// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Studenci ze Studenckiego Koła Naukowego mała Architektura z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w oparciu o konsultacje społeczne z mieszkańcami Białegostoku stworzyli wizualizacje kilkunastu niszczejących tradycyjnych budynków, by pokazać jak mogłyby wyglądać w przyszłości i jaką mogłyby pełnić funkcję.

 

To obiekty architektury drewnianej i murowanej, jak dom-żelazko przy ul. Mazowieckiej, XIX-wieczny Dwór Herbstów przy ul. Nowowarszawskiej czy jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Białegostoku, znany jako dawna straż pożarna przy ul. Warszawskiej.

– Te obiekty nie są oczywiście jedynymi obiektami w Białymstoku, które warte są zachowania – mówi dr inż. arch. Magdalena Sulima, opiekun Studenckiego Koła Naukowego mała Architektura. – Wybieraliśmy je zarówno pod kątem ciekawej historii tych obiektów, ale też pod kątem stanu ich zachowania. Po prostu grozi im niedługo zniszczenie. Nasz projekt nie dotyczy tylko architektury drewnianej, ale także murowanej. To są takie ślady, pamiątki przeszłości, które budują naszą tożsamość i to jest bardzo istotny aspekt tego projektu. Ten projekt polega na takim wskrzeszeniu tradycyjnej drewnianej i murowanej architektury i nadanie im nowego życia.

Studenci stworzyli wizualizacje tych budynków w ramach projektu „Na ratunek starym domom” koordynowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK. Wystawę wielkoformatowych wizualizacji studentów będzie można oglądać w przestrzeni Galerii Alfa Centrum w dniach od 22 maja do 5 czerwca 2022 roku.