Jędrzej Pogorzelski, Radio Akadera: Co oznacza skrót BIM?
Dr inż. Jakub Popławski: BIM to skrót od angielskiego terminu Building Information Modeling, co możemy przetłumaczyć jako modelowanie informacji o budynku. W tym pojęciu zawiera się zupełnie nowy sposób, czy nawet nowe spojrzenie, na cały proces inwestycyjny w budownictwie oraz cykl życia budynku. W ramach projektu BIM wykonywany jest cyfrowy bliźniak realnego obiektu. W efekcie otrzymujemy atrakcyjny model 3D, który możemy pokazać klientowi. Na wizualizacji się jednak nie kończy. Bardzo istotną częścią BIM są informacje, które możemy zapisać w tym modelu, na przykład na temat kosztu wykonania poszczególnych elementów: ściany, okno, itp. Zapisując parametry o kosztach poszczególnych elementów bardzo szybko możemy wygenerować kosztorys całego budynku. Inne informacje zapisane w modelu pozwalają na przeprowadzenie analizy czasu niezbędnego na wzniesienie budynku, a także sporządzenie harmonogramu prac. Dzięki BIM jesteśmy też w stanie zaplanować poszczególne prace konserwatorskie związane z eksploatacją budynku. Tak więc rewolucja związana z wprowadzeniem BIM dotyczy zarówno etapu projektowania koncepcyjnego naszego budynku, jak również całej branży budowlanej i okołobudowlanej, która będzie wykorzystywała projekt na etapie wykonawstwa oraz eksploatacji.
Czyli jeszcze zanim pomyślimy o budowie swojego domu, to już możemy go zobaczyć na wizualizacji 3D i dowiedzieć się, ile będzie kosztować.
Tak, BIM pozwala dokładnie przyjrzeć się naszemu budynkowi. Umożliwia wyłapanie różnych błędów na etapie projektu. Ułatwia także negocjacje z klientem, dyskusję nad elementami, które mogą się podobać, albo nie. W ten sposób cały proces projektowy staje się bardziej zrozumiały dla osób, które nie mają przygotowania inżynierskiego. Ale chciałbym też podkreślić na zupełnie nowe możliwości dotyczące obróbki samego projektu, które zyskujemy dzięki technologii BIM. Cyfryzacja projektu daje bowiem nieograniczone pole do analiz. Możemy na przykład wykonać obliczenia termiczne naszego budynku, w kontekście energooszczędności, a więc obecnie niezwykle istotnego zagadnienia. Tak więc rewolucja BIM nie jest związana wyłącznie z pięknymi wizualizacjami i atrakcyjną prezentacją projektu, ale też elastyczną obróbką danych, na nieosiągalnym dotychczas poziomie. Przeprowadzenie takich analiz w przypadku projektów „płaskich”, dysponując rozproszoną dokumentacją budynku i danymi generowanymi w różnych programach wspierających obliczenia techniczne, jest niezwykle czasochłonne.
Na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku można studiować tę technologię na studiach II stopnia. Czego uczą się studenci kierunku „BIM – modelowanie i zarządzanie informacją”?
Zdobywają bardzo wiele kompetencji, bo sam kierunek jest wyjątkowo interdyscyplinarny. BIM jest taką metodyką pracy z projektem, która stawia na kompetencje cyfrowe, ale także zarządzanie oraz wysoką higienę pracy z danymi. To wymaga od nas, wykładowców akademickich, stworzenia sylwetki absolwenta, który rozwinie u studentów szerokie kompetencje, w tym przede wszystkim kompetencje cyfrowe. W ramach kierunku uczymy modelowania poszczególnych elementów w technologii BIM, podstaw programowania, podstaw projektowania generatywnego. To są zagadnienia unikatowe dla kierunku BIM, których na tę chwilę nie ma w programach „tradycyjnych” kierunków budownictwa, architektury, czy inżynierii środowiska. Dlatego studenci, którzy chcą je rozwinąć, powinni skierować swoje kroki na BIM.
Absolwenci jakich kierunków inżynierskich mogą studiować na kierunku BIM?
Z racji tego, że metodyka BIM obejmuje różne aspekty projektowania, to jest dostępna dla studentów z różnych kierunków. Na nasze studia magisterskie przyjmujemy studentów po pierwszym stopniu budownictwa, architektury oraz inżynierii środowiska. Umożliwiamy im zdobycie specjalistycznych kompetencji, które można wypracować obecnie jedynie na studiach podyplomowych lub kosztownych kursach.
Czy jako absolwenci tego kierunku, mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy?
Już w chwili ogłoszenia przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku zamiaru utworzenia nowego kierunku studiów, zgłosiło się do nas wielu przedstawicieli branży budowlanej, przedsiębiorstw i stowarzyszeń, zainteresowanych podjęciem współpracy z nami. Wiąże się to z tym, że technologia BIM staje się powoli obowiązkiem w procesie realizacji większych projektów budowlanych, w szczególności zleceń dla podmiotów publicznych. Zapotrzebowanie na specjalistów BIM jest więc odczuwalne, a w przyszłości może jeszcze rosnąć. Pracowników o takich kompetencjach poszukują przede wszystkim duże konsorcja budowlane i korporacje. Kierunek BIM w Politechnice Białostockiej objął patronatem Polski Klaster Budowlany, partnerami są Unibep S.A. oraz Budimex S.A. To firmy żywo zainteresowane pozyskaniem naszych absolwentów.
Czyli BIM, który jeszcze niedawno traktowano jako ciekawostkę technologiczną, wkrótce stanie się obowiązkiem w procesie budowlanym?
Wszystko wskazuje na to, że tak. Dzięki wykorzystaniu technologii BIM branża budowlana ma nadzieję podwyższyć swoją produktywność. Producenci oraz podmioty, zaangażowane w proces budowlany, chcą wydawać pieniądze bardziej racjonalnie, ekonomicznie, a także są zainteresowane tworzeniem przejrzystej dokumentacji budowlanej, która będzie przydatna do obróbki i po prostu trwalsza. Z tego powodu BIM będzie z pewnością przyszłością projektowania w Polsce, a już jest teraźniejszością w wielu krajach zachodu. I tak Wielka Brytania jest ścisłym liderem wdrażania nowych rozwiązań w metodyce BIM oraz opracowywania norm, które upraszczają proces projektowania. W Stanach Zjednoczonych już 20 lat temu podjęto pierwsze prace nad wdrażaniem tej metodologii. Wkrótce rozwiązania BIM staną się rzeczywistością polskiego rynku budowlanego. Firmy to dostrzegają i już w tym momencie poszukują absolwentów kierunków budowlanych oraz pokrewnych, którzy mają odpowiednie kompetencje, żeby poradzić sobie z tym zupełnie nowym spojrzeniem na proces projektowania, jakim jest BIM.
Zajrzeliśmy na rynek pracy czekający na absolwentów kierunku BIM, ale wróćmy na chwilę do studentów. Jak mogą zdobyć praktykę w projektowaniu cyfrowym?
Studenci kierunku BIM na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku mogą liczyć na współpracę naszych partnerów z branży. Wspomnieliśmy już o Polskim Klastrze Budowlanym, który zrzesza dużą część podmiotów na rynku regionalnym i krajowym. Firmy Klastra chętnie przyjmują naszych studentów na praktyki. Podobnie jest z wielkimi konsorcjami budowlanymi. To wszystko sprawia, że jeszcze podczas studiów nasi studenci mają okazję zobaczyć, jak odbywa się wdrażanie metodyki BIM w dużych firmach budowlanych. Zdobywają też kontakty, które mogą być podstawą do podjęcia pierwszej pracy.
Czy studenci moją możliwość poszerzania swoich zainteresowań w kołach naukowych?
Mam przyjemność być opiekunem naukowym SKN BIMowo, które zrzesza studentów nie tylko z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowiska. To młodzi ludzie żywo zainteresowani rozwijaniem swoich kompetencji w pracy z tą metodyką. W tym momencie w Kole BIMowo kilkanaście osób intensywnie pracuje nad wystartowaniem w konkursach budowlanych, w których można zabłysnąć swoimi umiejętnościami pracy w zespole i wykonanymi projektami budowlanymi. To przy okazji dobra praktyka i „liźnięcie” specyfiki współczesnej branży budowlanej, która opiera się na współpracy architekta z budowlańcem oraz inżyniera projektującego złożone instalacje sanitarne. Podczas pracy nad projektami konkursowym członkowie SKN BIMowo uczą się budowania takiego interdyscyplinarnego zespołu oraz współpracy między specjalistami z różnych obszarów. To unikatowe kompetencje, które bardzo przydadzą się w przyszłych wyzwaniach zawodowych.
Czy może Pan zdradzić nad czym obecnie pracujecie?
Studenci pracują nad wykonaniem projektu domu o powierzchni zabudowy do 70 mkw w konkursie ogłoszonym przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W ramach szkolenia modelują też Halę Akademickiego Centrum Sportu, która znajduje się na kampusie Politechniki Białostockiej. W tym zadaniu wspiera ich partner kierunku BIM oraz patron koła naukowego białostocka firma BIM ALLY sp. z o.o.
Czy jest szansa, że projekty BIM obiektów stworzonych w ramach koła naukowego zostaną wybudowane?
Bardzo życzę tego naszym studentom! Chciałbym, żeby ich propozycje, chociażby ten konkursowy projekt domu 70 mkw, znalazł się w przyszłości w katalogu ofert rozwiązań projektowych i mógł się przysłużyć szerszej grupie osób. A przede wszystkim tego, żeby nasi studenci mieli satysfakcję z tego, że ich praca wybiła się ponad poziom konceptualny.
Czy Pana zdaniem BIM to dobry kierunek studiów?
Zdecydowanie tak. Podsumowując: w tym momencie branżę budowlaną czeka wiele zmian, związanych z podwyższeniem jej produktywności, ale również z modernizacją dotychczasowych budynków. W ramach tego, zarówno podmioty publiczne, jak i firmy odpowiedzialne za proces inwestycyjny, będą dążyć do tworzenia lepszej i wszechstronnej dokumentacji budowlanej. Odpowiedzią na to jest technologia BIM. To rozwiązanie, który będzie zyskiwać na popularności, choć na chwilę obecną mamy deficyt specjalistów wykształconych w tym zakresie. Bardzo chciałbym, żeby tę lukę szybko wypełnili absolwenci BIM z Politechniki Białostockiej. Nasi studenci, którzy w tym momencie podjęli się wysiłku studiowania na tym kierunku, mają szansę stać się przodownikami, którzy w wielu firmach budowlanych będą wprowadzać metodykę BIM w życie i przekazywać nawet bardziej doświadczonym pracownikom umiejętności, których nabyli podczas studiów. Będą w swojej pracy zawodowej ustanawiać standardy, które w przyszłości przyniosą wymierne korzyści ekonomiczne, zarówno dla klientów, jak i dla firm, w których będą pracować.
Chciałbym gorąco polecić te studia wszystkim osobom, które chcą podjąć pracę w dużych firmach budowlanych, które obecnie wdrażają metodykę BIM. Ten kierunek spodoba się także młodym inżynierom, którzy mają wszechstronne zainteresowania. Wśród studentów I stopnia jest teraz mnóstwo osób, które interesują się zdobyciem kompetencji cyfrowych. BIM może być dla nich świetnym sposobem do połączenia wiedzy inżynierskiej, technicznej z programowaniem.
Dziękuję za rozmowę.
Z dr. inż. Jakubem Popławskim rozmawiał Jędrzej Pogorzelski, Radio Akadera.
Tekst opracowała Monika Rokicka
„Dobry Kierunek” to cykliczna audycja emitowana na antenie Radia Akadera. Przybliża ofertę edukacyjną Politechniki Białostockiej, kierunki studiów oraz perspektywy zawodowe absolwentów. Wszystko po to, by ułatwić młodym ludziom, szczególnie maturzystom, wybór dalszej ścieżki kształcenia.
Odcinka z udziałem wykładowcy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej można wysłuchać w serwisie mixcloud
Dr inż. Jakub Popławski pracuje na Politechnice Białostockiej od 2018 r., uzyskał stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport w 2020 r. Tematyka badań prowadzonych przez dr. inż. Jakuba Popławskiego dotyczy utylizacji popiołów lotnych z biomasy w spoiwach cementowych i bezcementowych. Jest autorem dwunastu publikacji dotyczących tego tematu. Był uczestnikiem prac badawczych i badawczo-rozwojowych prowadzonych z przedstawicielami przemysłu budowlanego. Interesuje się również procesem cyfryzacji branży budowlanej.