// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Kiedy przed Tobą matura i ciągle nie wiesz, jakie studia wybrać – warto sprawdzić kierunki studiów I stopnia na Politechnice Białostockiej. Dziś inżynieria dotyczy praktycznie wszystkich dziedzin życia. Architektura, budownictwo, informatyka, mechanika – to oczywiste. Ale jest też leśnictwo, inżynieria biomedyczna, rolno-spożywcza, czy tak dynamicznie rozwijająca się ekoenergetyka. Ciekawe możliwości pracy daje matematyka stosowana!

 Z artykułu dowiesz się:

 jakie kierunki studiów I stopnia Politechnika Białostocka proponuje absolwentom:

– liceów, techników

– szkół leśnych

– szkół rolniczych

– szkół ekonomicznych

poznasz ciekawe i atrakcyjne na rynku pracy kierunki studiów, o których być może nie wiedziałeś, dowiesz się, jakie koła naukowe działają na wydziałach Politechniki Białostockiej i jak są zaangażowane w kierunki, o których piszemy poniżej.

Matematyka stosowana na Wydziale Informatyki – rekrutacja do wirtualnych światów

Matura w liceum czy technikum otwiera świetne perspektywy do budowania swojej kariery. Wielu z Was nie wyobraża sobie dziś życia bez kilku rundek gry w sieci z przyjaciółmi. A czy nie chcielibyście jako pierwsi poznawać zakamarki najnowszych gier, niezwykłych światów, które tworzą programiści? Z naszego doświadczenia wiemy, że duże szanse na zostanie zawodowym testerem oprogramowania mają absolwenci kierunku studiów I stopnia Matematyka Stosowana na Wydziale Informatyki. Matura z matematyki w liceum czy technikum może być początkiem niezwykłej przygody. A studiowanie na Wydziale Informatyki dać nie tylko tytuł inżyniera, ale też otworzyć drzwi do niezwykłych światów wirtualnych. Łączyć pasję z pracą, jakiej mogą pozazdrościć tysiące e-gamerów.

Leśnictwo – natura na wyciągnięcie ręki

Kochacie lasy, naturę? Kiedy kończy się szkołę leśną – nieważne czy w Białowieży, Biłgoraju, Tucholi, Lesku, Olsztynie albo Rucianem-Nidzie to chyba naturalne, że chciałoby się studiować w pobliżu wielkiej puszczy. Taką możliwość daje Leśnictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Nowoczesny ośrodek Instytutu Nauk Leśnych, gromadzący wyjątkowe okazy, wybudowany w Hajnówce, na skraju Puszczy Białowieskiej to idealna baza wypadowa do niezwykłych badań. Grzyby medyczne, bogactwo owadów, tworzenie herbariów to fascynujące możliwości wzbogacenia czasu studiów i odnalezienia się w pracy na rzecz przyrody. Inżynier leśnik szybko znajduje zatrudnienie w Lasach Państwowych, administracji parków narodowych i krajobrazowych,  może też zostać urzędnikiem w jednostkach administracji publicznej.

Ekoenergetyka – odnawialne źródła energii to nasza przyszłość

A jeśli już mówimy o lasach, naturze, pięknie krajobrazu – coraz częściej czujemy się odpowiedzialni za przyszłość naszej planety. Nasze komputery, sprzęty domowe, czy auta elektryczne – potrzebują energii. Jak poruszać się w świecie odnawialnych źródeł energii, zadbać o ekonomikę oświetlenia, ogrzewnictwa czy klimatyzacji oraz efektywność energetyczną systemów i urządzeń uczy kierunek studiów I stopnia jakim jest Ekoenergetyka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. To propozycja tak samo dobra dla maturzystów z techników elektrycznych jak i liceów ogólnokształcących.

Licealistom zastanawiającym się nad wyborem studiów powiedziałabym: nie bójcie się iść na studia techniczne! – mówi Honorata Sierocka, studentka elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym. – Na początku mój plan na studia był inny. Stawiałam na chemię i myślałam o farmacji. Ale mój kuzyn przekonał mnie do ekoenergetyki. Uprzedzał, że to studia wymagające, ale gwarantujące dobrą pracę. Na początku musiałam szybko nadrabiać zaległości z liceum. Ale dałam radę! W przyszłości chcę projektować instalacje elektryczne lub oświetlenie.

Inżynieria rolno-spożywcza – klucz do sukcesów w produkcji i przetwórstwie żywności

A jak połączyć umiłowanie do przyrody z chęcią dawania światu ekologicznych produktów spożywczych? Kiedy za pasem matura w szkole rolniczej w Janowie, Leśnej Podlaskiej, Rudce, Karolewie, Marianowie, Sejnach, Sokołowie Podlaskim, Starym Lubiejewie, Suwałkach, dlaczego nie studiować inżynierii rolno-spożywczej na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku? Studenci poznają podstawy eksploatacji obiektów technicznych oraz nadzorowania procesów produkcyjnych w rolnictwie, leśnictwie i przemyśle spożywczym. Po studiach śmiało mogą szukać pracy w instytucjach i przedsiębiorstwach związanych z sektorem przetwórstwa rolno-spożywczego, rolnictwem i gospodarką leśną. Oczywiście to także znakomite źródło wiedzy do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i rolniczej. A kto chciałby już na studiach szukać własnych ścieżek rozwoju może śmiało wstąpić do Rolniczego Koła Akademickiego Politechniki Białostockiej ROLKA!

Inżynieria biomedyczna – technologia w służbie medycyny

Mama lub tata ciągle namawiają Was na studia medyczne, a Wy zwyczajnie czujecie, że to nie dla Was? Ale gdzieś podświadomie chcielibyście pomagać ludziom być zdrowymi, sprawnymi, sprawiać, by żyło im się lepiej i zwyczajnie zdrowiej? Niekoniecznie w białym fartuchu lekarza, ale bardziej przed monitorem komputera? Fantastycznym pogodzeniem służby człowiekowi jaką bez wątpienia jest medycyna ze studiami inżynierskimi I stopnia może być kierunek Inżynieria Biomedyczna na Wydziale Mechanicznym. Sami studenci tego kierunku, zafascynowani jego możliwościami i zrzeszeni w Studenckim Kole Naukowym Technologii i Konstrukcji Biomedycznych Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej tak zachęcają do pogłębiania wiedzy:

Naszą pasją jest szeroko rozumiany sprzęt, aparatura, wyroby medyczne, z uwzględnieniem ich zastosowania, projektowania oraz wytwarzania. Jesteśmy zainteresowani również nowymi technologiami wykorzystywanymi przede wszystkim w medycynie. Stworzyliśmy koło naukowe by wspólnie realizować nasze pasje i zainteresowania. Spotkania nasze wykorzystujemy by dzielić się między sobą informacjami i wiedzą, oraz przy wsparciu Politechniki Białostockiej oraz Wydziału Mechanicznego materializować nasze pomysły.

 A po ukończeniu inżynierii biomedycznej można jak najbardziej pracować w szpitalu,  jako inżynier współpracujący z lekarzami w zakresie wspomagania komputerowego w medycynie oraz obsłudze systemów diagnostycznych i terapeutycznych. Osoby o zacięciu do konstrukcji, innowacji, wynalazków mogą zajmować stanowiska wymagające wiedzy w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji narzędzi oraz urządzeń medycznych, zwłaszcza dla ortopedii, stomatologii i rehabilitacji, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów medycznych. Możliwości wyjątkowej pracy, po tych studiach jest bardzo wiele.

Architektura wnętrz – by żyło się fajniej i z pomysłem

Osoby o zacięciu artystycznym, lubiące urządzać przestrzeń sobie i innym, pomagać ładniej i bardziej wygodnie żyć mogą śmiało podchodzić do egzaminu z rysunku odręcznego. Zadania egzaminu na kierunki: architektura oraz architektura wnętrz są następujące:

Zadanie 1. Wykonanie rysunku sprawdzającego umiejętność postrzegania i odwzorowania danej przestrzeni oraz zdolność jej przekształcania i komponowania.

Zadanie 2. Wykonanie rysunku na zadany temat, sprawdzającego wrażliwość estetyczną kandydata oraz jego predyspozycje do rozwiązywania zadań projektowych.

Prawda, że dla kogoś, kto lubi rysować albo trochę poćwiczy takie zadanie to przysłowiowa bułka z masłem? A kończąc architekturę wnętrz nie tylko poznamy historię i teorię architektury wnętrz i sztuk pięknych, rozwiązania budowlane, instalacyjne, oświetleniowe. Zdobędziemy także wiedzę z zakresu materiałoznawstwa, konstrukcji i statyki. I najważniejsze – mamy wiele możliwości przyszłej pracy zawodowej – od  biur projektowych architektonicznych i wnętrzarskich, przez firmy budowlane i producentów elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz po dającą wolność stanowienia o sobie samodzielną działalność projektową: projektowanie wnętrz, aranżację wnętrz, dekoratorstwo.

Meblarstwo – wiedza, która daje pracę i możliwości rozwoju

Wśród Was na pewno nie brakuje osób, które będą zdawały maturę w szkołach stawiających na ekonomię, turystykę, czy lubiących wszystko zaplanować i zorganizować. Dla Was ciekawą ofertę kierunków studiów I stopnia ma Wydział Inżynierii Zarządzania. W regionie działa kilka znaczących fabryk mebli, jest też wiele firm, które z tworzenia nietypowych mebli, choćby biurek gamingowych stworzyły własne, rozpoznawalne już w Polsce marki. Żeby dołączyć do ich zespołów warto rozpocząć studia na kierunku inżynieria meblarstwa. Bo dziś nowoczesny mebel wymaga nie tylko starannego wykonania, ale też umiejętnego zaprojektowania, zastosowania właściwych materiałów i wreszcie umiejętności kierowania całym procesem produkcji. Po studiach inżynierskich w zakresie meblarstwa można zostać zarówno konstruktorem mebli jak i zarządzać w przedsiębiorstwach produkcyjnych branży meblarskiej lub pokrewnych związanych z projektowaniem i konstruowaniem mebli. Bo Wydział Inżynierii Zarządzania daje wiedzę, jaka przyda przyszłym szefom różnych branż – od turystyki przez dynamicznie rozwijającą się logistykę.

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące rekrutacji na studia na Politechnice Białostockiej, zapraszamy do kontaktu:

Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji

+48 85 746 71 47 oraz 746 71 48

+48 85 746 71 46

rekrutacja@pb.edu.pl