// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Wydział Inżynierii Zarządzania uczy meblarstwa, inżynierii produkcji, usług, a nawet turystyki i rekreacji. Informatyka, matematyka stosowana i informatyka i ekonometria to kierunki studiów I stopnia, na jakie rekrutuje Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.

Co ciekawe, na wydziale świetnie odnajdują się kobiety z dyplomem z uczelni humanistycznej.

– Skończyłam klasę humanistyczną, ale zawsze miałam aspiracje do nauk ścisłych – mówi Alisa Borkowska, studentka informatyki. – Interesowały mnie matematyka i informatyka. Po studiach humanistycznych zdecydowałam się pójść jeszcze na studia informatyczne, żeby móc rozwijać swoje pasje. Pomimo tego, że jest się w klasie humanistycznej to jeżeli ma się jakieś zainteresowania naukami ścisłymi, matematyką, to zawsze da się zmienić zdanie, przygotować się do egzaminu i pójść w kierunku ścisłym.

Interesujące możliwości rozwoju i perspektywy zatrudnienia daje studiowanie na kierunku matematyka stosowana.

– Kiedy wybierałem szkołę średnią nie wiedziałem, co mam w życiu robić i poszedłem do liceum na profil biologiczno-chemiczny – mówi Dawid Piech, student matematyki stosowanej. – Okazało się, że to nie jest specjalnie profil dla mnie. Od zawsze bardzo dobrze wychodziła mi matematyka, aczkolwiek nie widziałem w niej przyszłości. Później, po pół roku nauki na profilu biologiczno-chemicznym, postanowiłem przerzucić się na matematykę i przeniosłem się do technikum mechanicznego. Jak się przenosiłem, już wiedziałem, że będę się wybierał na politechnikę studiować matematykę ponieważ jest bardzo logiczna – wszystko z czegoś wychodzi i wiadomo, o co chodzi – przynajmniej tak to wyglądało w szkole średniej.

Pierwsze semestry na Politechnice Białostockiej wymagają od studentów solidnej pracy.

– Na samym początku, kiedy zetknąłem się z matematyką na studiach – czar prysł – przyznaje Dawid Piech. – Nagle wszystko wydało mi się z kosmosu, ale nie można się przerażać – po prostu trzeba się trochę więcej uczyć. Jak już się powtórzy jakiś materiał dwa razy – wtedy naprawdę widać to logiczne podejście do wszystkich aspektów matematyki i wygląda to jak w szkole średniej tylko jest nieco bardziej zaawansowane.

Inżynieria meblarstwa, zarządzanie i inżynieria produkcji, logistyka, zarządzanie i inżynieria usług, turystyka i rekreacja oraz zarządzanie to inżynierskie i licencjackie kierunki studiów I stopnia, jakie prowadzi Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

– Totalnie nie spodziewałam się, że uczelnia techniczna w tak praktyczny sposób może okazać wiedzę i powiem szczerze, że po „humanie” jestem naprawdę zadowolona ze swojego kierunku – mówi Agnieszka Adaszczyk, studentka kierunku zarządzanie produktem i sprzedażą. – Nie zniechęcajcie się tym, że jesteście nie bardzo w matematykę, bo naprawdę warto. Wydział Inżynierii Zarządzania jest wydziałem bardzo interdyscyplinarnym i możecie odnaleźć się na wielu płaszczyznach.

Dla wielu studentów Politechniki Białostockiej wybór kierunku jest konsekwencją wcześniej zaplanowanej ścieżki kariery.

– Logistyka już w technikum mi się podobała, więc postanowiłem pójść na studia również na taki kierunek, ponieważ dobrze się czuję w tym, co studiuję – dodaje Daniel Górski, student logistyki.

Studenci Wydziału Informatyki i Wydziału Inżynierii Zarządzania, który mieści się na kampusie w Kleosinie koło Białegostoku, odwiedzili studio Platon TV podczas Dnia Otwartego.

Podczas transmisji online przyszli studenci mogli dowiedzieć się od starszych kolegów jak zrobić pierwsze kroki na uczelni, jak przebiega studiowanie na wydziale, jak rozwijać swoje pasje w kołach naukowych, czego nauczą się na wymarzonym kierunku i gdzie znajdą pracę po ukończeniu studiów. Zajrzeli do akademików i poznali cały proces rekrutacji.

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w regionie północno-wschodniej Polski. Już od ponad 70 lat kształci inżynierów i młodych naukowców, a jej absolwenci to specjaliści, cenieni na rynku pracy. W Politechnice Białostockiej kształci się blisko 7 000 studentów. Studiują na nowoczesnych kierunkach, których program konsultowany jest z największymi pracodawcami w regionie. Studenci korzystają z nowocześnie wyposażonych laboratoriów, bogatego księgozbioru uczelnianej Biblioteki, lektoratów języków obcych, Centrum Kształcenia Zdalnego oraz Akademickiego Centrum Sportu.

 
Fotografie: Gabriela Kościuk