// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Spotkania z przedstawicielami z całego świata są naszą ogromną inspiracją. Pojawiają się nowe pomysły na współpracę. Dyskutujemy o dobrych praktykach edukacyjnych. Zdobywamy ważne kontakty. Zyskujemy zagranicznych studentów. Za nami kolejna edycja International Staff Week! To było 5 intensywnych dni w międzynarodowym towarzystwie!

 

Te spotkania to forma wymiany doświadczeń, ale też i kontaktów pomiędzy naszymi Partnerami, którzy cenią nasze wydarzenie i chętnie przyjeżdżają do nas, dzieląc się swoimi doświadczeniami. A wszystko po to, żeby zachęcać studentów, pracowników i nauczycieli, ale też i obsługę administracji do uczestniczenia w programie Erasmus+. Obecnie bez umiędzynarodowienia nie ma rozwoju właściwie żadnego aspektu funkcjonowania uczelni. Umiędzynarodowienie potrzebne jest w zakresie edukacji, prowadzenia badań naukowych, ale i podnoszenia standardów funkcjonowania uczelni. I do tego dążymy. Mam nadzieję, że International Staff Week przyczyni się właśnie do rozwijania tych wszystkich aspektów naszej działalności – podsumowała tegoroczną edycję wydarzenia dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

Finał pięciu dni spotkań z 50 przedstawicielami z 20 krajów odbył się uroczyście w Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Galę zakończenia wydarzenia uświetniło wręczenie przez Panią Rektor certyfikatów uczestnikom „week’u”.

Te certyfikaty świadczą o odbyciu bardzo intensywnego programu w ramach International Staff Week. Złożyły się na niego warsztaty, w tym warsztaty języka i kultury polskiej, wykłady na wszystkich wydziałach naszej uczelni, spotkanie z prezydentem miasta, zwiedzanie Białegostoku, prezentacja potencjału naszej uczelni. Myślę, że to wszystko zrobiło duże wrażenie na naszych gościach – przekonywała Pani Rektor.

Harmonogram wydarzeń, które odbywały się od 15 maja do 19 maja był rzeczywiście napięty. Począwszy od dziesiątek prezentacji, wykładów, po kilkanaście warsztatów, wizytę w Bibliotece PB, Centrum Historii PB,  wycieczki po mieście i regionie. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty organizowane przez Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej, prowadzone przez Monikę Śleszyńską, Anielę Staszewską, Wojciecha Rogalskiego oraz warsztaty „Jak cię widzi kamera”, prowadzone dr. inż. prof. PB Jarosława Makala z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej – poświęcone tematom autoprezentacji oraz budowaniu relacji w różnych kanałach komunikacji. Prestiżowym punktem tygodniowego programu było też wystąpienie przedstawiciela konsorcjum uczelni wyższych Alliance of Universities ACROSS, do którego należy Politechnika Białostocka wraz z dziewięcioma Partnerami europejskimi. Wspólne działania konsorcjum przedstawił podczas spotkania dr Benny Liebold, Kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej Politechniki w Chemnitz (Niemcy). Ukłonem w stronę naszych uczestników było również zaproszenie na spotkanie z Prezydentem Miasta Białystok w Pałacyku Gościnnym Branickich, podczas pierwszego dnia International Staff Week. Władze miasta zwróciły uwagę na międzynarodowy wymiar spotkania oraz znaczenie wydarzenia organizowanego przez Politechnikę Białostocką. 

Każdy z naszych eventów jest dla nas lekcją tego, co możemy jeszcze zrobić, by ulepszyć formułę spotkań. Dlatego poprosiliśmy naszych Gości o feed back w ramach podsumowania ostatniego dnia wydarzenia. Podzielili się z nami swoimi wrażeniami, podkreślając ogromną – obopólną wartość takich wydarzeń, jak to organizowane co roku przez Biuro Współpracy Międzynarodowej. Wyrazili nadzieję, że przełoży się to na kolejne wspólne projekty i wymianę studencką w ramach Erasmus+, zwłaszcza że Politechnika Białostocka jest silną marką na arenie międzynarodowej, która ma ogromny potencjał, innowacyjną infrastrukturę i niezwykle przedsiębiorczą i kreatywną kadrę. Uczestnicy jednogłośnie chwalili polską gościnność oraz kuchnię. Szczególnie miło będą też wspominać takie momenty z wizyty u nas, jak wycieczki do Supraśla, Tykocina, gdzie poznawali nasze dziedzictwo naturalne i kulturowe. Docenili także niespodzianki, takie jak występ Kurpi Zielonych, czy ogromny tort z okazji 10. edycji wydarzenia.

A jak wydarzenie przełoży się na dalsze działania w ramach strategii umiędzynarodowienia Politechniki Białostockiej?

Po okresie, kiedy cała uwaga była skupiona na utrzymaniu dobrych stosunków międzynarodowych w okresie pandemii i współpracy online, przyszedł czas na dyskusje o nowych inicjatywach, wymianie doświadczeń w realizowanych aktualnie projektach, które mogą być inspiracją do kolejnych umów i grantów międzynarodowych – mówiła dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PBProrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Politechnice Białostockiej, wymieniając profity wynikające z kooperacji z uczelniami. – Realne korzyści są duże. Z jednej strony mamy osoby, które są zainteresowane nowymi projektami międzynarodowymi z udziałem naszych nauczycieli, a z drugiej strony mamy miejsce, gdzie możemy się spotkać i znaleźć sobie partnera do przyszłego projektu. I tak się dzieje. Jest to miejsce, gdzie rodzą się różnego rodzaju pomysły, nowe przyjaźnie i znajomości personalne. Nie sposób zapomnieć o tym, że bezpośredni kontakt z ludźmi z „innego świata” wiele nas uczy, w tym, jak współpracować w międzynarodowych zespołach – podsumowała cykl międzynarodowych spotkań dla nauczycieli, przedstawicieli administracji oraz osób uczestniczących w różnego rodzaju projektach – Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Politechnice Białostockiej.

Dziękujemy wszystkim naszym Gościom z uczelni partnerskich za obecność podczas 10. edycji International Staff Week w Politechnice Białostockiej. Jak widać, współpraca nie zna granic! W końcu, odwiedzili nas przedstawiciele z najdalszych zakątków świata: Albania (University of Tirana),  Algieria (University of Batna 2), Armenia (Armenian State University of Economics), Belize (University of Belize), Bhutan (Jigme Namgyel Engineering College, Royal University of Bhutan), Bośnia i Hercegowina (University of East Sarajevo, University of Sarajevo), Hiszpania (Universidad Camilo Jose Cela, Universitat de Girona), Indonezja (Institut Teknologi Sepuluh Nopember), Jordania (Tafila Technical University), Kazachstan (Kazakh National ResearchTechnical University named after K.I.Satpayev), Litwa (Vilnius Gediminas Technical University), Łotwa (Rezekne Academy of Technologies), Mauritius (University of Mauritius), Meksyk (Universidad Iberoamericana Mexico City), Niemcy (Technical University Chemnitz), Rumunia (University of Craiova), Salwador (Universidad Centroamericana José Simeón Cañas), Turcja (Süleyman Demirel University, Bandirma Onyedi Eylul University), Ukraina (Lviv Polytechnic National University), Wietnam (Ho Chi Minh City University of Technology).

Jesteśmy wdzięczni pracownikom naszej uczelni za zaangażowanie i wsparcie wydarzenia oraz przede wszystkim za ogromne serce i pracę ze strony Biura Współpracy Międzynarodowej. To dzięki Wam 10. edycja International Staff Week była strzałem w dziesiątkę! Brawo!

Do zobaczenia za rok w Politechnice Białostockiej!

Obejrzyjcie wideo podsumowujące 10. edycję International Staff Week w Politechnice Białostockiej! 

Zapraszamy do obejrzenia galerii z naszych spotkań na Politechnice Białostockiej w ramach 10. edycji International Staff Week: 

(mz)