// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

14 kwietnia 2023 roku odbył się finał VIII. edycji konkursu „El-Robo-Mech”. 

Komisja konkursowa stanęła przed trudnym wyborem. Ostatecznie wybrano 9 nowatorskich projektów!

Ich autorzy otrzymują indeks na dowolnie wybrany kierunek Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Uczestnicy na potrzeby II. etapu konkursu musieli zaprezentować swoje projekty przed Komisją Konkursową.

W skład zespołu jurorów wchodzili: przewodniczący dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB (Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej), dr inż. Jarosław Czaban (Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej), dr inż. Sławomir Kwiećkowski (Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej), dr hab. inż. Adam Sołbut prof. PB (Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej), mgr inż. Anna Niczyporuk (Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku).

– Do finałowej rozgrywki przeszło 16 projektów – mówi dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB, przewodniczący komitetu oceniającego projekty w konkursie El-Robo-Mech. – To fajne pomysły, wszystkie mają potencjał rozwojowy. Stawiamy na otwartość umysłu, ważne, że uczestnicy konkursu a nasi przyszli studenci myślą, tworzą, rozwijają się. Każdy projekt może zostać laureatem konkursu.

Komisja konkursowa była pełna podziwu dla pomysłów, a przede wszystkim pasji młodych ludzi. Doceniła ich zaangażowanie i chęć zdobywania nowych umiejętności. Ze względu na wyrównany poziom prac jury stało przed trudnym wyborem i postanowiło wyróżnić aż 9 z 16 projektów.

Kto wygrał? Zwycięskie projekty wyróżniają się praktycznym zastosowaniem, zaawansowanymi funkcjonalnościami, ale i społecznym, ekologicznym wydźwiękiem.

– Celem mojego projektu jest zmniejszenie potrzeby na energię, ponieważ wiele źródeł energii w Polsce, czy za granicą jest opartych na paliwach kopalnych. Emitują one bardzo duże ilości CO2, które nie są dobre dla środowiska – wyjaśniał ideę swojego projektu laureat I. miejsca – Oskar Popławski z V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Jego automatycznie sterowane auto “Solaris-OP” wspiera ochronę klimatu dzięki panelom solarnym zamontowanym na pojeździe. Pojazd czerpie energię ze słońca, zbiera oraz przetwarza dane i może pochwalić się ciekawymi, autorskimi rozwiązaniami.

– Wziąłem udział w konkursie El-Robo-Mech, aby dostać się na studia. Politechnika Białostocka to jest bardzo dobra uczelnia, a Białystok jest supermiastem – mówił po werdykcie młody inżynier-ekolog.

Analizując tematykę projektów, ewidentnie widać, że młode pokolenie stawia na dbałość o naszą planetę. Kolejnym ekoprojektem zaprezentowanym w ramach konkursu był “Deszczówkowy detoks”, który opracowali uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.

– Naszym celem jest pokazanie możliwości zastosowania deszczówki w życiu codziennym. Może ona obniżyć koszty działania gospodarstwa domowego, zmniejszyć zużycie wody, co ma wydźwięk ekologiczny. Do naszej prezentacjiużyliśmy ręcznie robione przez nas filtry. Prowadzimy diagnostykę wody, aby sprawdzić jej parametry, ponieważ nawet po przefiltrowaniu nie każdą wodę jesteśmy w stanie użyć na przykład w pralce, czy w zmywarce. Woda musi mieć odpowiednią twardość – do tego mamy czujniki temperatury, twardości wody, zmętnienia, PH. W naszym projekcie zamontowaliśmy panel fotowoltaiczny, aby być niezależnym energetycznie –  mówił o idei urządzenia jeden z uczniów, Mateusz Skupień

Laureaci II. miejsca w El-Rob-Mech również skonstruowali robota, ale ich dzieło może wspierać pracę wielu firm. Uczniowie Akademickiego Liceum Politechniki Białostockiej stworzyli projekt  wielozadaniowego łazika Herakles, który potrafi przesuwać sześcienne bloki, ustawiać produkty na półkach z pomocą ramienia. Łazik startował wcześniej w innym, międzynarodowym konkursie robotycznym, w którym zajął V. miejsce. Utalentowani innowatorzy wybierają się na studia na Wydziale Mechanicznym. Interesują ich kierunki:  mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika. Dlaczego wzięli udział w konkursie? Ich największą motywacją był indeks na studia w Politechnice Białostockiej, ale nie tylko…

– Myślę, że udział konkursach, czy olimpiadach, to jest przede wszystkim fajna zabawa. Cieszę się, że mieliśmy możliwość udziału w takim przedsięwzięciu, jak  El-Robo-Mech – zdradził Mateusz Matwiejuk, jeden z uczniów ALO PB.

Poza projektami o charakterze społecznym,  były również te, które powstały z pasji do motoryzacji i czystej frajdy. Jednym z nich jest projekt BUGGY, którego autorami są uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku. Pojazd powstał z elementów z drugiego obiegu i konstruktorzy poświęcili 3 miesiące pracy na jego budowę. BUGGY robi wrażenie, choć niestety nie mogliśmy zobaczyć go na żywo. Zajął 6. miejsce w zmaganiach młodych innowatorów.

– Nie mogliśmy go tutaj przywieźć, ponieważ jego gabaryty na to nie pozwoliły. Został on wykonany w kółku motoryzacyjnym w naszej szkole, jak wiele innych projektów. Chcieliśmy wykonać coś od zera i sprawdzić swoje umiejętności, dlatego postawiliśmy na tego typu pojazd. Przy okazji, mogliśmy przekonać się, czy niskim nakładem finansowym jesteśmy w stanie zrobić projekt, który przyciąga wzrok i będzie dosyć zaawansowany technicznie – wyjaśniał Adam Kazak, który wraz z kolegami przyjechał, by w wideo prezentacji pokazać swoje dzieło. 

Uczestnicy konkursu myślą technicznie, ale i praktycznie. Przykładem jest projekt uczennic ALO PB – robot wykrywający miny, czy też łazik wykrywający zagrożenie w sytuacjach krytycznych, na przykład podczas awarii fabryki, w której mogło dojść do wycieku substancji szkodliwych.

– W ramach projektu zbudowaliśmy łazika zwiadowczego do celów rozpoznawczych terenu. Łazik ma na celu badanie terenu, zbieranie danych ze środowiska i ocenę bezpieczeństwa w terenie ­ – wyjaśniał William Zagórecki z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, który wraz z kolegami Jonaszem Michalukiem i Janem Mielczarkiem zajęli 7 miejsce.

Każdego roku w konkursie zgłaszane są projekty o różnym stopniu zaawansowania technologicznego. Wszystkie pokazują, czym kieruje się młode pokolenie inżynierów w wyborze tematów. Jedne projekty są zaskakujące, inne odpowiadają na aktualną sytuację na świecie, trendy oraz potrzeby zmieniającego się społeczeństwa. A jaka była tegoroczna edycja?

– Tematyka była bardzo zróżnicowana. Oczywiście dominowały roboty, bo taki to konkurs, ale były też tematy związane z ekologią, jak również projekty służące osobom chorym, potrzebującym wsparcia. Uważam, że poziom był dość wysoki, było co oglądać – podsumowała VIII. edycję konkursu El-Robo-Mech – mgr inż. Anna Niczyporuk, Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

Technologia jest ważna, ale serce do projektu, to równie istotna kwestia, na którą szczególnie zwrócił uwagę ekspert z Politechniki Białostockiej. 

– Większość z tych młodych osób, które wzięły udział w konkursie, ma swoje pasje. To jedna z ważniejszych rzeczy, która jest potrzebna w życiu! Cokolwiek się potem robi, jest po prostu łatwiej – mówił dr hab. inż. Adam Sołbut prof. PB z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, juror w konkursie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom kreatywności i zdolności technicznych.

Zwycięzcy konkursu uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw.

9 maja  2023 r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i symbolicznych indeksów na studia w Politechnice Białostockiej. Relacja z wydarzenia poniżej.

Laureaci VIII edycji konkursu El-Robo-Mech z prawem do studiowania na Wydziale Mechanicznym lub Wydziale Elektrycznym PB:

Miejsce Projekt Laureaci Szkoła
1 “Solaris-OP” automatycznie sterowane auto Oskar Popławski V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie
2 Herakles – wielozadaniowy robot łazik Mateusz Matwiejuk,Bartosz Wiszowaty, Adrian Koniecko ALOPB
3 Klawiatura SILVA ERGO Bartłomiej Milewski i Miłosz Milewski II LO w Augustowie
4 Robot ArachValhalla Maciej Putko, Pola Zawadzka, Emilia Goroszewska Robot ArachValhalla
5ex PillNotifier – pomoc osobom starszym Jakub Gryko, Gabriela Olizarowicz, Kamil Ryś Technikum Infotech w Białymstoku
5ex „Semper – urządzenie do rehabilitacji stawu skokowego” Mateusz Żuk,  

Łukasz Pytlowany,

Filip Kiełbowicz

Technikum Nr 2 im. Stefana Banacha  w Jarosławiu
6 Projekt BUGGY Jakub Bzdek, Adam Kazak, Łukasz Krzyżak

Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku

7ex Konstrukcja budowy łazika do celów rozpoznawczych w kontekście oceny bezpieczeństwa na obszarach zagrożonych William Zagórecki, Jonasz Michaluk, Jan Mielczarek ALOPB
7ex Mine detector- Krzysio Patrycja Bućko, Zofia Budnicka, Aleksandra Zembrowska ALOPB

Serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wręczenia dyplomów laureatom konkursu:

Zapraszamy do obejrzenia galerii z finału VIII. edycji konkursu „El-Robo-Mech”:

Zapraszamy do wysłuchania relacji z wydarzenia Radia Akadery

 

Obejrzyjcie wideo z Oskarem Popławskim, który zajął I. miejsce w VIII. edycji El-Robo-Mech: 

Laureaci II. miejsca – uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej:

Autorzy projektu, który zdobył 5. miejsce „Semper – urządzenie do rehabilitacji stawu skokowego”:

Co sądzą o projektach członkowie komisji konkursowej El-Robo-Mech?:

“Deszczówkowy detoks” – ekoprojekt uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu:

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej skonstruowali łazika, który wykrywa zagrożenie:

Uczniowie 4 klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i ich miś, czyli dydaktyczna pomoc w nauce języków obcych: