcia z zakresu sztucznych sieci neuronowych, najpierw w Politechnice Warszawskiej, a następnie do chwili obecnej w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Jest aktywnym promotorem w przewodach doktorskich oraz recenzentem międzynarodowych czasopism naukowych. Wniósł duży wkład w prace zespołów recenzujących projekty badawczo-rozwojowych Komisji Europejskiej. Jest aktywnym członkiem szeregu komisji i zespołów związanych z organizacją nauki. Ma szereg znaczących osiągnięć we współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym.