// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Wykonuje komendy, chodzi przy nodze, potrafi robić różne sztuczki, nie merda tylko ogonem…bo go nie ma. Gdziekolwiek się pojawia, wywołuje uśmiech.

Mechatroniczny pies to nowość na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Wbrew pozorom to nie  zabawka, ale przede wszystkim nowoczesne narzędzie, które będzie wspierać edukację studentów na kierunkach: automatyka i robotyka oraz mechatronika.

Obecnie trwają testy oprogramowania, które pozwolą optymalnie wykorzystywać możliwości robota w procesie kształcenia przyszłych inżynierów, m.in. w nauce programowania.

Policja nowojorska zostanie uzbrojona w robo-psy, które będą obezwładniać przestępców, patrolować zagrożone tereny oraz wykrywać lokalizację skradzionych samochodów. Na Wydziale Mechanicznym też mamy stalowego „pupila”, ale jest zdecydowanie mniej groźny i służy zgoła innym celom.

– Najnowszy nabytek Wydziału Mechanicznego – pies, a właściwie – pies mechatroniczny, to urządzenie, które będzie integrowało części mechaniczne, część elektroniczną oraz oprogramowanie. Urządzenie to będzie wykorzystywane w laboratoriach prowadzonych na Wydziale Mechanicznym, a zwłaszcza na kierunkach automatyka i robotyka oraz mechatronika – wyjaśnia dr inż. Adam Bajkowski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia na Wydziale słynącym z zamiłowania do wyjątkowych maszyn i pojazdów.

Co ważne, robo-pies jest w pełni programowalny, można go rozbudowywać o nowe komponenty i dostosowywać do potrzeb edukacji studentów. Dzięki temu będzie stanowił wyjątkowe narzędzie w nauce programowania.

– Obecnie robot potrafi wykrywać przeszkody i unikać zderzenia z nimi. W planach jest rozbudowanie go o czujnik Lider, co pozwoli wykorzystać funkcjonalność wykrywania, mapowania przestrzeni wokół robota, tak aby jeszcze dokładniej unikać zderzeń z przeszkodami – mówi mgr inż. Michał Falkowski.

Urządzenie ma zachęcić studentów do realizacji własnych mechatronicznych projektów. Niebawem na Wydziale Mechanicznym zostanie ogłoszony konkurs dla interdyscyplinarnych zespołów na projekt podobnego urządzenia. Technologie zastosowane w interaktywnym psie mają zainspirować studentów do zaprogramowania własnego urządzenia. Najwyżej oceniony projekt uzyska finansowanie na budowę robota.

Obejrzyjcie, co potrafi mechatroniczny pies Wydziału Mechanicznego:

 

Galeria zdjęć z udziałem robo-psa oraz pracowników Wydziału Mechanicznego:

(mz)