40 dwuosobowych zespołów spotkało się w finale konkursu o indeks Politechniki Białostockiej Matematyka stosowana. Uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski rywalizowali w zadaniach praktycznych przy siedmiu stanowiskach przygotowanych w nowoczesnych laboratoriach uczelni.
„Matematyka stosowana” to ogólnopolski konkurs o indeks Politechniki Białostockiej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Główną nagrodą jest indeks na dowolnie wybrany kierunek studiów w Politechnice Białostockiej. Zadania konkursowe wykraczają poza szkolny schemat.
– W tym konkursie fajne jest to, że matematyka wymaga pomysłu, a nie schematu – mówi Wojciech Bartnicki – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. – Nasze zadanie praktyczne polegało na wykorzystaniu specjalnego algorytmu do obliczania cen ubrań. Jeżeli ktoś ma jakąś wiedzę pozaszkolną, to może ją tutaj z powodzeniem wykorzystać.
W tym roku konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Do pierwszego etapu zgłosiło się 125 drużyn. W drugim etapie mogły wystartować wyłącznie pary uczniowskie. Uczestnicy dobierali się w zespół dowolnie. Mogli to być koledzy z klasy, koleżanka z kółka zainteresowań, czy znajomy z innej szkoły. Najważniejsze było dzielenie pasji do matematyki i dobra współpraca podczas rozwiązywania zadań.
– Przyjechałam ze swoją konkursową partnerką Marią Węglicką z II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach – mówi Aniela Zofia Żelińska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku. – Brałyśmy udział we wszystkich trzech wykładach przygotowujących do konkursu i rozwiązywałyśmy dużo zadań z bazy, która była przygotowana przez organizatorów z Politechniki Białostockiej. Gdyby udało się nam zdobyć indeks, jak najbardziej wykorzystamy szansę, jaką dostaniemy. No i zobaczymy się tutaj w przyszłym roku.
Uczniowie z całego kraju w dwuosobowych drużynach rozwiązywali praktyczne zadania z wszystkich wydziałów Politechniki Białostockiej.
– Konkurs „Matematyka Stosowana” to świetna okazja, żeby uczniowie szkoły średniej mogli się poczuć jak studenci, czy inżynierowie Politechniki Białostockiej – mówi dr Anna Poskrobko z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej – Zadania konkursowe wymagają głębszej wiedzy matematycznej. Potrzeba jest wiedza pozaszkolna i my pomagamy taką wiedzę nabyć uczestnikom konkursu.
Zadania konkursowe wykraczają poza szkolny schemat. Uczniowie, którzy dostali się do drugiego etapu mieli okazję odwiedzić uczelnię, poznać nauczycieli akademickich i rozwiązywać zadania w nowoczesnych laboratoriach i pracowniach wydziałowych.
Pierwszym etapem konkursu był test online. Każdy zarejestrowany uczestnik ogólnopolskiego konkursu „Matematyka stosowana” otrzymał dostęp do platformy online. Tam mógł zapoznać się z przykładowymi zadaniami oraz przystąpić do testu eliminacyjnego. W drugim, czyli finałowym etapie, uczestnicy odwiedzili kampus Politechniki Białostockiej i korzystając z wiedzy matematycznej rozwiązywali zadania inżynierskie z dziedziny architektury, budownictwa, informatyki, mechatronikę, elektrotechnikę czy logistyki.
– Podczas drugiego etapu konkursu uczniowie wykonują zadania z sześciu wydziałów Politechniki Białostockiej i w Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej – tłumaczy dr Anna Poskrobko – To jest etap finałowy, praktyczny. Uczniowie przechodzą pomiędzy wydziałami i wykonują zadania, które są dostosowane do profilu danego wydziału, więc poznają całą uczelnię.
Pierwszy etap konkursu odbył się w dniach 3-7 marca 2025 r. Etap finałowy przeprowadzono 9 i 10 kwietnia na sześciu wydziałach Politechniki Białostockiej i w Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.
Zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu „Matematyka stosowana” uzyskają prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na wybranym przez siebie kierunku Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw.
Ogólnopolski konkurs o indeks Politechniki Białostockiej „Matematyka stosowana” organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. W przeprowadzeniu konkursu uczestniczą wszystkie Wydziały Politechniki Białostockiej oraz Studium Języków Obcych.
(pi)