// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Za nami Dni Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej!

23 i 24 maja trwały spotkania z pracownikami, studentami, uczniami szkół średnich i przedstawicielami firm z całej Polski!

 

Drewno poużytkowe, domy energooszczędne, beton konopny, pokaz pompy betonowej, montaż szalunków ściennych, egzoszkielet, czy maszyny rolnicze. To wszystko i jeszcze więcej można było zobaczyć 23 i 24 maja 2023 r. podczas Dni Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. 30 firm z całej Polski przyjechało, by zademonstrować swoje usługi i produkty, a także wymienić się doświadczeniami, kontaktami. Celem spotkania było umacnianie współpracy na płaszczyźnie nauki i biznesu. Tego typu wydarzenia pokazują, że wiedza i umiejętności naszych pracowników, studentów i absolwentów – są cennym źródłem rozwoju gospodarczego. W ciągu dwóch dni działo się naprawdę dużo! Począwszy od konferencji, wykładów, po pokazy praktyczne i prezentacje kół naukowych.

W tym roku spotykamy się pod hasłem „Wiedza i praktyka”. Przez te dwa dni będziemy oglądać zarówno stoiska naszych kół naukowych, jak i firm i partnerów. Prezentacjom będą towarzyszyły pokazy zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku, w tym pokazy wielkich maszyn i wyrobów budowlanych, firm rolniczych, czy przedsiębiorstw zajmujących się transportem i geotechniką. Nasi partnerzy zaprezentują swoją ofertę, będzie można też zapytać o praktyki i staże zawodowe. Uczniowie szkół średnich zwiedzą innowacyjne laboratoria na wydziale, a Goście z zewnątrz zobaczą w jakim zakresie współpracujemy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – mówiła dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Wydarzenie otworzyła konferencja szkoleniowa „Nowoczesne Technologie w Budownictwie. Wyzwania XXI wieku”, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Stowarzyszenia Architektów Polskich, a także władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych oraz firm działających na regionalnym i krajowym rynku budowlanym. Gości przywitały władze wydziału. Prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, Dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku pokreślił, jak ważne jest wzajemne budowanie relacji i poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań inżynierskich.

Po oficjalnej inauguracji spotkania, uczestnicy wzięli udział w wykładach prowadzonych przez przedstawicieli firm: Unibep S.A, Izodom 2000, Pfleiderer Polska, Peri Polska, Menard, Remea, Cemex S.A. Tematyka  wystąpień dotyczyła zarówno efektywności w biznesie, recyklingu drewna, jak i badań gruntu, czy nowoczesnych materiałów budowlanych i drogowych. Firma NIBE-BIAWAR prowadziła również szkolenie dotyczące pomp ciepła.

– To jest już siódma edycja tej konferencji, w ramach której wysłuchamy wykładów firm z szeroko pojętego rynku budowlanego o bardzo zróżnicowanej tematyce. Na konferencję zaproszeni zostali wszyscy zainteresowani, ale bardzo zależało nam na tym, by pojawiły się nowe firmy, i tak też się stało, z czego cieszymy się niezmiernie. Zaczniemy od bardzo globalnego tematu, w którym dyrektor i zarazem członek zarządu firmy Unibep S.A. opowie nam o wielokulturowości w biznesie. Poruszymy problemy, z którymi spotykają się wszystkie firmy budowlane i nie tylko budowlane, będziemy też dyskutować o bezpieczeństwie, które jest szczególnie ważne w naszej branży – wyjaśniała mgr inż. Nina Szklennik, Przewodnicząca oddziału PZITB w Białymstoku, wykładowca na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku i Partner projektu ADD-ON-SKILLS – projektu, który właśnie zakończył się (był finansowany ze środków Erasmus+), a efekty jego działań zostały zaprezentowane podczas konferencji.  

ADD-ON-SKILLS jest to projekt, który prowadziliśmy przez ostatnie dwa lata. Politechnika Białostocka była liderem tego projektu, natomiast mieliśmy partnerów z czterech krajów: Litwy, Łotwy, Hiszpanii oraz Włoch. Wspólnie z nauczycielami z tych wszystkich krajów stworzyliśmy materiały dydaktyczne, z których mamy nadzieję, będą korzystali studenci z całego świata. Poza tym stworzyliśmy dwie książki, które też są dostępne w wersji PDF do pobrania na stronie projektu i na stronie Oficyny Wydawniczej Politechniki Białostockiej. Trzecim rezultatem naszego projektu był sylabus kursu Szkoły Letniej, którą zorganizowaliśmy w ubiegłym roku – mówiła dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PBProrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Politechnice Białostockiej, Koordynator Projektu, zdradzając, że w planach jest kontynuacja ADD-ON-SKILLS.

Po dawce merytorycznej i specjalistycznej wiedzy, którą podzieliły się z nami firmy z całej Polski, można było porozmawiać z naszymi studentami z kół naukowych funkcjonujących na wydziale oraz z przedstawicielami firm przy ich stoiskach. Studenci mieli szansę, by porozmawiać o profilu działalności przedsiębiorstw i poznać bliżej swoich potencjalnych pracodawców. Swoje stoiska zaprezentowały firmy i instytucje: BiM ALLY Sp. z o.o., Alchem Sp. z o.o., Mercedes Benz, Samasz Sp. z o.o., Metalfach Sp. z o.o., Rolpol Ołdakowscy Sp.j., NIBE- BIAWAR Sp. z o.o., Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Nadleśnictwo Supraśl, Mlekovita, Innoagro Drony rolnicze, Florahumus, Agrochem, Podlaskie Konopie.

O ile pierwszego dnia przeważała teoria, to drugi dzień był już typowo praktyczny. Uczniowie szkół średnich mogli odwiedzić nasze laboratoria. Od rana trwały pokazy maszyn, usług i produktów. Energooszczędny dom z klocków, pokaz obróbki ekologicznej płyty, możliwości mini żurawia, skanowanie konstrukcji żelbetowych, pompa do betonu, czy montaż szalunków ściennych – to wszystko czekało na uczestników na zewnątrz wydziału. Swoją działalność i sprzęt zademonstrowali: Izodom 2000, Pfleiderer Polska, Xella Polska (Ytong, Silka, Multipor), Diagnostyka Konstrukcji Stefan Giryn, Palisander, Cemex Polska, Menard, Remea, Cemex S.A., Budimex S.A., Danwood, Kontra – Maszyny Budowlane, Nadleśnictwo Dojlidy.

Dni Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej stanowią wydarzenie, którego ogromną wartością są bezpośrednie spotkania firm, naukowców i studentów. Jest to wspaniała platforma do współpracy, wymiany doświadczeń, ale i okazja dla kadry wydziału, by wspólnie podsumować dotychczasowe osiągnięcia i snuć plany kolejnych działań. To wreszcie okazja, by docenić wysiłki wszystkich zaangażowanych w rozwój tego największego z wydziałów Politechniki Białostockiej.

– Oprócz obowiązków pracownicy powinni mieć też okazję do wspólnego świętowania. Nie ukrywam, że tego typu przedsięwzięcia, jak konferencje, szkolenia są ważne, ale dzięki Dniom Wydziału spotykamy się z pracownikami, by porozmawiać, poznać się bliżej. To spaja załogę i daje możliwości lepszej pracy. Pomimo pewnych trudności w szkolnictwie wyższym, nasi pracownicy dają z siebie wszystko. I to jest zauważalne. Jeżeli dba się o pracowników, jeżeli stwarza się im odpowiednie warunki i przy każdej okazji podkreśla się ich przydatność, to można naprawdę razem zrobić z nimi bardzo wiele. Mając 2 tysiące studentów, około 200 studentów zagranicznych, ponad 100 laboratoriów i 600 stanowisk badawczych – trzeba dobrze się nagimnastykować, żeby wszystko działało sprawnie. Stąd robimy takie Dni Wydziału. Po prostu doceniamy głównie kadrę, dzięki której to wszystko dobrze prosperuje – podsumował prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, Dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, doceniając pracowników wydziału.

Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu, zwłaszcza firmom, które odwiedziły nas z najdalszych zakątków kraju!

Lista firm oraz harmonogram wydarzenia na stronie wydziału.

Podczas Dni Wydziału Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej zaprezentowały się studenckie koła naukowe, w tym SKN Drogowiec:

Remea to jedna z firm, które gościły na Dniach Wydziału Budownictwa i Nauk Środowisku. Jej przedstawiciele byli u nas pierwszy raz!

Marta Kibitlewska to absolwentka kierunku budownictwo. Obecnie pracuje w Menard – jednej z firm, które prezentowały się podczas Dni Wydziału Budownictwa i Nauk Środowisku:

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Dni Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej:

(mz)