// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Ponad 20 zawodników z całej Polski rywalizowało w Turnieju Go, który w dniach 10-11 lutego 2024 r. zorganizował Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Pojedynki na planszy goban toczyli zawodowcy i amatorzy. Wygrał Jan Frączak, gracz poziomu 3 dan z Warszawy.

Go to starochińska gra planszowa, popularna również w Korei i Japonii. Jej legendarne początki sięgają 2 000 lat p.n.e.! Edward Lasker – wybitny szachista amerykański – powiedział o niej: „Jeżeli szachy są królową gier, to Go z pewnością jest ich cesarzem”.

W ostatnich latach Go zdobywa miłośników na całym świecie! Mimo prostoty reguł, które umożliwiają naukę gry nawet małym dzieciom, Go nie należy do łatwych rozrywek. Przekonują się o tym studenci Politechniki Białostockiej, którzy grają w Go na przykład w ramach Koła Naukowego Miłośników Gier Logicznych, które działa na Wydziale Informatyki.

– Go to gra warta popularyzacji. Jest bardzo logiczna, strategiczna i matematyczna. Ciekawostką jest to, że sztuczna inteligencja pokonała mistrza Go prawie 20 lat później, niż program komputerowy wygrał partię szachów z Garri Kasparowem. Dlatego staramy się promować grę Go wśród naszych studentów, rozkładając na korytarzach małe tablice Go i kamyczki. Mam też nadzieję, że do jej popularyzacji przyczyni się również organizowany przez nas Turniej – mówiła dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

W białostockich zawodach Go mógł wziąć udział każdy, kto lubi i zna zasady tej gry. Turniej pełnił rolę eliminacji do Mistrzostw Polski, więc można tu było spotkać goistów z całej Polski: Warszawy, Kielc, Bydgoszczy, Lublina, Poznania, Białegostoku. Wydarzenie było wspaniałą okazją do integracji goistów, wymiany doświadczeń i rozmowy z mistrzami. Organizatorzy zapewnili uczestnikom specjalne pomieszczenie, w którym odbywały się partie szkoleniowe dla amatorów, a także analizy najciekawszych rozgrywek na planszy. Z tych atrakcji korzystali chętnie młodzi gracze z białostockich liceów.

Pierwszy Turniej Go Politechniki Białostockiej wygrał Jan Frączak, gracz poziomu 3 dan z Warszawy. Drugi był Leszek Stanisław Sołdan (4 dan) – piętnastokrotny indywidualny mistrz Polski w Go.

– Być może dlatego, że gram długo i zawzięcie, to byłem kiedyś mistrzem – mówił Leszek Sołdan. – Umówmy się, że słowo mistrz ma tutaj dwa znaczenia. Mistrzem Polski byłem 15 razy, ale jeżeli chodzi o mistrza w drugim znaczeniu, czyli takiego, który osiągnął pewien poziom gry, to zostałem nim czterdzieści parę lat temu. Jest pewna część ludzi, do których się zaliczam, którzy grę Go uważają za ciekawy przejaw społecznej zabawy. To gra różniąca się od innych i dla mnie, matematyka, bardzo interesująca. Wspólnym punktem między matematyką a Go jest pewnego rodzaju czystość myślenia.

Miejsce trzecie w Turnieju Go Politechniki Białostockiej zajął Maksym Wałaszewski (3 dan) z Bydgoszczy – prezes Polskiego Stowarzyszenia Go w kadencji 2021-2023. Czwarty był Adrian Kiełczykowski (1k) z Warszawy, piąty Piotr Dyszczyk (1 dan) z Lublina.

Turniej Go Politechniki Białostockiej współorganizowały: Polskie Stowarzyszenie GO i Białostocki Klub Go. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Science kultura” finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu.

(mr)

Wyniki Turnieju Go Politechniki Białostockiej:

I miejsce – Jan Frączak (nagroda 800 zł)
II miejsce – Leszek Sołdan (500 zł)
III miejsce – Maksym Wałaszewski (300 zł)
IV miejsce  – Adrian Kiełczykowski (200 zł)
V miejsce – Piotr Dyszczyk (200 zł)

Laureaci poszczególnych kategorii turniejowych:

  • najlepszy gracz pod top-barem – Damian Mrozowski
  • najlepszy gracz 2 – 4 dan – nie wyłoniono zwycięzcy
  • najlepszy gracz 2 kyu – 1 dan – Paweł Frączak
  • najlepszy gracz 5 – 3 kyu – Maciej Krajewski
  • najlepszy gracz 10 – 6 kyu – Michał Mazur
  • najlepszy gracz 15 -11 kyu – Krzysztof Zajczuk
  • najlepszy gracz 20 -16 kyu – Marek Mierzwiński
  • nagrody dla debiutantów – Artur Pietrzycki, Zajczyk Konrad, Iwan Korsunskij