// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Lubimy otaczać się zielenią. Ale zwykle nie zastanawiamy się, kto projektuje piękne parki, ogrody kieszonkowe, zielone skwery i kolorowe place zabaw. A to wszystko zasługa zdolnych i kreatywnych specjalistów od architektury krajobrazu.

O niezwykle ciekawych, ale i praktycznych studiach na kierunku architektura krajobrazu rozmawiamy z  dr inż. arch. Dorotą Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz studentką – Natalią Rzepniewską.

Czym właściwie zajmuje się architektura krajobrazu?
Dr inż. arch. Dorota Gawryluk: Architektura krajobrazu ciągle jest mało znaną dziedziną, dlatego warto wiedzieć, czym się zajmuje. Architekt krajobrazu to osoba odpowiedzialna za projektowanie zieleni w różnej skali, położeniu i w różnych miejscach. Może zajmować się zakładaniem zieleni na przykład w ogrodach przydomowych, a także projektowaniem parków, placów zabaw, zieleni rekreacyjnych, zielonych ścian i dachów, jak również zieleni przy różnych instytucjach np. urzędach, sądach, domach kultury czy na skwerach i wzdłuż ulic. Jego profesja obejmuje zarówno projektowanie planistyczne, jak i panoramiczne, ponieważ wiąże się z krajobrazem, widokami, panoramą. Wytyczanie nowych terenów zieleni w strukturze całego miasta, to także zadanie dla specjalisty od architektury krajobrazu.

Spójrzmy na architekturę krajobrazu okiem studenta. Pytanie do Natalii  Rzepniewskiej o powód wyboru takiego kierunku. 
Natalia Rzepniewska: Jestem na siódmym semestrze architektury krajobrazu., a moja specjalizacja to projektowanie przestrzeni miejskich. Dlaczego wybrałam taki kierunek? Zależało mi, by zostać na Podlasiu, z którego pochodzę i zajmować się przestrzeniami, które znam i lubię. Poza tym wielu moich znajomych wybrało wcześniej Politechnikę Białostocką  i szczerze mi ją polecali. 

Jak wyglądają zajęcia na tym kierunku studiów?
Natalia Rzepniewska: Uczymy się jak od początku do końca wygląda proces projektowania. To nie tylko rysowanie, ale przeprowadzanie różnych analiz, inwentaryzacji, praca w terenie. Dowiadujemy się jak dobierać rośliny do terenu, na którym projektujemy, a także jakie znaczenie ma projektowanie terenów zielonych dla środowiska naturalnego i miast, zwłaszcza w obecnych czasach.

Czy w czasie studiów macie dużo zajęć praktycznych?
Natalia Rzepniewska: Tak, jest tego sporo. W zasadzie co semestr pojawiają się zajęcia w terenie, podczas których zdobywamy praktyczne umiejętności, w tym inwentaryzacji i pomiarów obiektów. Pracy jest zwykle dużo, musimy dokonać pomiarów na danym terenie, zmierzyć i rozpoznać każde drzewo. Pracując wspólnie możemy rozdzielić obowiązki pomiędzy uczestników grupy i wtedy pracujemy zdecydowanie sprawniej.

Jak wyglądają praktyki zawodowe?
Natalia Rzepniewska: Podczas praktyk można przede wszystkim nauczyć się realnego podejścia do zawodu. Ja akurat miałam praktyki w gospodarstwie ogrodniczym, więc moja praca opierała się głównie na pomocy w bieżącej działalności zakładu i doradzaniu klientom w kwestii doboru roślin.

Jakie dodatkowe umiejętności nabywają studenci w czasie studiów?
Dr inż. arch. Dorota Gawryluk: Oferujemy studentom bardzo rozwinięty kurs rysunku odręcznego, a także rzeźby. Umiejętność rysowania przydaje się w pracy zawodowej, w procesie projektowania, więc nabycie takich umiejętności podbija pozycję absolwenta na rynku pracy. Ponadto, przyszli architekci krajobrazu uczą się technik komputerowych oraz programów graficznych. Nasi absolwenci do promocji swojego dorobku wykorzystują umiejętności multimedialne, które nabyli w trakcie studiów. Dzięki temu potrafią zaprezentować swoje projekty na samodzielnie założonej stronie internetowej, czy folderze reklamowym własnego projektu. Myślę, że dużym atutem studiowania na architekturze krajobrazu jest również udział w atrakcyjnych programach zagranicznych, takich jak Erasmus+. Nasi studenci mają możliwość wyjazdów na uczelnie partnerskie w Europie, gdzie biorą udział w zajęciach ze studentami z innych krajów. Dodatkowo studenci architektury krajobrazu mieli okazję wziąć udział w 2022 roku w szkołach letnich projektu Glocal w Kłajpedzie i Madrycie, a w 2023 w BIP w Madrycie. Ciągle pracujemy nad poszerzaniem tej oferty.

Jakie perspektywy zawodowe stoją przed absolwentami Politechniki Białostockiej?
Dr inż. arch. Dorota Gawryluk: Rynek pracy dla architektów krajobrazu rozwija się niezwykle dynamicznie. Ogrody przydomowe to ogromna sfera aktywności naszych absolwentów, ponieważ każdy właściciel domu chce mieć ładnie zaprojektowany ogród. Zleceniodawcami są też miasta i instytucje, które mają rosnące potrzeby w zakresie projektów zieleni w przestrzeniach publicznych. Przykładem są choćby skwery miejskie, w których coraz częściej redukujemy ilość betonu na rzecz zieleni. Dużą popularnością cieszą się obecnie także tzw. ogrody kieszonkowe, które pojawiają się np. w osiedlach mieszkaniowych, miejscach użyteczności publicznej. Są to niewielkie przestrzenie zaadoptowane na ogrody i wyposażone w ławki, huśtawki, stoliki, czy też miejsca spotkań. Mają kameralny charakter i nieduży rozmiar – stąd nazwa „kieszonkowe”. Projektowanie na tak ograniczonej przestrzeni wymaga dużej kreatywności i wiedzy, ale z tym nasi absolwenci radzą sobie doskonale.

Czy wiemy coś o losach naszych absolwentów, czym się zajmują?
Dr inż. arch. Dorota Gawryluk: Nasi absolwenci znajdują pracę zarówno w regionie, jak i w kraju. Niektórzy świetnie zaadaptowali się na rynku warszawskim i jego okolicy, zajmując się projektowaniem dużej powierzchni ogrodów domowych lub wiejskich. Mówimy tu o założeniach na ogromnych posesjach od 2 do 5 tys. metrów. Ci, którzy pozostali w naszym regionie zajmują się z reguły projektowaniem ogrodów przydomowych, zieleni miejskiej i przestrzeni publicznych, a także projektowaniem placów zabaw. Jedna z naszych absolwentek wykonuje wyjątkowe projekty ogrodów na rzecz skansenów, co wymaga zarówno bardzo dużej wiedzy, jak i znajomości tradycji lokalnej i lokalnych gatunków roślin.

Co doradziłabyś osobom, które rozważają kierunek architektura krajobrazu?
Natalia Rzepniewska: Idąc na taki kierunek trzeba lubić rośliny, generalnie zieleń. Nawet hobbystycznie sadzenie roślin może się tu przydać. W całym toku studiów mamy też dużo biologii, której uczymy się praktycznie w każdym semestrze. Wybierając się na studia na Politechnice Białostockiej, warto wiedzieć, że na architekturę krajobrazu nie ma egzaminu z rysunku. Potem mamy sporo zajęć plastycznych. Myślę, że architektura krajobrazu to bardzo ciekawy, ale przede wszystkim przyszłościowy kierunek studiów.

Dziękuję za rozmowę.

Z dr inż. arch. Dorotą Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz studentką – Natalią Rzepniewską rozmawiał Jędrzej Pogorzelski w Radiu Akadera

Tekst opracowała Magdalena Grzęda-Zajkowska

„Dobry Kierunek” to cykliczna audycja emitowana na antenie Radia Akadera. Przybliża ofertę edukacyjną Politechniki Białostockiej, kierunki studiów oraz perspektywy zawodowe absolwentów. Wszystko po to, by ułatwić młodym ludziom, szczególnie maturzystom, wybór dalszej ścieżki kształcenia. Odcinka z udziałem wykładowcy oraz studenta Politechniki Białostockiej można wysłuchać w serwisie mixcloud

Oferta studiów inżynierskich na kierunku architektura krajobrazu  

Oferta studiów magisterskich na kierunku architektura krajobrazu 

Więcej: Architektura krajobrazu – dobry kierunek dla miłośników przyrody i projektowania

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: