Studenci z University of Colorado w USA wspólnie ze studentami Politechniki Białostockiej zaprojektują plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami. Projektem kieruje prof. Peter J. Gorder, kierownik katedry Mechanical and Aerospace Engineering w University of Colorado. Uczy pracy w interdyscyplinarnych, międzynarodowych zespołach, których członkowie rozproszeni są po całym świecie.

Trzydniowy „kickoff meeting” rozpoczął się 23 września. Gości na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku powitała dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy WBiNŚ.

Amerykańscy studenci spotkali się z grupą studentów z Politechniki Białostockiej. Wspólnie omówili szczegóły projektu i jego kolejne etapy. Odwiedzili też place zabaw w Białymstoku i Supraślu. Złożyli wizyty studyjne w lokalnych przedsiębiorstwach. Poznali studenckie koła naukowe działające na Wydziałach: Budownictwa i Nauk o Środowisku (SKN Przestrzeń Zieleni), Elektrycznym, Mechanicznym (Cerber Motorsport) oraz Inżynierii Zarządzania (Studenckie Koło Naukowe Logistyki „LogiSQUAD”).

– To fantastyczna okazja dla studentów kierunku architektura krajobrazu na rozwój kompetencji. Studenci z Politechniki Białostockiej będą współpracowali ze studentami Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu w Colorado. W najbliższym semestrze wykonają wspólnie projekt placu zabaw, który powstanie w jednym z parków w Colorado Springs i będzie przeznaczony głównie dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. To jest wyjątkowo ciekawa współpraca z różnych względów: dydaktycznych oraz naukowych. Mamy szansę przyjrzeć się, jak amerykańscy studenci są wprowadzani na rynek. Podobne rozwiązania będziemy chcieli zaadaptować na gruncie naszej uczelni – mówiła dr inż. arch. Dorota Gawryluk, nauczyciel akademicki Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

Politechnika Białostocka od kilku lat rozwija współpracę z amerykańską uczelnią z Colorado Springs w USA. Peter J. Gorder, kierownik katedry Mechanical and Aerospace Engineering w University of Colorado na całym świecie poszukuje szans na utworzenie interdyscyplinarnych zespołów studenckich, gotowych podjąć się rozwiązania różnego rodzaju problemów zgłaszanych przez przemysł czy inwestorów.

– Od wielu lat realizuję ze studentami z Uniwersytetu Colorado program CAPSTONE, którego ideą jest płynna zmiana statusu: od studenta kierunku inżynierskiego do praktykującego inżyniera. Osiągamy to przez rozwiązywanie realnych problemów zgłaszanych przez zewnętrznego klienta. Pracujemy w zespole, a jego członkowie są odpowiedzialni za wszystkie aspekty projektu. Kilka lat temu wzbogaciłem ten projekt o opcję współpracy międzynarodowej. To efekt globalizacji gospodarki i wzrostu znaczenia międzynarodowych korporacji. Coraz częściej inżynierowie pracują w interdyscyplinarnych, międzynarodowych zespołach, których członkowie rozproszeni są po całym świecie. Chciałem zapewnić naszym studentom możliwość współpracy w takich właśnie warunkach. Stąd nasz przyjazd na Politechnikę Białostocką – mówił prof. Peter J. Gorder z University of Colorado.

Przez kilka najbliższych miesięcy studenci z Politechniki Białostockiej i University of Colorado będą wspólnie projektować plac zabaw dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

– Stworzenie placu zabaw to wyzwanie dla projektanta. Potrzebne jest bezpieczne zagospodarowanie terenu, rozmieszczenie urządzeń, wypełnienie przestrzeni zielenią. Dlatego jest to ciekawa platforma współpracy pomiędzy studentami kierunku mechanicznego, a studentami architektury krajobrazu – dodaje dr inż. arch. Dorota Gawryluk.

Zaprojektowany przez międzynarodowy oraz interdyscyplinarny zespół studentów plac zabaw zostanie zbudowany w jednym z parków w Colorado Springs.

(mr)