// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej dwukrotnie pojawiły się w zabytkowej przestrzeni Tykocina. Wystawa uświetniła Dni Architektury Drewnianej oraz Europejskie Dni Dziedzictwa.

Mieszkańcy Tykocina i turyści dwukrotnie mogli oglądać wystawę prac studentów prezentującą inwentaryzacje pomiarowe tykocińskich domów drewnianych.  Są one efektem wieloletniej współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast w Tykocinie. Dokumentacje zostały wykonane w latach 2022-2024 podczas praktyk inwentaryzacyjnych architektonicznych realizowanych na kierunku architektura.

Prace były prezentowane na wolnym powietrzu w zabytkowej scenerii tykocińskiego rynku 24 sierpnia 2024 roku w ramach Dni Architektury Drewnianej.

Podczas spotkania w zabytkowym domu przy Placu Czarnieckiego 10 wykład pt. „Znaczenie architektury drewnianej w krajobrazie historycznym Tykocina” wygłosił dr inż. arch. Aleksander Owerczuk z Katedry Projektowania Architektonicznego i Historii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Później odbył się spacer szlakiem architektury drewnianej. O historii tykocińskich domów i o ich mieszkańcach opowiadała Maria Markiewicz z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast. Spacer zakończył się spotkaniem w jednym z tykocińskich drewnianych domów.

Wystawa prac studenckich cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego była ponownie prezentowa podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Tykocinie, które miały miejsce 14 września 2024 r.

Wystawę prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotowali: dr inż. arch. Aleksander Owerczuk, dr inż. arch. Agata Szmitkowska i mgr inż. arch. Tomasz Rogala.

Dni Architektury Drewnianej w Tykocinie organizował Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Białymstoku we współpracy z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast w Tykocinie.

(jd)