Rover Team PB, czyli sekcja konstruktorów analogów łazików marsjańskich ze Studenckiego Koła Naukowego Robotyków, działającego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej zajmuje najwyższe miejsca na zawodach robotycznych w Polsce i za granicą. Drużyna prezentuje łazik, a właściwie platformę mobilną Polones, w konkurencjach freestyle i deklasuje konkurentów.
– Freestyle to taka konkurencja zawodów robotycznych, w której można zaprezentować dowolną konstrukcję. Liczy się pomysł i wykonanie – wyjaśnia Marek Lipski, student IV sem. automatyki i robotyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, członek sekcji PB Rover Team. – Polones to platforma jezdna o dużym potencjale i różnych funkcjach, w zależności od wyposażenia. Może być używana w wojsku lub inne służby zabezpieczające dany teren.
Do korpusu łazika Polones przymocowane są dwie szyny. Służą one do mocowania dodatkowego osprzętu. Są też złącza z zasilaniem do zewnętrznych modułów oraz porty pozwalające na komunikację modułów z systemem. Anteny pozwalają utrzymywać łączność z Polonesem na odległość do 200 metrów.
– Założyliśmy, że jako pojazd autonomiczny Polones będzie wykonywał mapowanie 2D i 3D – mówi Daniel Aleksiejczuk, student VI sem. kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Zamontowaliśmy kamerę stereowizyjną do wykrywania głębi i tworzenia chmury punktów. Na podstawie danych z tej kamery tworzymy skany 3D. Robot jest w stanie wykonywać autonomicznie mapowanie z wykorzystaniem nawigacji na Lidarze – wylicza Daniel Aleksiejczuk.
Studenci-konstruktorzy zdają sobie sprawę, że w XXI wieku na równi z technologią liczy się design.
– Postawiliśmy też na wygląd – dodaje Aleksiejczuk. – Chcemy, żeby Polones wyróżniał się na tle podobnych konstrukcji z różnych uczelni i przyciągał uwagę oraz żeby zakres możliwości platformy był jak najszerszy, aby można byłoby wykorzystać ten projekt do wielu zadań.
Każdy łazik marsjański z Politechniki Białostockiej słynie z unikalnego systemu zawieszenia, pozwalającego poruszać się w trudnym terenie. Podobnie jest w konstrukcji Polones, w której każde koło może być sterowane oddzielnie.
– Mamy synchronizator do zawieszenia, dzięki któremu robot ma lepsze właściwości terenowe. Mamy też przycisk bezpieczeństwa, który odcina zasilanie od całego robota – mówi Daniel Aleksiejczuk.
Unikalne zawieszenie pozwala poruszać się robotowi w trudnych warunkach terenowych. Koło Naukowe Robotyków planuje rozbudowę Polonesa o moduł GPS.
12 kwietnia 2025 r. drużyna Rover Team PB wzięła udział w zawodach XV Robotic Tournament w Rybniku i ponownie sięgnęła po pierwsze miejsce w konkurencji Freestyle. Politechnikę Białostocką w Rybniku reprezentowali: Daniel Aleksiejczuk – konstruktor robota, oraz Andrzej Celiński, Mateusz Dziczek, Jakub Pigiel i Izabela Kowalewicz.
5 kwietnia na Międzynarodowym Turnieju Robotów EastROBO w Politechnice Białostockiej Polones znów był najlepszy. Wygrał koronną kategorię zawodów Freestyle, w której zwycięzcę wybierają uczestnicy turnieju oraz jury.
29 marca 2025 roku drużyna z sekcji Rover Team PB uczestniczyła w ogólnoświatowych zawodach robotycznych „Sun City Robot Battle”, które odbyły się w Szawle na Litwie. Uczestniczyli w nich konstruktorzy robotów z Rumunii, Litwy, Łotwy, Japonii, Turcji i Polski. Polones zdobył pierwsze miejsce w konkurencji Freestyle, pokonując drużynę z Turcji, która zaprezentowała robota humanoidalnego. Trzecie miejsce przypadło litewskiej drużynie, która zaprezentowała matę sensoryczną.
Studenckie koła naukowe z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej mają szansę prezentować swoje umiejętności na arenie międzynarodowej oraz zdobyć cenne doświadczenie w praktycznej realizacji zaawansowanych projektów inżynierskich dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”.
Studenci z Koła Naukowego Robotyków działającego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej otrzymali 201 865 złotych dofinansowania na skonstruowanie nowego łazika marsjańskiego oraz udział w międzynarodowych zawodach: Canadian International Rover Challenge (CIRC) w Kanadzie, University Rover Challenge (URC) w Stanach Zjednoczonych oraz European Rover Challenge (ERC) w Polsce.
Studenci Politechniki Białostockiej zbudowali już 9 konstrukcji analogów łazików marsjańskich. Obecnie pracują nad dwoma kolejnymi. Udoskonalają układy sterowania oraz komunikacji. W ramach programu „Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje” już zaprojektowali, wykonali prototyp oraz przetestowali ramię robotyczne łazika, oparte na przekładni ekscentryczno-cykloidalnej, a także zintegrowany napęd do łazika.
Opiekunami Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej są: dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB, dr inż. Rafał Grądzki.
Czytaj więcej na: Łazik marsjański. Koło Naukowe Robotyków na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej buduje nowe pojazdy
(oprac. mr)