236 uczestników zgrupowanych w 118 drużyn bierze udział w ogólnopolskim konkursie o indeks Politechniki Białostockiej „Matematyka stosowana”. Do zmagań z praktyczną matematyką zgłosili się uczniowie od Gdyni po Rzeszów.
W ogólnopolskim konkursie o indeks Politechniki Białostockiej „Matematyka stosowana” o indeks Politechniki Białostockiej mogą wystartować wyłącznie pary uczniowskie. Ważne, by dzielić pasję do matematyki i harmonijnie współpracować ze sobą podczas rozwiązywania zadań. W pierwszym etapie konkursu młodzi zawodnicy rozwiązują test online, który zdecyduje o wejściu do finałowych zmagań o indeksy na dowolny wydział Politechniki Białostockiej.
Czym jest Matematyka stosowana?
– „Matematyka Stosowana” to szczególnie interesujący konkurs – mówi koordynator i pomysłodawca przedsięwzięcia dr inż. Rajmund Stasiewicz z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. – Przede wszystkim pokazuje szeroki przekrój zastosowań matematyki w życiu codziennym oraz w życiu przyszłych inżynierów, których kształcimy w Politechnice Białostockiej. Uczniowie, którzy wezmą udział w naszym konkursie oraz wejdą do drugiego etapu, będą mieli okazję odwiedzić naszą uczelnię, poznać nauczycieli akademickich, rozwiązywać zadania w laboratoriach i pracowniach wydziałowych. Taka formuła bardzo podoba się naszym uczestnikom.
Od 3-7 marca uczniowie indywidualnie rozwiążą quiz, którego wynik zdecyduje o dalszym udziale drużyny w konkursie.
W pierwszym etapie konkursu o indeks wezmą udział uczniowie z miejscowości:
- Białystok
- Bielsk Podlaski
- Ełk
- Gdynia
- Giżycko
- Ignatki
- Jasionówka
- Kętrzyn
- Łapy
- Lublin
- Myślenice
- Niećkowo
- Orzysz
- Ostrołęka
- Pisz
- Rzeszów
- Suwałki
- Szczuczyn
Kiedy finał konkursu o indeks?
W finale rozgrywanym na kampusie Politechniki Białostockiej w dniach 9-10 kwietnia 2025 roku uczestnicy korzystając z wiedzy matematycznej rozwiązują zadania inżynierskie. Od architektury i budownictwa, po informatykę, mechatronikę, elektrotechnikę oraz logistykę – matematyka jest wszędzie i warto znać jej podstawy, żeby w przyszłości z sukcesem projektować, planować i programować.
Nagrody!
Laureaci konkursu otrzymują przepustkę do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku, który oferuje największa uczelnia techniczna w regionie północno-wschodniej Polski. W 2024 roku indeksy Politechniki Białostockiej zdobyło w ten sposób 16 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku, Ełku, Ostrołęki oraz Jarocina.
Zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu „Matematyka stosowana” uzyskają prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na wybranym przez siebie kierunku Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw pod warunkiem, że w terminach zgodnych z harmonogramem rekrutacji w roku zdania egzaminu maturalnego:
- zapiszą się na wybrany kierunek studiów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
- złożą komplet dokumentów wymaganych od kandydata na studia wraz z poświadczeniem statusu laureata konkursu,
- zdadzą dodatkowy egzamin z rysunku), który jest wymagany w przypadku ubiegania się o przyjęcie na kierunki realizowane na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.
Sprawdź ofertę kierunków studiów w Politechnice Białostockiej
Organizatorzy konkursu Matematyka stosowana
Ogólnopolski konkurs „Matematyka stosowana” organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. W przeprowadzeniu konkursu uczestniczą wszystkie Wydziały Politechniki Białostockiej oraz Studium Języków Obcych.
Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie: signum.pb.edu.pl/konkurs