// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Politechnika Białostocka zaprasza w poniedziałek, 13 maja 2024 roku, na XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. To okazja, by zobaczyć bolidy Formula Student, samodzielnie programować roboty sumo, czy nauczyć się, jak wykonywać pomiary geodezyjne przy pomocy dalmierza i niwelatora.
 

Ponad 140 wydarzeń, prezentacji i warsztatów festiwalowych uzupełni 16 maja bezpłatny spektakl krakowskiego Teatru Komedia. 18 maja największa uczelnia techniczna w Polsce północno-wschodniej zaprezentuje swój potencjał podczas Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Naukowcy i studenci z wszystkich sześciu wydziałów Politechniki Białostockiej na XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki przygotowali ponad 140 wydarzeń.

– Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to wydarzenie, które w Podlaskiem wspólnie organizujemy po raz 20. – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Dla Politechniki Białostockiej to znakomita okazja do przypomnienia Państwu, że w tym roku obchodzimy Jubileusz 75-lecia PB.

– Odwiedzając kampus przy ulicy Zwierzynieckiej będzie można zobaczyć od środka, jak nadaje nasze Radio Akadera – akademicka rozgłośnia radiowa z niemal sześćdziesięcioletnią historią. Tuż obok naszej hali sportowej znajduje się unikalny w skali kraju kompleks boisk na świeżym powietrzu. Studenci, jak i mieszkańcy Białegostoku, będą mogli zagrać w piłkę nożną na Orliku, rozegrać mecze tenisowe na akrylowych kortach i rozgrywać turnieje squasha w profesjonalnych warunkach, ale pod przysłowiową chmurką. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane nowoczesną nauką. Dzieci pod okiem mikroskopu będą mogły poznać życie w wodzie, czy poznać bogactwo lasu. Przybliżymy też pojęcia energii i temperatury w kontekście ekologicznej gospodarki. Starszych odbiorców zapraszam na prezentację działania Elektrowni Hybrydowej Politechniki Białostockiej.

Uczestników Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, jak i wszystkich sympatyków naszej Uczelni z okazji Jubileuszu 75-lecia PB zapraszam na bezpłatne przedstawienie krakowskiego Teatru Komedia „Artyści na szlaku”. 16 maja, w naszej reprezentacyjnej Auli Dużej wspólnie obejrzymy spektakl przypominający o 80. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. 18 maja całe rodziny zapraszam na poziom żółty stadionu miejskiego. Atrakcji będzie moc – od pokazów robotów Lego po ćwiczenia judo! – zaprasza dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to przedsięwzięcie angażujące całą Politechnikę Białostocką: sześć naszych wydziałów, Bibliotekę, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

– W poniedziałek 13 maja 2024 roku zapraszamy na ponad 140 ciekawych wydarzeń skierowanych do zróżnicowanych odbiorców: od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, do studentów i osób dorosłych – zachęca prof. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej. – Pokażemy je w przystępnej, atrakcyjnej formie, ale warto wiedzieć, że są tematy, które rozwijamy w poważnych badaniach naukowych.

Na kampusie przy ulicy Zwierzynieckiej, 13 maja swoje drzwi otwierają cztery wydziały Politechniki Białostockiej.

W Hali Pojazdów Wydziału Mechanicznego, będzie można obejrzeć pojazdy zbudowane przez studentów, w tym liczącą już 8 bolidów flotę maszyn skonstruowanych przez ekipę Cerber Motorsport. Będą też pokazy badań pojazdów samochodowych na hamowni podwoziowej, warsztaty z wirtualnego spawania i pokazy mikrotomografii komputerowej. Swoje wynalazki ułatwiające życie osobom z niepełnosprawnościami pokażą studenci inżynierii biomedycznej ze Studenckiego Koła Naukowego ORTHOS.

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku zorganizuje gry i zabawy przyrodnicze. Jak dobrze rozpoznajemy leśne zwierzęta i rośliny? Co wiemy o ich życiu i ochronie? To wszystko wyjaśnimy podczas warsztatów dla najmłodszych. Starszych odbiorców zapraszamy na warsztaty budowniczych i projektantów dróg („Nie uwierzysz nim domierzysz”). Będzie się można nauczyć, jak wykonywać pomiary geodezyjne, używać wahadła izochronicznego, dalmierza i niwelatora. W towarzystwie naukowców z tego wydziału będzie można wybrać się na spacer po Zwierzyńcu.

Na Wydziale Informatyki zapraszamy m.in. na warsztaty z programowania robotów sumo („Roboty – to proste”, „Sumo dla robotów”). Nasi wykładowcy – popularyzatorzy matematyki między innymi wyjaśnią dzieciom, jak w nauce matematyki mogą pomóc klocki Lego.

Na Wydziale Elektrycznym porozmawiamy o tym, dlaczego nie wolno używać suszarki w trakcie kąpieli! To ciekawe zajęcia, które polecamy szczególnie dzieciom. Wszystkich zapraszamy na „Świet(l)ne eksperymenty”, podczas których spróbujemy wspólnie ustalić: czym jest światło, czy rośliny widzą, jak miesza się światło. Będzie też pokaz piorunów w unikalnym w skali kraju laboratorium Techniki Wysokich Napięć, pokaz modelu elektrowni wiatrowej i Elektrowni Hybrydowej Politechniki Białostockiej”, a także sterowników programowalnych PLC, które są sercem i rozumem współczesnych automatów i robotów.

Biblioteka Politechniki Białostockiej zaprasza na warsztaty plastyczne, na których będzie można wykonać własną, kolorową zakładkę do książek i inne ozdoby, które umilą czytanie.

13 maja warto też wybrać się na ulicę Oskara Sosnowskiego 11, gdzie mieści się Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Ruszyły zapisy na warsztaty przybliżające pracę architekta oraz generowanie obrazów z pomocą sztucznej inteligencji. A w Hali Wydziału Architektury na publiczność festiwalową czeka wiele wystaw studentów i pracowników Wydziału.

Na Wydziale Inżynierii Zarządzania mieszczącym się na kampusie w Kleosinie przy ul. Ojca Tarasiuka 2 będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób zarządzamy swoim wizerunkiem w mediach społecznościowych, jak kreować udaną, pełną sukcesów przyszłość i czym jest rewolucja nanotechnologiczna.

– Mam szczerą nadzieję, że te spotkania w formie warsztatów, wystaw, prezentacji, wykładów, pokazów, konkursów i quizów dadzą dużo radości każdej ze stron. Bo w Festiwalu chodzi głównie o radość z odkrywania ciekawostek naukowych. Będziemy starać się, żeby ze spotkania z nami każdy wyniósł niezapomniane wrażenia – mówi prof. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, ale ze względu na wygodę uczestników oraz pojemność niektórych laboratoriów zapraszamy do wcześniejszych zapisów. W ten sposób na poszczególne zajęcia zgłosić się można indywidualnie lub w zorganizowanej grupie.

Link do zapisów podlaskifestiwal.pl/imprezywPB

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Więcej na: podlaskifestiwal.pl