// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Inspirujący kontrast! Szlachetność drewnianej rzeźby i nowoczesna architektura budynku!

W pięknej aranżacji, czyli na placu Centrum Nowoczesnego Kształcenia odbył się wernisaż rzeźb polskich artystów „Inspirowane Puszczą”.

Wydarzenie zgromadziło władze uczelni, samorządu, artystów, media oraz entuzjastów sztuki. 

 

– Cieszę się, że wystawa plenerowa z Hajnówki pod tytułem „Inspirowane Puszczą” zawitała do Politechniki Białostockiej. Jest mi niezmiernie miło, że artyści traktują naszą Uczelnię jako przyjazne miejsce. Chciałabym, żeby zawsze tak było. Ponadto, ta wystawa to kolejna forma współpracy z Miastem Hajnówka, z którym rozszerzamy wspólne działania – mówiła podczas inauguracji wystawy dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, która zachęcała do kontaktu z taką formą artystycznego wyrazu nie tylko pracowników i studentów Politechniki Białostockiej. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i regionu do odwiedzenia tego miejsca i zachłyśnięcia się tą wspaniałą sztuką, którą możemy tu oglądać.

Wystawie patronuje Rektor Politechniki Białostockiej. Monumentalne drewniane rzeźby będzie można oglądać do końca tego roku i co ważne, są one dostępne dla każdego przez całą dobę. Na placu przed budynkiem Centrum Nowoczesnego Kształcenia zobaczymy dzieła następujących artystów-rzeźbiarzy: Jerzy Iwacik, Wiktor Kabac, Daniel Lipian-Kaniuk, Wojciech Mendzelewski, Stanisław Ostaszewski, Wojciech Pawliczuk, Anna Marta Świtalska-Świć.

Dzieła powstały w trakcie cyklicznych wydarzeń „Pleneru Rzeźby w Drewnie”  w Hajnówce odbywających się w latach 2019-2023.

– Dzisiaj otwieramy wystawę rzeźby na Politechnice Białostockiej, przy budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Jest to miejsce wymarzone do takiej ekspozycji. Prezentujemy tu 26 prac, które powstały na trzech ostatnich plenerach. Autorami tych rzeźb są artyści z różnych stron Polski. Prezentujemy tu prace 7 artystów: z Lublina, Białegostoku, Hajnówki i jeszcze innych miast. Ekspozycja, którą tutaj widzimy jest adresowana do szerokiego grona odbiorców. Za takich odbiorców uważamy studentów, na których tutaj czekamy. Chcielibyśmy, aby byli świadkami naszej działalności i myślę, że nasza praca i ten wkład, który tutaj wnieśliśmy, będzie jakąś inspiracją dla nich. I w drugą stronę też i dla nas – przekonywał Stanisław Ostaszewski, jeden z artystów-rzeźbiarzy, komisarz pleneru Rzeźby w Drewnie w Hajnówce.

Natura-miasto-architektura – ten związek szczególnie interesuje artystów, którzy z inicjatywą wystawy zgłosili się do naszej Uczelni. Koncept poparło także Miasto Hajnówka – od lat  wspierające plenery rzeźb w Hajnówce.

– Zdajemy sobie sprawę, że realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez bardzo dobrej współpracy z Politechniką Białostocką – podkreślał Jerzy Sirak, burmistrz Miasta Hajnówki, dodając, że łączy nas wiele wspólnych działań, związanych chociażby z planowaniem przestrzennym.

Wernisaż poprzedziła konferencja prasowa. Wydarzenie zgromadziło władze naszej uczelni, władze samorządowe, media oraz miłośników sztuki. Jego organizatorem na kampusie było Centrum Historii Politechniki Białostockiej, które angażuje się w wydarzenia naukowe, społeczne i kulturalne.

– W tym roku postanowiliśmy wyjść z inicjatywą prezentowania na terenie kampusu sztuki. Po raz pierwszy gościmy plenerową wystawę rzeźby, która jest dostępna na dziedzińcu naszej Biblioteki. Celem tych tych działań było poszerzenie naszej oferty i uwrażliwienie studentów, inżynierów, osób pracujących w przyszłości w ścisłych zawodach na sztukę, na otaczający nas świat – mówił dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, Dyrektor Centrum Historii Politechniki Białostockiej.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy rzeźb „Inspirowane Puszczą” .

Prace artystów z Polski można oglądać do końca tego roku na placu przed budynkiem Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

 

Galeria zdjęć z wernisażu wystawy „Inspirowane Puszczą”:

(mz)