// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej świętowało 60-lecie działalności. Bogaty program wydarzeń jubileuszowych obejmował konferencję pod hasłem „Języki obce w uczelni technicznej: dydaktyka, aspekty kulturowe, umiędzynarodowienie”, a także uroczyste odsłonięcie murali i rozstrzygniecie konkursów fotograficznego i muzycznego. Wydarzenie zorganizowane 17 kwietnia 2024 r. było też okazją do uhonorowania wieloletniego pracownika SJO PB. Mgr Alina Jabłońska Domurat została wyróżniona odznaczeniem „Zasłużony dla Politechniki Białostockiej”.

– Jubileusz 60-lecia Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej wpisuje się w obchody 75-lecia naszej Uczelni. O znaczeniu Studium w jej historii można by mówić wiele, bo przecież nie ma uniwersytetu bez języków obcych, nie ma też umiędzynarodowienia, a przede wszystkim – nie ma komunikacji. Jednak działalność naszego Studium Języków Obcych już dawno wykroczyła poza nauczanie i doskonalenie znajomości języków obcych. SJO PB to obecnie zespół ludzi, który realizuje liczne projekty krajowe i międzynarodowe; który sam wnioskuje o projekty w ramach Erasmus+ czy NAWA. To osoby, które aktywnie współpracują z innymi jednostkami uczelni, realizując bardzo ciekawe projekty. Chodzi między innymi o współpracę z Działami Współpracy Międzynarodowej, czy też Biurem Karier i Współpracy z Absolwentami. A wszystko to po to, żeby budować markę naszej Uczelni, wzbogacać ofertę edukacyjną naszych wydziałów, tak aby pełniej odpowiadała ona na potrzeby otoczenia społecznego, a przede wszystkim na potrzeby przychodzących do nas młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać w Politechnice Białostockiej – mówiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

W obchodach 60-lecia Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej udział wzięli liczni goście. Wśród nich Wojewoda Podlaski dr Jacek Brzozowski i Lucyna Skwarko, prezeska Stowarzyszenia Akademickich Ośrodków Nauczania Języków Obcych SERMO, do którego SJO PB należy od momentu założenia Stowarzyszenia.

– Naszą 60-letnią historię świętujemy wspólnie z pracownikami Studium: obecnymi i emerytowanymi, z przedstawicielami wydziałów i jednostek Politechniki Białostockiej, a także z przedstawicielami szkół z Białegostoku i województwa podlaskiego, zaprzyjaźnionymi firmami oraz instytucjami. Bardzo ucieszyła nas obecność na naszym jubileuszu Wojewody Podlaskiego dr. Jacka Brzozowskiego. Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej jest jednostką międzywydziałową, której głównym zadaniem jest prowadzenie lektoratów języków obcych dla wszystkich wydziałów Politechniki Białostockiej. W naszej ofercie jest obecnie 5 języków: angielski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i polski. Wydawać by się mogło, że języki obce w uczelni technicznej to tylko dodatek do kształcenia inżynierów. Ich rola jest jednak dużo szersza. Okazuje się, że języki obce są potrzebne, ponieważ dzięki nim otwieramy się na świat. Możliwe są wyjazdy erasmusowe i współpraca z uczelniami z całego świata. Dzięki znajomości języków obcych rozkwita w Politechnice Białostockiej umiędzynarodowienie. Mamy więc nadzieję, że będziemy się dalej rozwijać – podkreślała mgr Violetta Grabińska, kierownik Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.

Ważnym punktem obchodów jubileuszowych było wręczenie mgr Alinie Jabłońskiej Domurat odznaki honorowej „Zasłużony dla Politechniki Białostockiej”. Wieloletnia lektorka Studium Języków Obcych, w latach 2005-2008 pełniła funkcję jego kierownika. Wykazała się wyjątkową aktywnością organizacyjną i zasługami dla rozwoju jednostki. Dzięki jej staraniom SJO PB rozpoczęło działalność komercyjną i pod nazwą „Polilingua” oferuje kursy i egzaminy językowe. Zadbała też o to, żeby jednostka, do tej pory funkcjonująca bez własnej siedziby, została uwzględniona w planie budowy gmachu Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

– To wielkie święto dla Studium Języków Obcych, jak i dla mnie osobiście. Jestem związana ze Studium od 1994 roku i pamiętam, jak wyglądała nauka języków obcych wiele lat temu, kiedy zaczęłam tutaj pracować. Wiem też, jak nauczanie wygląda obecnie. Zrobiliśmy ogromny postęp. W tej chwili nie tylko nauczamy, ale jesteśmy też tutorami, wspieramy naszych studentów w rozwoju. Wisienką na torcie jest działalność Centrum Języka i Kultury Polskiej POLISH LAB, które prowadzę od początku, od 2015 roku. Uczymy w nim języka polskiego jako obcego, prowadzimy warsztaty kulturowe, organizujemy cykliczne imprezy kulturalne, jak również prowadzimy państwowe egzaminy z języka polskiego jako obcego. I mogę się tu pochwalić, że jesteśmy jedyną instytucją w Polsce północno-wschodniej, która posiada takie uprawnienia – podkreśla mgr Alina Jabłońska Domurat.

– Warto pamiętać, że nauka języka obcego to nie tylko poznanie samego języka, ale też otwarcie na inną kulturą. Dlatego bardzo zachęcam do uczenia się języków obcych, w Studium Języków Obcych PB i nie tylko. A ja osobiście ogromnie dziękuję za to wyjątkowe wyróżnienie – dodaje Alina Jabłońska Domurat, laureatka odznaczenia „Zasłużony dla Politechniki Białostockiej”.

Jubileusz SJO PB świętowano kolorowo! Jednostka ozdobiła wnętrza klatki schodowej barwnymi muralami, które symbolizują tropy kulturowe krajów, których lektoraty oferuje Studium. Na konkurs projektu murali wpłynęło ponad 30 prac! Swoje propozycje przedstawili studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z kierunków: architektura, architektura wnętrz oraz grafika. Po burzliwych obradach komisja konkursowa wybrała projekty Weroniki Konopki. I to jej prace możemy podziwiać na ścianach SJO PB.
Sprawdź wyniki konkursu na mural SJO PB!

W holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia otwarto też wystawę fotografii, które nadesłano w konkursie „Foreign language – my window to the world” ogłoszonym przez Studium Języków Obcych.
Sprawdź wyniki konkursu fotograficznego!

Po południu natomiast odbył się finał studenckiego konkursu piosenki obcojęzycznej. W Kubie Gwint zaśpiewało 15 wykonawców-studentów!

Wśród ostatnich osiągnięć Studium Języków Obcych warto wymienić opracowanie i umieszczenie kursów językowych na platformie Navoica, która jest szerokim zbiorem bezpłatnych materiałów do nauki online, przygotowanych przez polskie uczelnie i instytucje. W 2024 roku pod opieką lektorów SJO do udziału w Olimpiadzie Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych zakwalifikowała się dwójka studentów Politechniki Białostockiej. W zespół Studium Języków Obcych jest aż 14 kompetentnych tutorów akademickich, przeszkolonych w Szkole Tutorów Akademickich w ramach projektu PB 2020 oraz projektu „Doskonałość dydaktyczna uczelni”. Do tej pory zrealizowano tutoriale dla dziewięciu studentów PB.

– Studium Języków Obcych zajmuje się nie tylko prowadzeniem lektoratów, ale też propagowaniem rozwoju języków obcych, zachęcaniem i motywowaniem studentów do poznawania kultury innych krajów poprzez naukę języków. Stąd prowadzimy wiele projektów, które przybliżają nas do praktycznego zastosowania języków obcych. Wśród nich jest program Fulbrighta, dzięki któremu gościmy osoby z innych krajów. Jest też program tutoringu, bazujący na edukacji spersonalizowanej. Już niedługo zapraszam Państwa na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. 13 maja będziemy gościć studentów i młodzież z innych szkół. Poza tym propagujemy stosowanie matematyki poprzez zadania z użyciem języka obcego. Oprócz tego tworzymy konkursy na prezentacje, w którym studenci wykorzystują w praktyczny sposób język. Świetnym pomysłem jest konkurs piosenki obcojęzycznej, który fenomenalnie pozwala otworzyć się studentom, rozwijając ich umiejętności wokalne. Serdecznie zapraszam wszystkich do naszego Studium, żeby sprawdzić swoje umiejętności językowe, ale też zobaczyć co robimy i w jaki sposób motywujemy, zachęcamy studentów do otwierania się na stosowanie języków we współczesnym świecie – zachęca mgr Sylwia Dobkowska, ze Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.

Z okazji wspaniałego jubileuszu 60-lecia Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej wszystkim pracownikom i nauczycielom Studium składamy życzenia pomyślności oraz kolejnych lat sukcesów i twórczej pracy!

(mr)