„Niesamowita maszyna” to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w szczególności maturzystów. Uczeń bądź zespół, który skonstruuje najlepszą maszynę wygra pięć tysięcy złotych oraz indeksy na wybrane wydziały Politechniki Białostockiej. Przewidziane są także nagrody dla szkoły w której uczą się najlepsi konstruktorzy i dla ich nauczyciela – mentora.
Politechnika Białostocka, największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce, organizuje po raz szósty konkurs „Niesamowita Maszyna”. To rywalizacja, w której głównymi nagrodami są indeksy na wybrane kierunki studiów pierwszego stopnia Politechniki Białostockiej oraz nagrody pieniężne.
W konkursie wystartować mogą uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Aby wziąć w nim udział należy stworzyć urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału.
Nagrody
Zwycięski zespół lub konstruktor otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych, oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką do wyboru na:
- Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku),
- Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku,
- Wydziale Elektrycznym,
- Wydziale Mechanicznym,
- Wydziale Inżynierii Zarządzania.
II miejsce – nagroda pieniężna o wartości 2 000 zł
III miejsce – nagroda pieniężna o wartości 1500 zł
Opiekun – mentor zwycięskiej drużyny – nagroda pieniężna o wartości 1 000 zł
Szkoła ponadpodstawowa, w której uczą się zwycięzcy konkursu – 500 zł
– Najważniejszy jest pomysł oraz kreatywne zastosowanie prostych zasad fizyki – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Liczymy na to, że biorą w nim udział osoby, które już mają smykałkę techniczną, znają prawa fizyki i fascynują je techniczne zagadnienia. Co roku młodzi ludzie z całej Polski zaskakują swoimi konstrukcjami i wkrótce stają się naszymi studentami. W uczelni mogą rozwijać swoje talenty w licznych kołach naukowych.
Jak wziąć udział w konkursie Niesamowita Maszyna?
Konstrukcje można budować w pojedynkę lub w zespole (maksymalnie 3-osobowym), zawsze pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Konkursowe maszyny powinny mieścić się na ławce szkolnej. Działanie gotowej maszyny należy sfilmować i opublikować w serwisie YouTube (clip do 2 minut). Uwaga! W tytule filmu powinna znaleźć się nazwa konkursu, czyli „Niesamowita Maszyna” oraz zwrot identyfikujący projekt; w opisie – krótka charakterystyka reakcji łańcuchowej. Zebrane pod filmem polubienia są elementem oceny konkursowej.
Na budowę maszyny młodzi konstruktorzy mają kilka miesięcy. Termin nadsyłania zgłoszeń oraz publikacji filmów konkursowych minie 22 marca 2024 roku. Kolejne etapy konkursu „Niesamowita Maszyna”, harmonogram, regulamin oraz formularze zgłoszeń znajdują się na stronie www.niesamowitamaszyna.pl
Finał konkursu Niesamowita Maszyna
Najciekawsze „Niesamowite Maszyny” zmierzą się 17 kwietnia 2024 roku, w finale, który zostanie rozegrany w Politechnice Białostockiej.
Harmonogram piątej edycji konkursu „Niesamowita Maszyna”:
Etap I – do 22 marca 2024 r. nadsyłanie dokumentów zgłoszeniowych oraz publikacja filmów konkursowych w serwisie YouTube
Etap II (wewnętrzny) – do 10 kwietnia 2024 r. zamknięcie głosowania na YouTube, wyłonienie max. 10 zespołów, które otrzymają zaproszenie do rundy finałowej
Etap III – 17 kwietnia 2024 r. finał konkursu w Politechnice Białostockiej. Wybór zwycięzców i wręczenie nagród.
Od czego się zaczęło?
Maszynę, na wzór tej, którą zbudował Rube Goldberg, sześć lat temu skonstruowali studenci, licealiści i pracownicy Politechniki Białostockiej. Projekt okazał się być wspaniałą integracyjną zabawą, która uruchomiła kreatywność twórców. Takimi zdolnościami: umiejętnością pracy w grupie i determinacją do rozwiązywania napotykanych problemów, powinni wykazywać się przyszli inżynierowie.
Konkurs co roku przyciąga młodych, zdolnych studentów. Okazał się być strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o promocję uczelni, co nie umknęło uwadze branży. „Niesamowita maszyna” zdobyła bowiem pierwszą nagrodę w konkursie Genius Universitatis 2019 na najbardziej kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej.
Ogólnopolski konkurs Politechniki Białostockiej „Niesamowita Maszyna” odbywa się pod patronatem Rektor Politechniki Białostockiej.
Patronatem medialnym piątą edycję konkursu Niesamowita maszyna objęli: TVP3 Białystok, Platon TV Białystok, Radio Białystok, Radio Akadera, geekstok.pl.