Egzamin z rysunku – zanim przystąpisz
Świadomość własnych umiejętności pozwala pomoc opanować stres związany z egzaminem z rysunku. Dlatego warto ćwiczyć i odpowiednio się przygotować. Można skorzystać z kursów z rysunku odręcznego, które co rok organizuje Fundacja na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej . Prowadzą je nauczyciele akademiccy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu do egzaminu na studia!
Sprawdź ofertę kursów Fundacji na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej
Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z datami, godzinami i harmonogramami egzaminów, tak aby nie przegapić egzaminu na swój kierunek lub nie pomylić dnia.
Do egzaminu przystępują kandydaci, którzy wcześniej, zgodnie z harmonogramem rekrutacji, zarejestrowali się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów i zapisali się na kierunek, na którym obowiązuje egzamin z rysunku.
Przygotuj i weź ze sobą na egzamin:
- dowód tożsamości
- dowód wniesienia opłaty za przeprowadzenie rekrutacji (gdy opłata ta nie jest widoczna na koncie kandydata w IRK)
- przybory niezbędne do wykonania zadań egzaminacyjnych: ołówek, kredki (kredka potrzebna jest tylko na egzaminie na kierunek: grafika).
Politechnika Białostocka zapewnia deskę kreślarską i brystol. Brystol ma wymiary 50cm×70cm.
W czasie egzaminu
Egzaminy z rysunku odręcznego na kierunki: architektura, architektura wnętrz, grafika odbywają się na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej przy ul. Oskara Sosnowskiego 11.
Podczas egzaminu zakazane jest używanie telefonu komórkowego i innego urządzenia rejestrującego obraz i/lub dźwięk.
Zadania na egzaminach z rysunku:
- na kierunki architektura oraz architektura wnętrz:
Egzamin z rysunku odręcznego składa się z dwóch zadań sprawdzających predyspozycje kandydata do podjęcia studiów na wybranym kierunku. Każde zadanie trwa 150 minut i jest oceniane w skali od 0 do 100 punktów. Za pozytywny wynik egzaminu uznaje się zdobycie dodatniej liczby punktów z dwóch zadań łącznie.
Zadanie 1. Wykonanie rysunku sprawdzającego umiejętność postrzegania i odwzorowania danej przestrzeni oraz zdolność jej przekształcania i komponowania;
Zadanie 2. Wykonanie rysunku na zadany temat, sprawdzającego wrażliwość estetyczną kandydata oraz jego predyspozycje do rozwiązywania zadań projektowych.
Technika wykonania prac: ołówek.
- na kierunek grafika:
Egzamin z rysunku odręcznego składa się z dwóch zadań sprawdzających predyspozycje kandydata do podjęcia studiów. Każde zadanie trwa 150 minut i jest oceniane w skali od 0 do 100 punktów. Za pozytywny wynik egzaminu uznaje się zdobycie w sumie nie mniej niż 50 punktów z dwóch zadań łącznie.
Zadanie 1. Studium modela we wnętrzu, mające na celu sprawdzenie umiejętności odwzorowania rzeczywistości oraz manualne i warsztatowe przygotowanie kandydata do wykonania zadań projektowych.
Rysunek w technikach suchych: ołówek, kredka.
Zadanie 2. Wykonanie na zadany temat kompozycji z wyobraźni, mające na celu sprawdzenie umiejętności związanych z wyobraźnią oraz możliwością kreowania rzeczywistości, możliwości warsztatowych oraz predyspozycji w zakresie grafiki użytkowej i reklamy.
Praca wykonana odręcznie w technice dowolnej.
INFORMACJE I PRZYDATNE LINKI:
Przykłady zadań egzaminów wstępnych z poprzednich lat
Zobacz jak wyglądał egzamin na kierunek architektura w dniu 6 lipca 2021 r.