// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Wojciech Grzelewski student II roku studiów I stopnia na kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej wygrał konkurs na projekt mobilnego całorocznego domku letniskowego zorganizowany wraz z Wydziałem Architektury przez białostocką firmę Letniskowo. Nagrodą było 3 tys. zł lub płatny miesięczny staż w firmie Letniskowo.pl o wartości 3000 zł.

Przedmiotem konkursu był projekt mobilnego całorocznego domku letniskowego z uwzględnieniem umeblowania wraz z wizualizacjami 3D – zewnętrzną i wewnętrzną uwzględniającą wystrój wnętrza. Zdaniem komisji konkursowej złożonej z przedstawicieli firmy produkującej już szeroką gamę takich domków – najlepszy okazał się projekt Wojciecha Grzelewskiego.

– W moim projekcie starałem się zachować prostą bryłę, która wpływa na energooszczędność budynku – mówi Wojciech Grzelewski, student II roku studiów I stopnia na kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. – Jest to bryła o nowoczesnym kształcie z  jednospadowym dachem oraz obiciu dachu blachą na rąbek. Starałem się w mojej pracy zastosować optymalne rozmieszczenie solarne używając dużych przeszkleń od strony południowej oraz minimalizując otwory okienne i drzwiowe od strony północnej. W swoim projekcie zastosowałem także innowacyjną technologię drewnopochodną Steinhoff , która cechuje się wyjątkowo wysokimi walorami termoizolacyjnymi oraz niskim śladem węglowym, co jest kluczową kwestią w budownictwie dzisiejszych czasów.

Student przyznaje, że nie był to łatwy projekt, ale wygraną dobrze wykorzysta.

– Udział w konkursie dał mi wiele cennego doświadczenia  – mówi Wojciech Grzelewski. – Projektowanie domów mobilnych nie jest kwestią łatwą ze względu na ograniczony metraż oraz narzucone wymiary, szerokości i długości budynku. Stanowi to realne utrudnienie procesu koncepcyjnego. Jest to cenne doświadczenie dla przyszłej pracy projektowej w zawodzie. Planuję podjąć staż w firmie Letniskowo, ponieważ wierzę, że będzie to cenne doświadczenie dla mojej przyszłej pracy zawodowej.

Drugie miejsce i 1500 zł dostała Kamila Abramowicz, a trzecie miejsce, uhonorowane kwotą 500 zł zajęła Aleksandra Szymaniuk.

–  Mój projekt na pewno wyróżnia naturalność, prostota, ale nie banalność – przekonuje Kamila Abramowicz, studentka II roku studiów I stopnia na kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. – Taka harmonia z naturą, ponieważ użyte są materiały takie typowo naturalne, więc mój domek się bardziej wtapia niż wyróżnia. Wydaje mi się, że najbardziej zadowolona jestem z zewnętrznej elewacji samej bryły. Na pewno fajnym dodatkowym elementem jest również ażurowa pergola.

Jeszcze inaczej do projektowania konkursowego podeszła Aleksandra Szymaniuk.

– Od niedawna maluję obrazy – przyznaje studentka II roku studiów I stopnia na kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. – Chciałam to wykorzystać w moim projekcie, kiedy pani architekt wnętrz powiedziała, że bardzo chciałaby położyć tapetę na ściany domu. Wtedy stwierdziłam, że wykorzystam swój pomysł. Bo podczas przewozu takiego domku tapety mogą się zerwać – jest wiele niebezpieczeństw, które mogą nam przeszkodzić, a można byłoby je po prostu namalować. Stwierdziłam, że zaproponuję firmie swoje usługi, które robię aktualnie prywatnie, a w przyszłości może zostaniemy gdzieś tam w kontakcie i zaczniemy współpracować.
 

 

Do konkursu przystąpili studenci pracujący pod opieką dr inż. arch. Adama Tureckiego z Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

– Taki konkurs pozwala studentom poznać realia rynku mobilnych domków, procesy produkcyjne i dostępne technologie – wyjaśnia dr inż. arch. Adam Turecki. – Domek mobilny jest trudny, bo to tylko 50 metrów kwadratowych, a trzeba zawrzeć cały program. Oni dopiero zaczynają, a tu mieli okazję zmierzyć się z czymś, co jest w praktyce realizowane. Forma niewielka, skromna, ale tym trudniej. Ponadto pierwsza nagroda jest związana z płatnym stażem wygrywającego w firmie Letniskowo.

Założona w 2013 roku działająca w Białymstoku firma produkująca całoroczne domy mobilne realizuje projekty domów mobilnych w 16 krajach Europy.

– To dopiero pierwsza edycja konkursu, który stanowi dla nas platformę do odkrywania nowych talentów i eksplorowania innowacyjnych koncepcji – mówi Daniel Borysewicz – Product Manager firmy Letniskowo, a przy tym absolwent Politechniki Białostockiej. – Podejmując współpracę z wydziałem architektury Politechniki Białostockiej liczyliśmy przede wszystkim na nowe, świeże spojrzenie w kwestii projektowanie domów mobilnych. Studenci często mają oryginalne pomysły i są otwarci na eksperymentowanie z nowymi technologiami i rozwiązaniami, co może przynieść innowacyjne i atrakcyjne dla klientów propozycje. Wiedza i doświadczenie studentów z zakresu projektowania mogą być cenne przy opracowywaniu nowych koncepcji i rozwiązań. Ich zaangażowanie może przyczynić się do doskonalenia oferty i podniesienia jakości produktów firmy. Rozwiązania zaprezentowane przez zwycięzców konkursu otworzyły nasze oczy na możliwości, jakie stoją przed nami w dziedzinie nowoczesnego projektowania i efektywności energetycznej. Będziemy dążyć do wdrożenia tych cennych pomysłów i zaangażować się w dalszy rozwój naszych produktów na podstawie zdobytej wiedzy.

Oprócz Daniela Borysewicza w firmie Letniskowo pracują też inni absolwenci Politechniki Białostockiej – architektka Daria Piesiecka i Ewelina Eichstaedt.

Kryteriami oceny były:

Efektywność energetyczna: Były brane pod uwagę rozwiązania dotyczące izolacji termicznej, oświetlenia energooszczędnego, systemów ogrzewania i chłodzenia.

Zrównoważone materiały: Premiowane było korzystanie z ekologicznych, odnawialnych i recyklingowalnych materiałów.

Źródła energii odnawialnej: Projekt powinien uwzględniać wykorzystanie źródeł energii odnawialnej, takich jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe, kolektory słoneczne itp.

Inteligentne systemy zarządzania energią: Wyżej punktowane były projekty uwzględniające inteligentne systemy zarządzania energią, takie jak monitorowanie zużycia energii, automatyczne sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem.

Wydajność przestrzenna: Ważnym aspektem było zręczne i funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń oraz optymalne wykorzystanie całej przestrzeni.

Innowacyjność: Punktowane były elementy innowacyjne, które mogą wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju, a także oryginalne pomysły i nowatorskie rozwiązania technologiczne.

Koszt projektu: Ocenie poddawane były również aspekty ekonomiczne, takie jak szacowane koszty budowy, utrzymania i eksploatacji domu mobilnego. Projekty, które osiągają wysoką efektywność energetyczną przy jednoczesnym zachowaniu przystępności cenowej były wyżej punktowane.

Prezentacja i dokumentacja: Oceniana była jakość prezentacji i dokumentacji projektu – jasność, czytelność, kompletność i profesjonalizm dokumentów.

(jd)