Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, świeżo upieczony inżynier informatyki staje przed wyborem – kontynuować naukę na studiach magisterskich, czy może zakończyć studia i w razie potrzeby kolejne kwalifikacje zdobywać na dodatkowych kursach? Ta decyzja może okazać się kluczowa dla rozwoju kariery zawodowej.
– Jeśli myślisz, że tytuł magistra w tym momencie nie jest Ci przydatny, pomyśl o przyszłości, kiedy będziesz chciał awansować i tytuł magistra będzie niezbędny, aby pójść wyżej i być chociażby Project Managerem – mówi inż. Jakub Zaprzałka, który studiuje informatykę na studiach II stopnia na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.
Jakub tuż po obronie pracy inżynierskiej i znalazł zatrudnienie jako specjalista do spraw sztucznej inteligencji w Oddziale NASK Państwowego Instytutu Badawczego w Białymstoku. Zdecydował jednak, że dyplom inżyniera to za mało. Dlatego studiuje informatykę także na II stopniu, a studia dzienne na Wydziale Informatyki PB godzi z pracą zawodową.
– Plan na naszej uczelni pozwala na połączenie pracy ze studiami. Sam pracuję 3-4 dni w tygodniu, a na zajęcia chodzę głównie popołudniami. Pracując i jednocześnie studiując widzę wiele tematów, w których studia pomagają mi w pracy, a zagadnienia z którymi spotykam się w biurze, pozwalają lepiej zrozumieć przydatność wiedzy, którą prezentuje się nam na studiach – podkreśla inż. Jakub Zaprzałka.
Na studia II stopnia na kierunku informatyka studenci zdobywają wiedzę, która pozwala na rozwiązywanie różnorodnych problemów informatycznych. Kształtują też nawyk ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego, tak by być przygotowanym do podejmowania nowych wyzwań.
Studenci mają do wyboru ciekawe specjalizacje:
- biometria i przetwarzanie sygnałów (na studiach stacjonarnych)
- inteligentne technologie internetowe (studia stacjonarne)
- inżynieria oprogramowania (studia stacjonarne)
- systemy inteligentne (na studiach niestacjonarnych)
Na specjalności biometria i przetwarzanie sygnałów studenci zdobywają wiedzę i umiejętności związane nie tylko z tworzeniem innowacyjnych systemów informatycznych, ale także zróżnicowanymi technikami ich zabezpieczenia. Dowiadują się o najnowszych technologiach związanych z zastosowaniem biometrii. Uczą się projektowania i programowania zaawansowanych aplikacji internetowych, np. JavaScript, node.js, Angular i React, projektowania i programowania aplikacji na urządzenia mobilne ze szczególnym uwzględnieniem projektowania interfejsów GUI i wykorzystania bibliotek przetwarzania wideo, dźwięku i obrazu, a także projektowania aplikacji i interfejsów użytkownika wykorzystujących interaktywne sposoby komunikacji NUI. Poznają inżynierię oprogramowania multimedialnego, w tym wykorzystania akceleratorów graficznych i procesorów sygnałowych, stosują standardy i algorytmy grafiki komputerowej oraz metod wizualizacji (dwu- i trójwymiarowej) w systemach wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Po ukończeniu studiów są przygotowani do pracy na stanowiskach kierowniczych, doradczych oraz eksperckich, a zdobyta wiedza i nabyte umiejętności pozwalają im na prowadzenie aktywności zawodowej – zarówno własnej, jak i w przedsiębiorstwach informatycznych – polegającej m.in. na: tworzeniu, wdrażaniu i testowaniu własnych rozwiązań biometrycznych opartych o metody sztucznej inteligencji, opracowywaniu rozwiązań wykorzystujących technologie SoC oraz BLE, projektowaniu rozwiązań wpisujących się w trend Internet of Everything (IoE), projektowaniu i implementacji własnych gier (jak również metod przetwarzania obrazu i wideo w czasie rzeczywistym) oraz przygotowaniu odpowiedniego interfejsu komunikacyjnego pomiędzy człowiekiem a maszyną (także uwzględniając techniki kognitywistyczne).
Na specjalności inteligentne technologie internetowe studenci pogłębiają wiedze z zakresu projektowania, implementowania, wdrażania oraz eksploatacji aplikacji i systemów internetowych, a także rozwiązań i praktyk służących podniesieniu bezpieczeństwa systemów komputerowych. Tę wiedzę i umiejętności potrafią wykorzystać m.in. do eksploracji danych oraz ich zastosowania w odniesieniu do sieci WWW; tworzenia aplikacji sieciowych z zapleczem bazodanowym oraz najpopularniejszych typów baz danych. Zostają specjalistami w zakresie zarządzania sieciami przewodowymi i bezprzewodowymi, usług przez nie wykorzystywanych oraz protokołów zarządzania sieciami, projektowania i wdrażania systemów IoT. Są przygotowani do podjęcia pracy w firmach informatycznych z branży e-usług, czyli zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem aplikacji i systemów internetowych, firmach zarządzających portalami internetowymi, jak również zajmujących się implementacją aplikacji internetowych.
Studenci, którzy wybiorą specjalność inżynierii oprogramowania nauczą się na studiach II stopnia projektowania, implementacji i testowania różnorodnych systemów informatycznych, w tym internetowych i chmurowych, budowy aplikacji biznesowych, rozproszonych i równoległych, architektur oprogramowania i współczesnych procesów wytwórczych oprogramowania. Będą umieli projektować i korzystać z baz i hurtowni danych w zastosowaniach biznesowych, wykorzystać techniki eksploracji danych (m. in. danych finansowych i medycznych) oraz inteligencji obliczeniowej (w tym sztucznych sieci neuronowych i algorytmów ewolucyjnych), a także z zaawansowanych aspektów najpopularniejszych systemów operacyjnych. Z taką wiedzą i umiejętnościami będą cenionymi pracownikami firm tworzących oprogramowanie oraz konsultingowych. Mogą też pracować w zespole i proponować rozwiązania oparte na najnowszych zdobyczach inżynierii oprogramowania.
Na specjalności systemy inteligentne na studiach niestacjonarnych studenci pogłębiają wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu:
- testowania oprogramowania i narzędzi do automatycznego testowania,
- stosowania zaawansowanych metod sztucznej inteligencji,
- analizy i przetwarzania obrazów wraz z technikami przetwarzania wstępnego, segmentacji, ekstrakcji cech oraz klasyfikacji w celu rozpoznawania obiektów,
- zastosowań systemów biometrycznych projektowania architektur i interfejsów modułów programowych,
- technik reprezentacji wiedzy oraz metod wnioskowania wykorzystywanych w systemach ekspertowych,
- rozpatrywania alternatywnych rozwiązań projektowych i uzasadniania wybranych decyzji projektowych,
- systemów rozproszonych oraz zagadnień związanych z SOAP i RESTful web serwisami,
- hurtowni danych, optymalizacji zapytań w praktyce, baz danych typu NoSQL oraz analizy danych w oparciu o modele sieci bayesowskich,
- problematyki Internet of Things,
- doboru i stosowania metod i algorytmów do zadań eksploracji danych często spotykanych w praktyce,
- zastosowań wybranych metod i algorytmów związanych z realizacją zadań na dużych zbiorach danych,
- eksploracji danych, w tym sieci WWW, oraz technik przechowywania danych pobranych z sieci WWW,
- budowy aplikacji równoległych dla systemów ze wspólną pamięcią (OpenMP) oraz z przesyłaniem komunikatów (MPI).
Absolwenci tej specjalności zostają pracownikami działów IT w firmach reprezentujących różne branże. Do ich kompetencji należy wdrażanie, utrzymywanie i w razie potrzeby dopasowywanie do potrzeb pracodawcy infrastruktury i systemów informatycznych.
Kierunek informatyka (I i II stopnia) na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej uzyskał akredytację zagraniczna Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych. Jest ona dodatkową weryfikacją i potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia na tym kierunku studiów, zgodną z międzynarodowymi standardami w zakresie kształcenia inżynierów. Programy kształcenia posiadające akredytację KAUT spełniają międzynarodowe standardy i są rozpoznawane przez pracodawców w Europie.
Rekrutacja kandydatów do podjęcia studiów II stopnia w Politechnice Białostockiej odbywa się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Termin naboru w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023 to 10 stycznia do 12 lutego.
Szczegółowe informacje:
- System IRK
- Harmonogram rekrutacji
- Dokumenty rekrutacyjne
- Limit miejsc na studia II stopnia rozpoczynające się od semestru letniego 2022/2023
- Opłata za przeprowadzenie rekrutacji
(oprac. mr)