Studenckie Koło Naukowe Orthos działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Zajmuje się zagadnieniami z szeroko rozumianej inżynierii biomedycznej. To ortopedia, rehabilitacja czy inżynieria tkankowa.
– Na spotkaniach naszego koła naukowego rozmawiamy o uczelni, o postępach w naszych projektach, ustalamy co będziemy robić, czy dzielimy się na zespoły, które będą zajmować się konkretnymi projektami – opowiada Kacper Snarski, student I roku inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Każdy może złożyć swoją propozycję, dobrać swój zespół, niezależnie od umiejętności. Każdy może zaproponować, co chce. Na spotkaniach omawiamy dalsze plany na nowe projekty i wspólnie staramy się je zrealizować. Pomysły czerpiemy często od profesorów na zajęciach, czasami sami wpadamy na jakieś fajne pomysły albo też chcemy rozwijać pomysły, które już były w kole robione wcześniej.
– W naszej pracy zajmujemy się głównie pomocą ludziom, którzy mają jakieś specyficzne problemy – rzadko występujące choroby czy też urazy – wyjaśnia Dominika Iwan, studentka V roku inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Kiedy zgłaszają się do nas, po wstępnej rozmowie staramy się takim osobom pomóc.
Obecnie Studenckie Koło Naukowe Orthos pracuje nad projektami takimi jak bioreaktor do oceny narastania hydroksyapatytu na materiałach implantacyjnych, czy kula z funkcją hulajnogi.
– Wykonane już przez nas projekty to Hermes, czyli dostawka do wózka inwalidzkiego, stół do rehabilitacji kończyny górnej wspomagany systemem gier, orteza ze specjalnie dedykowanym mechanizmem, tunel sensoryczny przeznaczony dla dzieci z autyzmem, kamizelkościskarka, wózek do rugby – wylicza Dominika Iwan. – Innym wykonanym przez nas projektem jest orteza, która prawie w stu procentach jest wydrukowana na drukarce trójwymiarowej i została opatentowana przez członków koła. Ma ona dedykowany innowacyjny mechanizm, dzięki czemu została opatentowana.
Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej bardzo cenią sobie pracę w kole naukowym.
– Działalność w Studenckim Kole Naukowym Orthos uczy przede wszystkim poznawania różnych aspektów praktycznych pracy inżyniera konstruktora – podkreśla Patrycja Wołosiewicz, studentka II roku inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Będąc członkiem koła poznajemy wielu ciekawych ludzi, zdobywamy cenne doświadczenie, które możemy pokazać w swoim CV, takie, które będzie nas wyróżniało.
Studenci bardzo dumni są ze stworzonej w kole kamizelkościskarki przeznaczonej do pomocy dzieciom ze spektrum autyzmu.
– Kamizelkościskarka jest przeznaczona dla dzieci, które mają zaburzenia czucia głębokiego – objaśnia Dominika Iwan. – Kamizelka ta pomaga przyzwyczaić się dzieciom do dotyku. Wspomaga ona ogólną rehabilitację autystycznego dziecka.
Studenci z koła naukowego Orthos chętnie biorą udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Wydział Mechaniczny oraz Politechnikę Białostocką.
– Staramy się działać aktywnie i brać udział we wszystkich możliwych eventach – zapewnia Kacper Snarski. – Bierzemy też udział w Majówce Młodych Biomechaników. To ogólnopolska konferencja naukowa, w której biorą udział studenci z kierunków związanych z inżynierią biomedyczną i prezentują swoje projekty.
– Bierzemy udział w różnych konkursach, w Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG, w konkursie INOVA-BUDI UZOR 2016, w Katowicach dostaliśmy wyróżnienie ambasadora polskiej wynalazczości – wymienia Jan Orzechowski, student I roku inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Jeżdżąc na konkursy zawsze poznajemy ludzi z innych politechnik, z innych wydziałów, możemy się kontaktować w celu dalszej współpracy czy znajdować inspiracje do innych projektów.
Studenci nie tylko sami studiują, projektują i konstruują, ale też z przyjemnością dzielą się swoją pasją i radością ze studiowania w Politechnice Białostockiej zarówno z mieszańcami Białegostoku, jak i całego regionu.
– Braliśmy udział w różnych przedsięwzięciach promujących naukę – w pikniku naukowym na Stadionie Miejskim, to było wydarzenie skierowane do młodszych odbiorców – opowiada Kacper Snarski. – Bierzemy też udział w promocji naszego kierunku, mieliśmy też kilka wyjazdów do różnych techników w Białymstoku. Na przykład byliśmy w Technikum Mechanicznym, bo staramy się promować nasz kierunek inżynierii biomedycznej oraz nasze koło. Braliśmy też udział w wystawie, w której uczestniczyli naukowcy oraz uczniowie z programu Erasmus. Mieliśmy pole do popisu, żeby pokazać nasze projekty na szerszą skalę niż tylko Politechniki Białostockiej czy miasta Białystok.
Studenckie Koło Naukowe Orthos tworzą studenci z kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym.
– Poszukujemy nowych członków, którzy zajmują się innymi dyscyplinami – zachęca do współpracy Dominika Iwan. – Mogą to być na przykład programiści, gdyż robimy jakieś rzeczy wspomagane programami komputerowymi. Czekamy na osoby z mechatroniki, nawet z architektury. Ważne, żeby ktoś miał zamiłowanie do pomocy innym ludziom i chciał prężnie działać w naszym kole.