Julia Potapo i Jakub Skarżyński zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie burmistrza Supraśla na projekt pawilonu informacji turystycznej. Do finału weszło 10 projektów.
Studenci IV semestru studiów I stopnia na kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej na zajęciach z przedmiotu projektowanie uniwersalne projektowali pawilon informacji turystycznej spełniający najnowsze wymagania w zakresie dostępności architektonicznej dla wszystkich grup użytkowników. Zajęcia prowadzili pracownicy Katedry Architektury Mieszkaniowej i Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej: dr hab. inż. arch. Wojciech Niebrzydowski, prof. PB, dr inż. arch. Piotr Łodziński i mgr inż. arch. Karolina Misiuk. Wybrali 10 projektów, które trafiły na wystawę w Urzędzie Miejskim w Supraślu.
Pierwszą nagrodę zdobyła praca Julii Potapo i Jakuba Skarżyńskiego wykonana pod opieką dr. inż. arch. Piotra Łodzińskiego.
– Zaproponowaliśmy, że nasz pawilon będzie się znajdował w centrum Supraśla, przy tak zwanym amfiteatrze – mówi Jakub Skarżyński, student V semestru architektury na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. – Chcieliśmy urozmaicić jakoś przestrzeń, która aktualnie służy chyba głównie jako parking dla samochodów, wprowadzić coś ciekawego w te miejsce, jednocześnie coś, co może przydać się turystom i mieszkańcom miasta. Najtrudniejsze było przystosowanie tego miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i też wykorzystanie skarpy na której jest zlokalizowany nasz projektowany budynek.
To burmistrz Supraśla wybierał nagrodzone projekty.
– Studenci są bardzo kreatywni, przełamują wszelkie stereotypy – przyznaje dr Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. – Pierwsze miejsce to bardzo odważna praca To są duże przeszklenia, budynek ma dach z trawy, wpisuje się w krajobraz skarpy nadrzecznej Supraśla i centrum Supraśla. Duże przeszklenia wcale nie rażą, ponieważ szyby odbijają okolice tego obszaru, czyli jakby spajają się z całą przestrzenią. Projekt jest nowoczesny, i agresywny i nieagresywny jednocześnie, taki, który można powiedzieć, że jest do pogodzenia.
Burmistrz zdaje sobie sprawę, że od projektu do inwestycji droga jest daleka.
– To pewna wizja, ponieważ jest to obszar konserwatorski, to zapewne trudno byłoby taką pracę urzeczywistnić tam na miejscu, przy pałacu Bucholtza, przy rynku, ale jest to pewien punkt wyjścia do dalszych rozważeń, a dla studentów fajna możliwość zmierzenia się z takim czy innym problemem, bo z takimi problemami przyszli architekci będą się spotykać: co, gdzie można zastosować, tutaj dodatkowo mamy strefę konserwatorską – mówi dr Dobrowolski.
Konkursowe pawilony zostały zlokalizowane w dwóch rejonach Supraśla: w okolicach Domu Ludowego i placu rynkowego. Miejsce przy rynku wybrały też zdobywczynie II miejsca – Paulina Uszyńska i Natalia Woronko, którymi opiekowała się mgr inż. arch. Karolina Misiuk.
– Zależało nam na osiągnięciu formy lekkiej i zastosowaniu elementu drewna w elewacji, co byłoby cechą charakterystyczną, też wpasowującą się bardzo dobrze w supraską architekturę, myślę, że udało nam się osiągnąć zamierzony efekt – mówi Natalia Woronko, studentka V semestru architektury na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.
Studenci nad projektem pracowali przez cały semestr.
– To było bardzo ciekawe i wyjątkowe zadanie, ponieważ cały pawilon jest dostosowany do osób niepełnosprawnych, są tam ścieżki, pętla i również inne dostosowania, dzięki którym pawilon jest przyjazny dla wszystkich użytkowników – cieszy się Paulina Uszyńska, studentka V semestru architektury na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.
Taki projekt to znakomite połącznie dydaktyki z otwartością na otoczenie społeczno-gospodarcze.
– Głównym zadaniem projektowym było uzyskanie odpowiednich właściwych relacji pomiędzy nowymi budynkami a specyficznym kontekstem przestrzennym architektonicznym Supraśla – przypomina dr hab. inż. arch. Wojciech Niebrzydowski, prof. PB, kierownik Katedry Architektury Mieszkaniowej i Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. – Jako, że projekty były realizowane na przedmiocie projektowanie uniwersalne, są to też budynki w pełni dostępne pod względem architektonicznym dla różnych grup użytkowników, zgodnie z ideą projektowania uniwersalnego.
Trzecie miejsce w konkursie burmistrza zajęły Wiktoria Augustynowicz, Gabriela Czech pod opieką dr. inż. arch. Piotra Łodzińskiego.
– Bryła budynku jest dosyć prosta, ale również chciałyśmy nawiązać do budownictwa w Supraślu, do drewnianych domków – wyjaśnia Gabriela Czech, studentka V semestru architektury na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. – To była pierwsza styczność z projektowaniem dla osób niepełnosprawnych, więc będziemy już wiedziały jak w przyszłości dla takich osób projektować.
Konkurs jest efektem umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Białostocką a Gminą Supraśl zawartej w kwietniu 2024 roku.
– Umowa została podpisana w kwietniu, choć nasza współpraca w sposób niesformalizowany trwa od dłuższego czasu – przyznaje prof. Niebrzydowski. – Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy nadal współpracować i z naszymi studentami będziemy mogli opracowywać koncepcje i projekty na potrzeby miasta i gminy Supraśl.
Do konkursu na najlepszy projekt pawilonu informacji turystycznej w Supraślu zostali nominowani poniżsi studenci bądź zespoły:
1) Kamila Moczulska, prowadzący dr hab. inż. arch. Wojciech Niebrzydowski, prof. PB
2) Mateusz Suszko, Wojciech Gryko, prowadząca mgr inż. arch. Karolina Misiuk
3) Zuzanna Zabora, Filip Zalewski, prowadząca mgr inż. arch. Karolina Misiuk
4) Paulina Uszyńska, Natalia Woronko, prowadząca mgr inż. arch. Karolina Misiuk
5) Jakub Kołodko, Daniel Kiryluk, prowadzący dr hab. inż. arch. Wojciech Niebrzydowski, prof. PB
6) Kinga Kuźmicka, Dominika Kotyńska, prowadzący dr hab. inż. arch. Wojciech Niebrzydowski, prof. PB
7) Magdalena Modzelewska, Martyna Bobrowska, prowadzący dr inż. arch. Piotr Łodziński
8) Julia Potapo, Jakub Skarżyński, prowadzący dr inż. arch. Piotr Łodziński
9) Wiktoria Augustynowicz, Gabriela Czech, prowadzący dr inż. arch. Piotr Łodziński
10) Gabriela Stańczuk, Michał Ponikwicki, prowadzący dr inż. arch. Piotr Łodziński.
(jd, na podst. relacji Hanny Kość/Radio Akadera)