„Waloryzacja środowiska przyrodniczego w wybranych dzielnicach Białegostoku i na obszarach podmiejskich na podstawie skali porostowej”.
Pod tą nazwą kryje się projekt uczennic z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.
Ambitne badaczki zgłosiły swoją pracę w I edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”.
Pasjonatki ekologii sprawdzają jakość powietrza zarówno w mieście, jak i na jego obrzeżach. Wykorzystują przy tym porosty, które stanowią wskaźnik pomiaru zanieczyszczenia środowiska naturalnego.W skład zespołu wchodzą: Gabriela Prus, Weronika Radzajewska, Małgorzata Redo. Opiekunem jest nauczycielka – pani Marzenna Skibicka.
Na czym dokładnie polega ich projekt?
Celem projektu jest ocena stopnia zanieczyszczenia środowiska z użyciem bioindykatorów, w postaci porostów, określenie wpływu kołowego na ten stan oraz porównanie jakości powietrza, jakim oddychają mieszkańcy centrum miasta Białegostoku (osiedle Wygoda), obrzeży miasta (osiedle Dojlidy) i osoby mieszkające na wsi (Trzcianne).
Uczestniczki konkursu zainteresowały się bioindykacją oraz życiem porostów, ponieważ zanieczyszczenia powietrza coraz bardziej wpływają na zmianę liczby gatunków porostów, częstotliwość i miejsce ich występowania, dlatego są one bardzo ważnym wskaźnikiem stanu zanieczyszczenia środowiska i tego, jak zmienia się on pod wpływem działalności człowieka. Ważne jest, aby pokazać różnicę jak mocno różni się jakość powietrza w centrum miasta i poza nim i zaprezentować sposoby zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska oraz wyginięciu gatunków porostów, które już teraz są rzadko spotykane przez człowieka.
6 grudnia 2023 r. odbędzie się finał konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec!!! Nie możemy się doczekać!
Więcej: Ruszyła II edycja konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć uczennic i ich Nauczycielki: